Pian se alkaa suomessakin Itävallan tapaan! Kiitos hallitukselle jo etukäteen!!
Rokottamattomien lockdown.
Anonyymi
3256
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 32
Vanhimmat
on kyllä kova päätös sulkea rokottamattomat sisätiloihin
Venäjä sulki yli 60-vuotiaat neljäksi kuukaudeksi kotiin.
Jo alkuunsa etelä-euroopan maat sulkivat jokaisen sisätiloihin. Oman koiran sai käydä kusettamassa korkeitaan kymmenen metrin päässä ovesta. Silloinkin piti olla todistus, että koira on oma.
Ehdoton maskipakko on ollut yleisissä tiloissa koko ajan. Näissä maissa hillitön leviäminen on saatu kuriin. Muutama kokeilu maskien käytön lieventämiseksi on räjäyttänyt luvut uusiin hurjiin lukemiin, joten lievennyksiä ei enää kokeilla. Et pääse minnekään sisätiloihin ilman maskia ja piste.
No höpö höpö
Eipä tuo ihme ole, jos ei kerran hyvällä, niin sitte painostamalla.
Kyllä ny jo painostus on todella kovaa,
moni rokotettu sanonut että ottanut rokotteet pakon edessä...
Suomessa on todennäköisempänä pakkorokotukset. Niihin on paremmat lainsäädännölliset edellytykset.
sais tulla jo e-p kun alkaa olla lääkäreillä paukut loppu. alkaa pikkujoulut,joulumyynnit ja jussit juoksee naama pitkällä ilman piikkiä...
Älä muuta sano. Nämä lahoaivot on itse googlen avulla tehnyt johtopäätöksiä, kun iltapäivälehdet yms. vääristelevät tietoja aivan tahallaan. Tämä on lääketieteen, virologien ja muiden tutkijoiden vuosikymmenien työskentelyn aliarviomista. Ei tulisi pieneen mieleenkään ruveta kyseenalaistamaan rokotetta. En voi tajuta näitä ihmisiä! Suurin osa tuntemista ihmisistä jotka vastustavat, niin ovat juuri ja juuri päässeet peruskoulun läpi, toki on koulutettujakin, mutta he vastustavat muutenkin kaikkia päätöksiä, vastustamisen ilosta.
Kutsuisin tätä Dystopiaksi
Mitäs sitten kun kaikki ovat rokotettuja ja korona leviää edellen. Rokotetut levittävät sitä koronaa tällä hetkellä ja sairastuvat myös, heidät pitäisi laittaa tapakoulutukseen miten pitää maskia edelleen ja muistaa turvavälit ja käsien desifiointi kauppaan mennessä. Juoskaa ottamaan neljättä ja viidettä piikkiä kun se rokote kerta pelastaa niin miksi pitää pelätä rokottamatonta :)))
Kannattaisi varmaan lukea lehtiä, niin olisi edes jonkunverran perillä asioista. Ymmärrän kyllä, jos on paha lukihäiriö, niin eihän siitä mitään tule. Yle esittää arkisin klo 16.50 uutiset selkokielellä.
Montakohan+täyden+roketesuojan+saanutta+on+jo+menettänyt+suojan+ja+kun+puhutaan+kahden+rokoteannoksen+saaneista+80%+väestöstä.+Esim.+Israelissa+ei+kelpaa+enää+koronapassiin+kaksi+rokotusta
Täällä taas joku perämettän "laborantti" jakaa VARMAA tietoa..
3 rokote kehiin, ku edellisestä loppuu suoja. Passeja saa uusia, jos ei tila pisaa.
miinakenttä maakunnan ympäri pelastaa edes muun suomen
Koronarokotteen teho tartuntaa vastaan hiipuu asteittain toisen annoksen saamisen jälkeen. Rokotteen suojateho vakavaa koronavirustautia vastaan säilyy valtaosalla väestöstä kuitenkin erittäin hyvänä ainakin kuuden kuukauden ajan.
Aloittaja+luulee+että+se+rokote+antaa+ikuisen+suojan.+Ei+anna+ja+2020+kesällä+ei+oltu+vielä+rokotettu+ketään+mutta+koronaluvut+olivat+pienet+verrattuna+vuoteen+2021+kesään+kun+väestöstä+rokotettu+70+%++Joku+mättää.+Oli+joskus+tv+sarja+salaiset+kansiot+ja+siinä+oli+lause+totuus+on++tuolla+jossain
Älä nyt vaivaa sitä piikku "poijua" enempää. Hae se rokote. Pulinat pois, sanoi Virolainenkin.
samaa oon kans hämmästelly ja kummastellu
Aloittajalle tiedoksi että tunnen ihmisiä jotka sai kahden rokotteen jälkeen koronan. ja ihmisiä joilla rokotteesta imisolmukkeet turposivat ja saivat mustelmia ympäri kehoa. Mieluusti voi moni jäädä kotiin kun voi pitää koulusta ja töistä vapaata menkkööt rokotetutut töihin ja kohta alkaa siitäkin itku.
No onneksi tuttusi ovat ottaneet rokotteen. Joilekkin saattaa tulla oireita piikistä
Lockdown juuri tarkoittaa sitä, että jäädään kotiin.
🙈🙈🙈
Toisen rokoteannoksen jälkeen kaikkien Suomessa käytettävien koronarokotteiden suojateho vakavaa koronatautia vastaan nousee erinomaiseksi, jopa yli 90 prosenttiin. Lieväoireista ja oireetonta tartuntaa vastaan teho on hieman heikompi, mutta kuitenkin yleensä hyvä.
Suoja vakavaa koronavirustautia vastaan säilyy hyvänä suurimmalla osalla väestöä ainakin kuusi kuukautta, mutta tiedämme nykytiedon valossa suojan hiipuvan vähitellen. Suoja alkaa hiipua nopeammin lievää infektiota vastaan kun taas vakavaa sairaalahoitoa vaativaa taudinkuvaa vastaan se hiipuu merkittävästi hitaammin. Kolmannella koronarokoteannoksella suojateho palautuu erinomaiseksi.
Minä tunnen kuinka vauhti kiihtyy
Niin kiihtyy koronakin
SAIRAALAKIN TÄYTTYY LEHREN MUKAAAN
Viimeviikolla 50 potilasta, edellisviikolla toista sataa.
THL:n sivustot on tarkoitettu ihan teitä varten, lukekaa.
https://www.hs.fi/hyvinvointi/art-2000008331331.html
Valtio tuskin on kelvollinen auttamaan kansalaisia ihmisistä puhumattakaan
https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000008398249.html
Aloittaja voisitko soittaa Kiinaan nyt heti???
Seinäjoen Areenan messuillekin pääsee vastaisuudessa vain omaa koronapassia näyttämällä. Henkilöllisyys tarkistetaan.
Kohta ei pääse edes ulos ilman passia