Taivaan Isä rakastaa ja hyväksyy sinut. Vaikka muut hylkäsivät. Taivaan Isä ei hylkää.
LS
LS
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 50
Vanhimmat
Jumala on antanut sydämensä meille.
Mutta valitettavasti
kaikki eivät anna omaansa Jumalalle,
vaan hylkäävät Jumalan Rakkauden.
Mutta onneksi on kalamos ja L.S!
No onneksi.
LS
Miten jumala sitten itse voi elää ilman sydäntään?
Toisaalta, ei (satu) henkiolento tarvitse sydäntä
Jumala antoi
sydämensä meille
siten, että lähetti
ainokaisen Poikansa
maailmaan
rinnaltaan/povestaan/helmastaan.
Siis Isän sydämen kohdalle
jäi Pojan muotoinen repeämä,
kun Poika tuli maailmaan
pienen pieneksi
ihmisen aluksi
neitsyen kohtuun.
Jumalan Poika tuli
lihasta ja verestä osalliseksi,
jotta olisi
kelvollinen sukulunastaja,
joka voisi lunastaa
eli maksaa meidän syntivelkamme
meidän puolestamme.
"niin on Jumala
maailmaa rakastanut,
että hän antoi
ainokaisen Poikansa ..."
Kysymykseesi vastaisin,
että voisi sanoa niinkin,
että Isä kuoli,
kun antoi Poikansa kuolemaan.
Niin hirvittävä asia tuo on,
mitä Jumala joutui tekemään
pelastaakseen meidät.
Olet varmaan kuullut sanonnan:
Oli kuin sydämeni olisi reväisty irti.
Kun Isä joutui hylkäämään Poikansa
meidän tähtemme,
oli se Isälle
äärettömän suuri tuska.
Mutta ei se Pojallekaan
helppoa ollut.
Yhden ainoan kerran Poika
rukoili Isäänsä sanoen Häntä
vain Jumalaksi eikä Isäkseen.
"Jumalani, Jumalani,
miksi minut hylkäsit".
Ja tuossa vaiheessa
todellakin näytti siltä,
että Isä oli hyljännyt Poikansa.
Asiat eivät olleet menneet
yhdessä kohdassa
kirjoitusten mukaan.
Ja silloin kaikki olisi romahtanut.
Poika olisi kuollut turhaan.
Synti ei olisi tullut sovitetutksi.
Kuolema olisi saanut Pojankin valtaansa.
Mutta sitten toteutui
viimeinenkin Kirjoitus.
Ja sen jälkeen Poika huutaa
viimeiset huutonsa
ennen kuolemaansa
ja käyttää jälleen ilmaisua ISÄ.
"Se on täytetty"
"Isä sinun käsiisi minä annan henkeni"
Taivaan isän suuri rakkaus tulee erityisesti mieleeni esim. tuskallisiin syöpiin kuolevia pikkulapsia ajatellessani.
Tässä maailmassa on sairaudet läsnä.
LS
Semmoiseksi rakastava jumala sen teki.
Ei se ole Jumalan tahto. Ihminen on paha ja siksi ihminen joutuu elämään tällaisessa paikassa, jossa sairaudet ovat läsnä. Valitettavasti koko ihmiskunta joutuu kärsimään siitä.
LS
Voi kuule kun jumala on kaikkitietävä ja kaikkivaltias, ja juuri siksi maailma on täsmälleen hänen haluamansa kaltainen (vain jos jumala ei tämmöinen olisi, niin ihmiselläkin olisi oikea vapaa tahto ja siten vastuu). Sinun ja kaltaistesi ongelma on yrittää pitää jumala yhtäaikaa kahtena täysin erilaisena olentona, joista toinen ei ole mikään jumala.
Näin nyt kuitenkin uskon.
Että Jumala on antanut vapaan tahdon ja ihminen on aikoinaan valinnut tämän niitä elämme. Vapaa tahto on tänäkin päivänä. Ihmisellä on lupa uskoa Jumalaan tai olla uskomatta. Olen valinnut uskon.
LS
Tämän mitä elämme siis...
Juuri siksi usko on uskoa ja ajattelu ajattelua.
Kyllä enemmistö ihmisistä on hyviä. Sinä itse taidatkin olla itse paha.
Syöpä siis johtuu siitä, että olen ollut paha? Eikös Jeesus nimen omaan sanonut, ettei synti aiheuta sairauksia.
On antanut vapaan tahdon mutta on myös tieten tahtoen järjestänyt ihmiselle paikan, josta ei voi selvitä ilman syntiinlankeamista. Tämän tietäen Jumala on jo etukäteen valmistanut ihmiselle pelastuksen. Raamatun mukaan Jumala on määrännyt meidät tottelemattomuuteen.
“Jumala on näet tehnyt kaikki tottelemattomuuden vangeiksi, jotta hän voisi antaa kaikille armahduksen.” (Room 11:32, FinPR92)
Näin ollen minulla ei ole muuta mahdollisuutta kuin elää synnissä. Minulla ei siis ole vapautta olla synnitön, koska Jumala on määrännyt, että minun on oltava tottelematon.
Miksi ihmeessä kirjoittelet tälläisiä ?
Kun juuri tuolla sinä ITSE tuomitsit esim. nikki Selefin ateistiksi, vaikka hän on uskova, tosin kovin raaka ja kypsymätön.
Miksi ei? Eihän LS itsestään puhu, vaan Jumalasta.
Eli hänen siis ei tarvitse pyrkiä Jumalan kaltaisuuteen omassa toiminnassaan ?
Oletko ihan tosissasi ?
Eikö sellainen touhu ole todella falskia ?
" Jumala Rakastaa eikä hylkää, mutta Minä itse en rakasta vaan hylkään ja tuomitsen" !
Menikö nyt ihan oikein ja hyvin ?
Tuollaisenko kuvan haluatte antaa ihmisille itsestänne ?
Siis ihan oikeesti ?!
Vain Jumala on täydellinen. Kunnia sille, jolle kunnia kuuluu. On uskovia, jotka kuvittelevat saavuttavansa Jumalan kaltaisuuden ja vain sillä tavoin pääsevänsä taivaaseen. Ihmisen osa on myöntää olevansa kuitenkin ihminen.
LS
Älä yritä venkoilla !
Sanomasi on selvästi kaksi jakoinen ja vastakkainen:
1) Jumala Rakastaa , eikä hylkää !
2) Minä en rakasta, vaan minä hylkään ja tuomitsen jopa uskovan uskosta osattomaksi !
Ja sinä yritit vielä ruveta minulle "äidiksi" ja opastaa minua !
Niin ja Jumala toki on täydellinen, mutta ei se anna sinulle lupaa olla ja tehdä mitä tahansa, kun olet ihminen !
Se on paatumusta ja välinpitämättömyyttä !
Sana sanoo ja kehoittaa kuitenkin Uskovaa PYRKIMÄÄN toimimaan kuten Jumala:
Matt. 5:48 Olkaa siis te täydelliset, niinkuin teidän taivaallinen Isänne täydellinen on."
Laajemmin:
43 Te olette kuulleet sanotuksi: 'Rakasta lähimmäistäsi ja vihaa vihollistasi'.
44 Mutta minä sanon teille: rakastakaa vihollisianne ja rukoilkaa niiden puolesta, jotka teitä vainoavat,
45 että olisitte Isänne lapsia, joka on taivaissa; sillä hän antaa aurinkonsa koittaa niin pahoille kuin hyvillekin, ja antaa sataa niin väärille kuin vanhurskaillekin.
46 Sillä jos te rakastatte niitä, jotka teitä rakastavat, mikä palkka teille siitä on tuleva? Eivätkö publikaanitkin tee samoin?
47 Ja jos te osoitatte ystävällisyyttä ainoastaan veljillenne, mitä erinomaista te siinä teette? Eivätkö pakanatkin tee samoin?
48 Olkaa siis te täydelliset, niinkuin teidän taivaallinen Isänne täydellinen on."
Mutta sinun sanomasi tässäkin oli siis se, että voit olla mitä vain ja toimia kuinka väärin tahansa, kun olet "vain ihminen" !
Ei siinä ole mitään pyrkimystäkään olla Jumalan kaltainen, eikä parannuksenteosta, vaan se kertoo syvästä sydämen paatumuksesta, jossa sinä voit siis toimia ihan niin väärin kuin itse tahdot !
Niin ja LS !
Miksi Sana siis kehoittaa tuohon:
Matt. 5:48 Olkaa siis te täydelliset, niinkuin teidän taivaallinen Isänne täydellinen on."
Jos se sinun mukaasi on täysin mahdotonta ?
Ei se kuule mene niin, että uskova tavoittaa asioita, täysin niitä tavoittelematta ja pyrkimättä siihen, mihin Sana kehoittaa.
Olet niiden kaltainen, jotka aikoinaan sanoivat, että luvattua maata ei saavuteta ja saivat koko tavoittelun huonoon huutoon !
27 Ja he kertoivat hänelle sanoen: "Me menimme siihen maahan, jonne meidät lähetit. Ja se tosiaankin vuotaa maitoa ja mettä, ja tällaisia ovat sen hedelmät.
28 Mutta kansa, joka siinä maassa asuu, on voimallista, ja kaupungit ovat lujasti varustettuja ja hyvin suuria; näimmepä siellä Anakin jälkeläisiäkin.
29 Amalekilaiset asuvat Etelämaassa ja heettiläiset, jebusilaiset ja amorilaiset asuvat vuoristossa, ja kanaanilaiset asuvat meren rannalla ja Jordanin varsilla."
30 Ja Kaaleb koitti tyynnyttää kansaa napisemasta Moosesta vastaan ja sanoi: "Menkäämme sittenkin sinne ja ottakaamme se haltuumme, sillä varmasti me sen voitamme".
31 Mutta ne miehet, jotka olivat käyneet hänen kanssaan siellä, sanoivat: "Emme me kykene käymään sen kansan kimppuun, sillä se on meitä voimakkaampi".
32 Niin he saattoivat israelilaisten keskuudessa pahaan huutoon sen maan, jota olivat olleet vakoilemassa, sanoessaan: "Se maa, jota olemme kierrelleet ja vakoilleet, on maa, joka syö omat asukkaansa; ja kaikki kansa, jota me siellä näimme, oli kookasta väkeä.
33 Näimmepä siellä jättiläisiäkin, Anakin jättiläisheimon jälkeläisiä, ja me olimme mielestämme kuin heinäsirkkoja; sellaisia me heistäkin olimme."
LS miten noiden kataistesi epäuskon kylväjien kävikään ?
36 Mutta ne miehet, jotka Mooses oli lähettänyt maata vakoilemaan ja jotka palattuaan olivat saattaneet koko kansan napisemaan häntä vastaan, saattamalla sen maan pahaan huutoon,
37 ne miehet, jotka olivat saattaneet sen maan pahaan huutoon, kuolivat äkkikuolemalla Herran edessä.
Luvattua maata ei saavuteta epäuskolla !
Eikä Jumlan lupauksia saavuteta epäuskolla ja sitä muillekin kylvämällä.
Joten LS, sinun omalla kohdallasi tapahtuu seuraavaa:
Sinä et tule muuttumaan Jumalan kaltaiseksi, etkä puhdistu ja pyhity, koska sinä väität sitä ihan itse mahdottomaksi, etkä näköjään selvästi haluakkaan puhdistua ja pyhittyä !
Minä en ole missään sanonut, että pyrkisin rakkaudettomuuteen.
Kuitenkin fakta vain on se, että vain Jumalan rakkaus on täydellistä.
PS. Taisit ottaa nokkiisi ja tulit minulle purkamaan sitä tähän?
LS
Saat puolestani vapaasti kuvitella olevasi jo täydellinen, se ei ole minulta pois.
Ystävällisin terveisin, LS.
Kun tuosta äitijutusta mainitsit...niin sinun epätäydellisyytesi tulee ilmi teoissasi...niin toki myös minun, kaikki me ollaan loppuviimein aika raakileita.
LS
Voi voi kun on vaikeaa !
Se Jumalan Rakkaus pitäisi alkaa näkymään uskovissa !
Ja sen pitäisi LISÄÄNTYÄ itse kussakin Jumalan lapsessa !
Tämä on ihan perus asia Raamatusta !
Mutta sen sinä haluat jostain syystä kieltää ja halunnet vain olla se mikä olet ollut ja mitä nyt olet ja pitäytyä siten rakkaudettomuudessasi ?
Ei ole kyse mistään nokkiin ottamisesta, mutta sinun asenteesi oli siinäkin kohtaa todella väärä !
Se asenne on siis sama, josta miehiä syytetään, eli ns. "tytöttelystä" , mutta sinä siis "pojittelit" minua, eli nostit itse itsesi minun "äidikseni" ja opettajakseni / kasvattajakseni !
Mutta minä sanon sinulle, että olen jo "setämies" eli iäkäs jo ja elämää paljon nähnyt ja 46 vuotta jo uskossa ollut, joten siinäkin kohtaa sinun OMA arviosi minusta meni pahasti pieleen !
Toimintasi oli siis lähinnä säälittävää, minun näkökumastani, siis se, että sinä aloit "äidiksi" minulle ja kuvittelit kykeneväsi minua opastamaan ja ohjaamaan.
Lisäksi minä jo pitkästä kokemuksestani erotaan ihmisistä sen, mitä he ovat, mutta sinulla on nyt useaan kertaan tässäkin mennyt arviot muista pahasti pieleen eli oikeasti ihan metsään, vaikka sinä itse varmaan kuvittelet paljon jo näkeväsi !
Eli sama lihallisuus ja itseensä luottaminen on sinullakin, kuten on Selefilläkin, siksi te olettekin usein tukkanuottaislla, kun sinä et kestä toista itsesi kaltaista ylpeää ja kopeaa raakiletta.
Tämäkin viestisi kertoo paljon sinusta itsestäsi !
Yelpeyttä ja kopeutta ja kyvyttömyyttä ottaa kehoitusta vastaan !
Siis ihan samoin kuin Selefilläkin.
Sen sijaan. että tutkisit omia toimiasi, sinä käännyt kehoittajaa vastaan kopeudessasi !
Niin ja en ole missään sanonut olevani täydellinen !
Joten lopeta tuollaiset "olkinukkijen" viljelyt / heitot !
Olen vain viitannut Sanaan, joka kehoittaa PYRKIMÄÄN täydellisyyteen, vaikka sitä emme täällä maan päällä saavutakkaan !
Mutta sinun sanomasi siis oli se, että "on turhaa edes pyrkiä sitä kohti" !
Olen vain pyrkinyt sitä ja tätä ja tuota...ja vetoat sanaan niinkuin tuhat ja miljoona muutakin uskovaa...
Et yhtään tiedä millainen olen, joten älä myöskään arvioi sieltä interaktiivisten lankojen päästä.
Annat ymmärtää, että kun kirjoitan Taivaan Isän rakkauden olevan enemmän kuin mihin kukaan ihminen pystyy...että se olisi sama asia kuin ei tarvitse välittää...sinulle on turha yrittää oikaista asioita koska haluat ymmärtää väärin.
Tiedoksi. En vastaa en seuraavaan viestiisi, koska en jaksa vängätä turhasta. On muutakin elämässä, tässä.
LS
Jatkat vain vastaan inttämisiäsi, etkä suostunut yhäkään tutkimaan OMIA toimiasi !
Se on LS sinun käytännön toimesi, jotka sinut ovat paljastaneet !
Sinä ITSE väitit jopa Selefiä ateistiksi, mikä on totaalisen pielessä, eli umpi sokea pitää olla, jos ei edes sen vartaa näe, että Selef on uskova, vaikkakin pahasti yhä raakile.
Tuossa TOIMINNASSASI ja sanoissasi näkyi sinun oma syvä rakkaudettomuutesi ja raakuutesi, ei sitä todellakaan tarvitse arvailla, SE NÄKYY JA KUULUU !
Se sinun r akkaudettomuutesi ja ylpeytesi ja eteenkin KOPEUTESI on kaiken aikaa näkynyt sinun viesteistäsi ja tullut varmasti useille hyvinkin selväksi !
Vaikka sinä kai olet itse sille omalle tilallesi umpisokea, ihan kuten Selef omalle tilalleen.
Teidän kohdallanne on siis näin:
1. Korinttolaiskirje 11
1 Mutta jos me tutkisimme itseämme, ei meitä tuomittaisi;
32 mutta kun meitä tuomitaan, niin se on meille Herran kuritusta, ettei meitä maailman kanssa kadotukseen tuomittaisi.
Jos te olisitte ITSE tutkineet itseänne, ei teille muiden tarvitsisi sanoa ja teitä huomauttaa ja kahoittaa, mutta nyt teitä on vain pakko yrittää edes vähän hillitä !
Marin hylkäsi isänsä, kun kertoi, ettei hänellä ole isää. No se kuuluu nuoruuteen.
Isäkin hylkäsi, kuoli ei ollut tyttö hautajaisissa
Se on ihan korkeammassa kädessä, miten monella hihhulilla on pakkomielle pääministeristämme.
Niinhän ne pedofiilit tuppaa esiintymään....
Rakastamiseen liittyy aina konkreettisia tekoja. Kun nuo teot hiipuvat ja lakkaavat, on rakkauskin hiipunut ja lakannut. Rakkaus ei voi olla yksipuolista. Yksipuolinen "rakkaus" on epätervettä kuvittelua. Mutta tuollaisen epäterveen rakkauden voi kuvitella. Usein tuollaisiin kuvitelmiin liittyy myös harhakuvitelmia siitä, että vastapuoli olisi tehnyt oikeita rakkauden tekoja, vaikkei siitä olekaan todisteita.
Miten Jumala on viimeksi rakastanut juuri sinua? Miten todistat, että kyseinen rakkauden teko on juuri Jumalan tekemä?
Minä en pysty antamaan sitä rakkautta itsestäni, vain Jumalassa on täydellisyys, mikä tulee Jumalasta. Voin tehdä tekoja ja voin parhain pyrkimyksin pyrkiä rakastamaan. Jos Jumala sallii kauttani tulla ihmisten elämään hyvää, toivon voivani antaa kunnian Jumalalle.
On sen verran elämää eletty, että olen oppinut senkin, että vaikka kuinka koettaisi tehdä oikein, voi jonkun mielestä tehdä väärin ja joskus esimerkiksi kiireessä, koen etten ole pystynyt parhaimpaani...olen voinut jopa hermoilla...ja ehken silloin esimerkiksi ole voinut antaa aikaani, niinkuin olisi pitänyt...mutta uskon Jumalan voivan vaikuttaa silloinkin parhainpäin asiat.
LS
Kyllähän hän hylkäsi jopa oman homppelipoikansa tolppaan roikkumaan.
Haha 😂 kova
Mauton. Parempiakin kuultu. Tunnu missää.
ST
Isä ilmaise rakkautesi Pojassasi Jeesuksessa, ihmisille. Ettet olisi hiljaa.
Vaan olisit Isä, joka on läsnä lastensa elämässä.
Suo jokaiselle päivälle, turvaa ja lohdutusta.
LS
Tässä taas näkyy ongelmasi LS !
Et vielä ymmärrä edes perus asioita !
Ei Jumala ole hiljaa !
Ongelma ei ole Jumalassa ja siinä, että Hän olisi hiljaa !
Ongelma on ihmisessä, joka ei kuuntele, eikä kuule !
Job 33:14 Sillä Jumala puhuu tavalla ja puhuu toisella; sitä vain ei huomata.
Hes. 12:2 "Ihmislapsi, sinä asut uppiniskaisen suvun keskellä, niiden, joilla on silmät nähdä, mutta eivät näe, ja korvat kuulla, mutta eivät kuule; sillä he ovat uppiniskainen suku.
Eli miksi sinä rukoilet sellaista, mikä on ihan turhaa ?
Rukoilisit ennemin sitä, että ihmiset kuuntelisivat ja siten voisivat jopa kuulla !
Lisäksi !
Jumala on läsnä joka ikisen lapsensa elämässä sen kautta, että Hän on antanut Pyhän Henkensä heihin !
Hän siis on läsnä kaiken aikaa !
Miksi tämäkin on yhä epäselvää ?
Eikö sinulla itselläsi ole Pyhää Henkeä ?
Isä, anna murtuneille toivoa. Sillä sinä et suitsuavaa kynttilää sammuta. Ihmiset kaipaavat elämäänsä valoa. Sinä olet Pojassasi tuonut valon maailmaan.
Anna tänäkin päivänä rohkeutta pimeissä laaksoissa, kallion suojissa turvaa.
Rakkaus muuttaa maailmaa. Sinä olet rakkaus.
LS
Saatamme olla työn uuvuttamia. Mieltämme painaa ehkä vastuu. Uupumus voi käydä henkisesti ja fyysisesti ihmistä kohti. Keikumme ehkä koko ajan kaltevalla pinnalla ja pelkäämme luikastuvamme.
Kun voisimme kiinnittää aallokossa katseemme Kristus sinuun. Luottaa Taivaan Isän suojiin murheemme ja painolastimme. Tässä ja nyt.
Ja niin luottamuksen laitamme, koska olet luvannut antaa Raamatun mukaan levon sielulle. Ja voimme samalla myös kiittää siitä sinua.
LS
Kun luen uskovien tekstejä täällä ja heidän käsitystään vapaasta tahdosta tulee mieleen entinen Neuvostoliitto .
Siellä oli johtajana Stalin joka loi autoritäärisen järjestelmän jota noudattamalla ja ideologian omaksumalla sai paikallisiin oloduhteisiin nähden hyvän elämän tähän kuului myös johtajan Stalinin ehdoton ylistäminen .
Ihmisellä oli siis uskovaisten ajatusmallin mukaan vapaa tahto koska jos omasta vapaasta tahdostaan valitsikin toisinajattelun eikä vallitsevaa järjestelmää ylistyksineen siitä rangaistiin joskus kuolemalla yleensä kuitenkin pakkotyöleireillä jossa sai myös eheytyshoitoja palatakseen järjestelmäkelpoisena takaisin jos mahdollisesti vapautui.
Näen siis tässä uskovaisten mainostamassa kristityiden vapaassa tahdossa aivan samat elementit kuin Stalinin Neuvostoliiton aikaisilla ihmisillä oli omassa järjestelmässään sielläkin oli ihmisillä samanlainen kristityilläkin oleva vapaa tahto itse päättää halusiko sopeutua järjestelmään vai tahtoiko jotain muuta .
Erona meidän tavallisten ihmisten käsittämään vapaaseen tahtoon kristityiden ja Neuvostokansalaisten käsittämässä vapaassa tahdossa on se että me tavalliset ihmiset näemme siis vapaan tahdon sellaisena että siinä ei rankaista vaihtoehdoista eri vaihtoehdoista vaan se "vapaa"tarkoittaa ei sanktioita ja rangaistuksia (uskomus helvettejä /työleirejä)ja näemme taas Neuvostoihmisen ja kristityn ns vapaan tahdon olevan ei vapaa vaan (ehdollinen tahto) eli jos valitset oman tahtosi mukaan vastoin autoritäärisen järjestelmän suositusta saat rangaistuksen se siis poistaa käsitteen "vapaa "ja rangaistus tuo käsitteen "ehdollinen"tahto
Kiitos viestistä. Kristinuskossa on paljon käsitelty vapaan tahdon olemusta. On totta että kristinuskossa on käsitteenä vapaus ja samalla usko sitoo ihmistä tietynlaiseen elämään. Tavallaan kristinuskossa katsotaan että Jumala tekee Pyhän henkensä kautta muutoksen, eikä siis se "Kristuksen orjuus" tule ihmisestä itsestään, vaan Jumalan rakkaudesta käsin.
LS
"Tavallaan kristinuskossa katsotaan että Jumala tekee Pyhän henkensä kautta muutoksen, eikä siis se "Kristuksen orjuus" tule ihmisestä itsestään, vaan Jumalan rakkaudesta käsin."
Näin ajattelinkin tämä on hyvin samanlainen tai sanotaanko kopio Stalinin Neuvostoliiton käsityksestä "Stalinin orjuus tulee Stalinin rakkaudesta käsin"millä suojellaan ihmistä esimerkiksi demokratian tuhoavalta vaikutukselta .
Ja kuten yllä vastauksessasi asian ilmoitatkin "kristuksen/Stalinin orjuus" ei siis ole vapaata tahtoa vaan asia mistä seuraa sanktioita jos tähän ei alistu joten totuuden nimessä olisi varmaankin hyvä käyttää jotain muuta sanamuotoa kuin "vapaa tahto"koska kuten aiemmin sanoin vapaa tahto tarkoittaa tilannetta jossa mikään taho ei painosta tai mitenkään uhkaa millään seuraamuksella päätöksen tekijää hänen päätöksistään .
Toki ihminen voi tehdä vapaan tahdon mukaan myös syntiä, mutta uskossa katsotaan siitä seuraavan negatiivisia asioita, ei ne ole Jumalan rangaistuksia, vaan niiden katsotaan olevan ihmisen omien tekojen seurauksia.
Stalinhan itse rankaisee, kun taas uskossa katsotaan teoilla olevan seurauksensa. Toki kaikki ihmiset tekevät virheitä, eikä se tarkoita sitä, että jokaisesta väärästä liikkeestä olisi automaationa negatiivinen seuraus ulospäin, toki tiettyjen asioiden hyväksyminen voi johtaa taas välinpitämättömyyteen jne.
LS
"Toki ihminen voi tehdä vapaan tahdon mukaan myös syntiä, mutta uskossa katsotaan siitä seuraavan negatiivisia asioita, ei ne ole Jumalan rangaistuksia, vaan niiden katsotaan olevan ihmisen omien tekojen seurauksia."
Aivan samoin Neuvostoliitossa ihmisellä oli tahtonsa mukaan mahdollisuus tehdä laittomuuksia vaikka ihan vain puhumalla järjestelmää ja Stalinia vastaan mutta punaisimmat kommunistit tiesivät että siitä seuraa negatiivisia asioita koska pelkäsivät seurauksia ei Stalinin taholta henkilökohtaisesti vaan järjestelmän taholta joten ei eroa kristinuskosta mitenkään .Kummassakin järjestelmässä vapaan tahdon toteuttamisesta väärin seurasi siis seurauksia joten emme voi puhua vapaasta tahdosta jonka toteuttamisesta ei kosto seurauksia tule.
"Stalinhan itse rankaisee, kun taas uskossa katsotaan teoilla olevan seurauksensa."
Stalinhan ei itse rankaissut hän vain sääti lait mitä saa tehdä ja mitä ei samoin kuin kristinuskon jumala tarinoissaan on tehnyt molemmissa tapauksissa vapaasta tahdosta pelkästä väärästä puheestakin tulee sanktiot ja seuraukset joten jätämmekö näiden järjestelmien kohdalla "vapaa tahto "kokonaan pois .
" Toki kaikki ihmiset tekevät virheitä, eikä se tarkoita sitä, että jokaisesta väärästä liikkeestä olisi automaationa negatiivinen seuraus ulospäin, toki tiettyjen asioiden hyväksyminen voi johtaa taas välinpitämättömyyteen jne."
Tuo ei kuulosta ollenkaan raamatun luojajumalan käsitykseltä miten hänen asetuksiinsa tulee suhtautua.
Jos valehtelen, varastan jne ja teen sen silkkaa välinpitämättömyyttäni, ei siksi, että olisi henkeni pitimiksi se tehtävä, se tukee vastaan kyllä tavalla tai toisella. Näin uskon. En toki jätä yksistään asioita tekemättä siksi, että pelkäisin seurauksia, mutta pointtina. Uskovana kokisin, että kivetkin sen huutaisivat.
LS
Isä.
Anna minun loistaa Poikasi tuomaa valoa.
Loistaa Hänen valoaan kuin kirkas tähti taivaalla.
Jotta ihmiset löytäisivät sinun rakkautesi.
Löytäisivät rakastavan Isän luokse.
Opeta minua, ohjaa ja valvo, Henkesi kautta.
Aamen.
LS
Noin pitkälle voi LS mennä... Uskomatonta jumalanpilkkaa.
Kyselin palstalla ihmisiltä jaettavaksi Jumalan vastauksia. Vain yksi vastaus, joka oli eroa kirkosta massapostitus. Nyt ainakaan en itse sitä ketjua edes löydä, ehkä pyydetty poistoa.
Hyvät uskovat veljet ja sisaret, Jumala ei ole hiljaa ja vaiti.
Terveisin, LS