Korona-passi tuli viimeinkinmyös Pirkanmaalla käyttöön. Jo oli aikakin. Pikkujouluaika, niin ei tarvitse yrittäjän paikkoja vähentää kun tarkastaa passit. Asiakkaana menen mielummin kun tietää, että muulla porukalla on rokotukset.
Kokona-passi käyttöön
28
205
Vastaukset
- Anonyymi
Näin on oikein. Kyseessähän on turvata rokotettujen normaali elämä, rokottamattomien pitää hyväksyä rajoitukset tai ottaa rokote eikä määkiä yksilön oikeuksiin valita. Meille ei tule sisälle kukaan rokottamaton.
- Anonyymi
Normaalia elämää ei pidä lähteä elämään koska rokotettu voi myös tartuttaa sitä virusta eteenpäin.
- Anonyymi
Pikemminkin sanoisin, että turvataan rokottamattomien elämä . Koska heillä ei ole rokotepassia, niin he eivät pääse baareihin sisälle saamaan tartuntaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pikemminkin sanoisin, että turvataan rokottamattomien elämä . Koska heillä ei ole rokotepassia, niin he eivät pääse baareihin sisälle saamaan tartuntaa.
Rokotettukin voi saada viruksen ja tartuttaa sitä eteenpäin. Virus ei poistu koskaan, niin kauan kuin se pääsee uuteen uhriin.
- Anonyymi
Haitallinen sivusto tuossa yllä. Ei kannata klikata.
- Anonyymi
Harmi vaan kun se rokote EI suojaa siltä koronalta.
- Anonyymi
Ei suojaa täydellisesti ei, mutta suojaa se myös siinä mielessä, että rokotteen ansiosta iso joukko tartunnan saaneista sairastaa oireettoman tai lievän taudin, vaikka tartunnan saisivatkin.
Rokotukset eivät siis estä tartuntoja kokonaan, joten rokotettukin voi tartuttaa virusta seuraaville. Virus jää keskuuteemme kun se tarttuu aina eteenpäin seuraaviin uhreihin. Kun ei enää pääse seuraavaan, niin pandemia loppuu.
- Anonyymi
Ei korona lopu ikinä. Uutta variantnttia pukkaa koko ajan. Ja rokotteet ei näytä tehoavan.
- Anonyymi
Koronan saavat kaikki jossain vaiheessa. Rokotetut sairastaa sen oireetta tai perusflunssana. Rokottamattomat saa luomu-version ja oireet voivat olla vakavat. Rokottamattomalla on liki 20-kertainen riski joutua sairaalahoitoon rokotettuihin verrattuna.
Eristäytyköön rokottamattomat kotiinsa jos haluavat, muille yhteiskunta ja tapahtumat auki rokotepassia näyttämällä. - Anonyymi
Olen sitä mieltä, että jos ei ole rokotetta, saa itse maksaa hoitonsa jos Koronan takia sairaalaan joutuu. Mitä se nyt on 2500€/päivä tehohoidossa.
- Anonyymi
Korona leviää nyt rokottamattomien alle 12-vuotiaiden keskuudessa. Päivähoitoonko koronapassi?
- Anonyymi
Gibraltar rokotekattavuus 99% ja tartunnat jälleen kasvussa. Miksi?
- Anonyymi
Koska ihmiset ovat tekemississä toistensa kanssa.
- Anonyymi
Siksi koska niistä rokotteista ei ole hyötyä. Ne eivät tehoa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Siksi koska niistä rokotteista ei ole hyötyä. Ne eivät tehoa.
Sehän tiedetään, ettei rokote estä tartuntoja täydellisesti. Ei ole edes koskaan väitetty, että näin olisi. Rokotteen ansiosta iso joukko tartunnan saaneista lähinnä sairastaa oireettoman tai lievän taudin, vaikka tartunnan saisivatkin. Siihen se vaikuttaa. Vakavasti sairastumisen ja kuoleman mahdollisuus pienenee rokotuksen avulla.
Virus taas leviää kun se pääsee jotakin kautta seuraavaan uhriinsa. Siksi pandemia vain jatkuu ja jatkuu kun ihmiset reissaavat ja elävät "normaalisti". - Anonyymi
Varmaan siitä, että ihmset alkoivat elämään "normaalisti". Sen sijaan viime viikolla kirjoitettiin, että: "Kaikki Seinäjoen keskussairaalassa olevat koronapotilaat ovat rokottamattomia."
Tehohoito äärirajoilla Seinäjoella – koronapotilaita siirretty muihin sairaaloihin
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000008410434.html
- Anonyymi
Sairaaloissa tehohoitopaikat täynnä. Yksi uusi koronapotilas siirtää päivässä jopa
4 leikkausta ja vie 6 hoitopaikkaa. Kyllä siinä hoitohenkilöiltä voi motivaatio kadota kun rokotuksella olisi moni hengityskoneessa makaava sen välttänyt. - Anonyymi
Kannattaa tunkea oikein joukolla lähelle toisiaan juomaan viinaa, niin kyllä se siitä koronaksi muuttuu passin kanssakin.
- Anonyymi
Kyllä, kyllä ja naistenpäivänkonsertin kautta Tiroliin laskettelemaan. Kyllä se passi suojaa!
- Anonyymi
Jos oikeasti haluttaisiin lopettaa tartuntaketjut välittömästi, eikä ajettaisi kuin käärmettä piippuun "koronapasseja" ja muita rajoitteita ihmisille, niin tämä ao. ratkaisu olisi tehokkain. Tuolloin saadaan välittömästi tieto henkilön tilanteesta ja eristäminen pystyttäisiin tekemään välittömästi. Missä siis tahtotila asioiden oikeaan hoitamiseen?
Mihin tarvitaan koronapassia? Tämä vaihtoehto olisi kaikille osapuolille paras ja taspuolisin ratkaisu ja juuri sen hetkinen todellinen henkilön tilanne samantien saatavilla. https://www.mediuutiset.fi/uutiset/kahdessa-minuutissa-tartunnan-paljastava-suomalainen-koronatesti-sai-jakelijan-suomesta-terveysteknologiayritys-medics24-teki-puhallustestista-sopimuksen-dsan-kanssa/561a6ef7-7dd4-490f-b955-cf34f55d2d4b
Vaan kun se ei käy, muuten ei onnistu orjuuttaminen totaliarismiin. Miettikää oikeesti hetki, mikä tuon koronapassin perimmäinen syy on ja mihin se tulee johtamaan. Itävalta ja Latvia täällä euroopassa näyttävät mallia. Toivottavasti sopulit edes siihen pystyy, vaikken ihan hirveesti toivoa siihen laitakaan.- Anonyymi
Jos ihan kaikki ihmiset pysyttelisivät kotonaan 2 viikkoa putkeen, niin tilanne olisi aivan toisenlainen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos ihan kaikki ihmiset pysyttelisivät kotonaan 2 viikkoa putkeen, niin tilanne olisi aivan toisenlainen.
Riittää kun ne rokottamattomat eristäytyisi. Turha vaatia muilta eristäytymistä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Riittää kun ne rokottamattomat eristäytyisi. Turha vaatia muilta eristäytymistä.
Miten niin turha? Myös rokoteut voivat kantaa virusta ja levittää sitä eteenpäin. Koronapassilla pyritään mahdollistamaan yhteiskunnan "normaali elämä". Koronapassin myötä on kuitenkin tullut uusia tartuntoja ja tartuntamäärät kasvavat, kun ihmiset alkavat elämään "normaalisti".
Ei ole ollenkaan huomioitu sitä, että rokote ei anna 100 % suojaa ja että rokotettukin voi saada tartunnan. . Virus ei välitä tippaakaan siitä, onko rokotettu vai ei. Se tarttuu jos on tarttuakseen. - Anonyymi
En pidä koronapassia rajoitteena. Sen saa erittäin nopeasti ja ilmaiseksi tulostettua tai ladattua Omakannasta puhelimeen.
- Anonyymi
Alunperinkin rokotteen tavoite oli ja on vakavan tautiin sairastumisen välttäminen eli hengityskoneeseen joutuminen ja siinä on onnistuttu. Kuinka rokottamaton voi puolustella sitä jos vaikka tartuttaa alle 12 v. kuolettavasti. Rokottamattomat pysyköön sisällä kunnes ottavat rokotteen.
- Anonyymi
Alkuperäinen rokotteiden tarkoitus oli estää tartunta kokonaan. Tässä ei onnistuttu ja rokotteet eivät anna täyttä suojaa, vaan rokotettukin voi saada tartunnan. Rokote auttaakin lähinnä siinä, että se suojaa vakavalta tautimuodolta, kunnes rokotteen teho hiipuu. Sen jälkeen ollaan takaisin lähtökuopissa.
Tartuntamäärät nousevat vaikka aika iso osa on jo rokotettuja. Kertoo siitä että ihmiset elävät rokotteen otettua huolettomammin ja tartuttavat toisiaan.
- Anonyymi
THL:n Nohynek ei kannata alle 12-vuotiaiden rokotuksia. Eivät sairastu vakavasti ja kuormita sairaaloita.
- Anonyymi
Kyllä, kyllä, "tankki täyteen", kun ilmaiseksi saa!
Ketjusta on poistettu 19 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä1012130Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2961924Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3441751Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1031663Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.2071607- 321321
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941123Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤671089- 511057
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii241052