Haluaisin tietää, että miksi jotkut eläimet ovat koko elinkaarensa ajan ahtaissa häkeissä tai sisätiloissa. Miksi porsaat eivät pääse koskaan ulos ja ne tuskin pääsevät edes kunnolla liikkumaan sisätiloissa? Mitä vaatii, että porsaat pääsevät ulos kesällä nauttimaan ulos, kanat ym. eläimet? Toivoisin asiallisia vastauksia, kun ihmettelen eläinten kohtelua? Ja en itse kasvata tuotantoeläimiä, joten asia on minulle täysin vieras. Onko kyseessä raha, aika tai jokin muu syy?
Tuotantoeläinten kohtelu
22
79
Vastaukset
- Anonyymi
Nykyajan tuotantolaitokset ovat eläimille vähän niin kuin ostoskeskukset ihmisille. Ei ne ole ahtaita ja eikä epämukavia, kyllä siellä viihtyy paremmin kuin taivasalla sään armoilla.
- Anonyymi
Näkee ettet tiedä eläintuotannosta yhtään mitään. Vähän sama kuin orjanomistajat sanoivat aikoinaan ettei orjiin satu vaikka heitä miten öljyssä keittäisi.
Menisit vaikka katsomaan kuinka emakot ovat parsissaan. Siinä ei ole tilaa liikkua mihinkään, ainut asia mikä poikkeaa päivärutiineista on raiskatuksi tuleminen. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Näkee ettet tiedä eläintuotannosta yhtään mitään. Vähän sama kuin orjanomistajat sanoivat aikoinaan ettei orjiin satu vaikka heitä miten öljyssä keittäisi.
Menisit vaikka katsomaan kuinka emakot ovat parsissaan. Siinä ei ole tilaa liikkua mihinkään, ainut asia mikä poikkeaa päivärutiineista on raiskatuksi tuleminen.https://youtu.be/hwf1Ztm7MnA
Mene itse katsomaan millaista on nykyaja kotieläintuotanto. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Näkee ettet tiedä eläintuotannosta yhtään mitään. Vähän sama kuin orjanomistajat sanoivat aikoinaan ettei orjiin satu vaikka heitä miten öljyssä keittäisi.
Menisit vaikka katsomaan kuinka emakot ovat parsissaan. Siinä ei ole tilaa liikkua mihinkään, ainut asia mikä poikkeaa päivärutiineista on raiskatuksi tuleminen.Hei, kyllä minä tiedän oikeasti miten porsaat voivat, että heillä ei ole tilaa liikkua ym. Sama asia koskee myös kanoja, tarha eläimiä häkeissä ym. Ja myös lehmät eivät pääse ulos kuin kesällä ym. ym. Joten kyllä olen aika selvillä eläinten kohtelusta. Joten halusin vain oikeaa tietoa eläinten kasvattajilta, miten kohtelevat eläimiään.
- Anonyymi
Täälläpä on yksi vanhempi ihminen, joka pääsee ulos harvoin. Huolehdi sinä vain porsaasta.
- Anonyymi
Kysyin eläinten kohtelusta, en kysynyt sinulta miten vanhukset voivat? Se on täysin eri asia kuin eläinten kohtelu. Mutta ihmiset ylipäätään voivat vaikuttaa omiin asioihinsa kirjoittamalla huonosta kohtelusta ym. Eläimet eivät voi valittaa huonosta kohtelusta, mutta ihmiset voi. Sinäkin eläkeläisenä voit valittaa huonosta kohtelusta vaikka kansasaloite.fi keskusteluun, ja kirjaudu sisään ja kerro tilanteesi. Minä halusin vain tuoda esille eläinten huonoa kohtelua, minulle ei kuulu koko maapallon tilanne? Vai kuinka?
- Anonyymi
syynä on raha. eräs sikalanomista yritti vapaata porsitusta y´nnä muuta esimerkillistä hoitoa, mutta kuluttajat eivät suostuneet maksamaan senttiäkään ylimääräistä hyvän hoidon saaneista lihasta, joten konkurssihan siitä tuli, koska rehu ymt kulut on samat ellei suuremmat kuin tehotuotossa
- Anonyymi
Kyllä se minullekin köyhälle ihmiselle on tärkeintä, että ruoka on halpaa. Pitkälti alle köyhyysrajan tässä elellään, mutta en ole valitellut.
Nälkään en kuitenkaan suostu kuolemaan sen vuoksi, että elukoilla olisi mukavampaa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä se minullekin köyhälle ihmiselle on tärkeintä, että ruoka on halpaa. Pitkälti alle köyhyysrajan tässä elellään, mutta en ole valitellut.
Nälkään en kuitenkaan suostu kuolemaan sen vuoksi, että elukoilla olisi mukavampaa.Et ole valitellut mutta tuhannet tuotantoeläimet joutuvat elämään surkeissa kidutuksen omaisissa olosuhteissa, että saisit köyhäillä ja syödä lihaa. Tienaisit enemmän tai söisit perunoita lihan sijaan. Miksi eläimiä pitäisi kaltoinkohdella jotta saisit syödä lihaa mahdollisimman halvalla?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Et ole valitellut mutta tuhannet tuotantoeläimet joutuvat elämään surkeissa kidutuksen omaisissa olosuhteissa, että saisit köyhäillä ja syödä lihaa. Tienaisit enemmän tai söisit perunoita lihan sijaan. Miksi eläimiä pitäisi kaltoinkohdella jotta saisit syödä lihaa mahdollisimman halvalla?
Selvä provo, mutta mene itse ansaitsemaan rahaa niin paljon, että voit itse kasvattaa eläimiä haluamallasi tavalla.
Älä täällä ruikuta muiden tekemisistä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Selvä provo, mutta mene itse ansaitsemaan rahaa niin paljon, että voit itse kasvattaa eläimiä haluamallasi tavalla.
Älä täällä ruikuta muiden tekemisistä.Eläimet eivät ole köyhäilyäsi varten. Jos ei ole varaa maksaa kunnolla kasvatetusta lihasta niin ole ilman.
- Anonyymi
No, aloittajana kerron, kun kävelen yhden porsaan kasvattajan ohi, niin huomaan, etteivät ne possut ole ikinä ulkona. Ihmettelen, että mikä mukamas maksaa laittaa aita ulos, että possut pääsevät. ulos edes kesällä? Paljonko maksaa jokin puuaita laittaa, kun itse porsa tilallinen porskuttaa hienolla ja kalliilla autolla? Ja Ihmettelen, kun ohi kuljen porsaan kasvattajan lävitse tilan, että miksi possut kiljuvat täyttä huutoa? Pahoin pidelläänkö heitä vai mitä tapahtuu?
- Anonyymi
Vai onko kyseessä joku porsaan raiskaaja? Näitähän on joka tilalla, mutta miten selvittää nämä eläinten raiskaajat? Aika ilkeää toimintaa eläimiä kohtaan, kun oma äly ei riitä tai moraali?
- Anonyymi
Taitaapi olla raha pääsyy.
Onneksi Somerolta löytyy tuotantoeläinten turvakoti,jonne edes pieni osa näistä kaltoinkohdeltuista pääsee viettämään eläinten elämää loppuiäkseen!!!! - Anonyymi
Täällä sentään on edes jotakin sääntöjä eläinten pitoon, olisiko parempi jos tuotanto siirtyisi maihin joissa ei ole sääntöjä.
Pois silmistä pois mielestä.
Toki tilastojen valossa suomella on paljonkin petrattavaa verrattaessa parhaimpiin maihin eläinten oikeuksissa. - Anonyymi
Mistä tulee tuo kuluttajien vaatimus että tuotantoeläinten pitäisi olla ulkona vesisateessa, räntäsateessa, aurinkon poltteessa, paarmojen purtavana, kärpästen kiusattavana. Eikö tuota asiaa pitäisi ajatella myös elänten hyvinvoinnin kannalta?
- Anonyymi
Ei ne orjanomistajatkaan itse alkaneet orjien olosuhteita parantamaan, siihen tarvittiin ulkopuolisten apua. Sama se on eläinten omistajilla, ovat yleensä täysin sokeita eläinten kärsimyksille. Yleensä se on ahneus joka ratkaisee, laitetaanko muutama tuhat euroa kanojoen ulkohäkkiin vai laitetaanko raha omistajan taskuun? Ahneus se on hoitokodeissakin, miljoonia kupanneet toimitusjohtajat vetivät kaiken mahdollisen itselleen ja vanhukset olivat sisällä märissä vaipoissa vuodesta toiseen.
- Anonyymi
Eläimet eivät voi huonosti. Jos voisivat huonosti, ne valittaisivat surkeuttaan kaiken aikaa. Niin ei kuitenkaan tapahdu. Sen sijaan ihmiset, heidän jatkuvasta valituksestaan päätellen, voivat huonosti. Tämä ei tietenkään ole mikään ihme, sillä ihmisethän ainoina olentoina karkotettiin Paratiisista. Sen sijaan eläimet ovat edelleen siellä ja näin ollen eivät kärsi. Joten, kohdellessamme eläimiä huonosti, lisäämme vain omaa kärsimystämme. Eläimiin asti toimemme eivät ulotu.
- Anonyymi
Pistähän foliohattu päähän samantien, sen verran on hullun tekstiä, että on syytä sinun erottautua muista jo kaukaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pistähän foliohattu päähän samantien, sen verran on hullun tekstiä, että on syytä sinun erottautua muista jo kaukaa.
Sitäkö toivot kaikille "hulluille"? Olet Himlerin porukkaa. Natsi mikä natsi.
- Anonyymi
Sian kurssi on korkeimmillaan näin Joulun alla.
Lukemattomissa suomalaiskodeissa leijuu makuhermoja kutkuttava ihana tuoksu, kun kinkku paistuu uunissa.
Monet kylläkin ostavat kinkun valmiina, mutta kaikkiaan miljoonien suomalaisten suussa maiskutellaan hyvällä kinkulla.
Siinä on sika jaloimmillaan, eikä siitä sitten muuta sanomista ole. - Anonyymi
Lopetetaan vain kaikki ruuan tuotanto ja annetaan näiden kusipäiden kuolla nälkään. Laadittava vain listat, ketkä saa viimeksi ruokaa, eli vihreät ja Animalia kusipäät.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin
Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni821399Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."
Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä681197Asunnottomuus lisääntyy
Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ2051192Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja
Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S2141184Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais121039Sulle on tullut
Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä103993Minä pyydän,
jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi65913Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍129894Ihmeelliseltä pikkunaiselta....
Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t123788- 77765