Tosiaan, tulevaisuus pelottaa. Tuntuu jotenkin siltä, että sellainen itselle tyypillinen positiivinen, "auvoisen tulevaisuuden" odote on kadoksissa, en enää näe sitä sellaisena kuin sen haluaisin nähdä lapsien ja tulevien lastenlasten kannalta. Suomi ei tunnu enää samalla tavalla hyvältä maalta, kuin se aikanaan tuntui. (okei, tätä mantraahan on kuultu paljon, mutta tämä pelko on hyvin henkilökohtaista ja koskettaa omaa elämää)
Pelko maahanmuuttajien jengiytymisestä ja heidän mahdollisesti tekemistään rikoksista, itsellä kaksi tytärtä ja vaikea välttyä uutisoinnilta kauheuksista. Pelko katuväkivallan lisääntymisestä ja väkivallasta ym.
Haluan takaisin sen vanhan hyvä suomen, jossa voit elää rauhassa, lapsia kasvattaen, työtä tehden ja ilman pelkoa siitä, että ruotsin virheet toteutuvat suomessa. Tämä pelko on omalla kohdalla todellinen ja ahdistaa, kun tulevaisuutta ajattelee. Ei tunnu hyvältä.
Pelko maahanmuuttajien jengiytymisestä ja heidän mahdollisesti tekemistään rikoksista, itsellä kaksi tytärtä ja vaikea välttyä uutisoinnilta kauheuksista. Pelko katuväkivallan lisääntymisestä ja väkivallasta ym.
Haluan takaisin sen vanhan hyvä suomen, jossa voit elää rauhassa, lapsia kasvattaen, työtä tehden ja ilman pelkoa siitä, että ruotsin virheet toteutuvat suomessa. Tämä pelko on omalla kohdalla todellinen ja ahdistaa, kun tulevaisuutta ajattelee. Ei tunnu hyvältä.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Samoin. Ennen oli meidän hyvä olla ja usko hyvään tulevaisuuteen oli luja.
Nyt on vanhankin ihmisen paha olla, kun tiedä miten lastemme ja lasten lastemme käy. Ei itsestä enää ole niin väliä, mutta haluaisin jo herätä tästä painajaisesta, ennenkuin lapset jäävät tänne yksin!
Suomen rahojen jakelu EU:lle ja ympäri maailmaa on lopetettava.
Kaikki pakolaiset ja turvapaikanhakijat palautettava.
Normaali rajavalvonta käynnistettävä.
Kaukomaiden pakolaisten vastaanotto lopetettava.
Asiattomat ja rahattomat ulkomaalaiset on käännytettävä.
Dublinin sopimusta on noudatettava.
Turvallisista maista tulevat käännytettävä jo rajalta.
Muiden maiden kansalaiset poistettava vastikkeettomilta tuilta.
Ulkomaalaisille vain vastikkeellisia, veroperusteisia tukia.
Suomen kansalaisuuden myöntö lopetettava kokonaan.
Oleskelulupa myönnetään vain työn tai avioliiton perusteella.
Työn tai avioliiton päätyttyä ulkomaalaisesta tulee turisti.
Ilmastotoimet seis.
Kokomaailmanparannus seis.
Pakolaisapua oikeille pakolaisille lähelle.
On puututtava pakolaisuuden syihin.
Väestöräjähdys käännettävä takaisin yhdenlapsen politiikalla.
Suomi ulos eurosta heti.
Suomi ulos EU:sta siirtymäajalla.
Perustuslaki takaisin suomalaisille kaikilta maailman ihmisiltä.
Suomesta itsenäinen, hyvinvoiva ja turvallinen suomalaisten koti.
Suomi tarvitsee oman, itsenäisen rajavalvonnan.
EU on hampaaton maanvaiva!
Ongelmia ei saa päästää Suomeen, vaan ne pitää hoidella lähtömaissa!!!!!!!!!!!!
Suomen pitäisi pysytellä visusti erossa muun maailman ongelmista ja selkkauksista.
Miten tällainen vanha viisaus on saattanutkaan unohtua?! …
Juuri näin
Kirjoitit juuri oikeat sanat, meinaa tippa tulla linssiin..
"Ei itsestä enää ole niin väliä, mutta haluaisin jo herätä tästä painajaisesta, ennenkuin lapset jäävät tänne yksin!"
Olen 53 vuotias kolmen lapsen isä, esikoinen (poika) jo aikuinen, pärjää hyvin ja pystyy kyllä pitämään huolen itsestään - mutta tytöt vielä alaikäisiä teinejä. Mua koskettaa tuo kirjoittamasi aika lailla. On sellainen tunne, että ennen vanhaan isällä oli velvollisuus ja myös mahdollisuus suojella perhettään ja lapsiaan, nyt uhat ja vaarat tulevat toisista kulttuureista ja ovat aidosti pelottavia.
Tytöt ovat kilttejä, yrittävät parhaansa koulussa, saavat hyviä arvosanoja ja ovat olleet ihanalla tavalla juuri se syy, miksi ihminen ylipäätään haluaa perheen. Nyt meidän 16v tytär on alkanut oireilla ja ahdistua siitä, kun joutuu median kautta näkemään ja kuulemaan asioita, joita lapsen ei olisi syytä koskaan joutua näkemään. Ja nämä uutiset eivät ole jostain merten takaa. Nämä uutiset ovat esim. Oulusta ja Helsingistä. Sellaisia uutisia, jotka saattavat nuoren pohtimaan, mikä tätä maata ja maailmaa oikein vaivaa, miksi olen syntynyt tällaiseen paikkaan, jossa joku voi tulla ja tehdä kauheuksia minulle, joka ei ole mitään pahaa tehnyt ja haluaisin vain hyvää kaikille.
Miten selitän työille, että asiat ovat näin nykysuomessa? En voi luvata, ettei mitään pahaa tapahdu, on aika voimaton ja ahdistava olo. Tilastot kertovat karua kieltään, kukaan ei voi väittää, etteikö olla kiihtyvään tahtiin kohti ruotsin tragediaa. Itse olen ottanut sen linjan, että koitan suojella, sen minkä voin töiden ohella. Kuljetan harrastuksiin, kuljetan koulumatkat ym. ilman, että lietsoisin kuitenkaan turhia pelkoja. Asumme Helsingissä.
Silti kurkkua kuristaa aika-ajoin, kun mielessä häivähtää - entä jos meidän tytöille tapahtuisi jotain?
Miksi emme ottaisi maahanmuuttoon mallia vaikka Japanista? 🤗 ... He ottivat viime vuonna kahdeksan (8) maahanmuuttajaa, kaikki hyvin perustein samaan aikaan, kun Suomi vastaanottaa ja elättää tuhansittain maahamme omavaltaisesti, papereitta ja siten ilman mitään perusteita tunkeutuneita ulkomaalaisia.
Japani on pinta-alaltaan Suomen kokoinen, mutta japanilaisia on 126 miljoonaa, kuntaas suomalaisia on alle 6 miljoonaa. Meidän pitäisi samassa suhteessa ottaa korkeintaan 6/126 x 8 = 0,4 maahanmuuttajaa eli ei yhtäkään vuodessa!!! Lisäksi Suomi on Japania PALJON köyhempi ja siten kelvottomampi maahanmuuttomaaksi. 💔🇫🇮
Jos Suomi toimisi yhtä järkevästi kuin Japani, niin ottaisimme korkeintaan kaksi (2) maahanmuuttajaa viiden (5) vuoden välein!!!! 👍🤭
On toki muistettava, että heidänkin elättäminen vastaisi vuosikustannuksiltaan kahden tutkijan tai taiteilijan apurahaa! Olisimmeko valmiit vähentämään apurahatutkijoiden määrää jatkuvasti muistaen, että maahanmuuttajien määrä keskimäärin nelinkertaistuu sukupolvessa eli 30 vuodessa, vaikka emme heitä enää lisää vastaanottaisikaan!
Miettikää vaikka kotona päissänne, millainen joukkio meillä on 30 vuoden päästä elätettävänä, kun jo nyt heitä on paljon yli 100 000. Entä sitä seuraavan 30 vuoden kuluttua ja sitä seuraavan ja sitä seuraavan ja ... ! 😰 😱 🥶 🇫🇮
Luultavasti Suomessa on vielä elämää 100 vuoden kuluttua, mutta valtiovaltamme pitäisi yrittää muistaa se! ... Taitaa olla liian nuoria, kokemattomia, tietämättömiä, ymmärtämättömiä, edesvastuuttomia, epäisänmaallisia, itsekkäitä ja mahdollisesti jopa liikaa hölmöjä päättäjinä Suomessa. :(((
Suomi on rikki. En väitä, että "kaikki oli hyvin" esim. 70 ja 80 - luvuilla, mutta kun usko tulevaisuuteen rapautuu, niin mitä se maksaa yhteiskunnalle?
Tulevaisuudesta on värit haalistuneet ja se on pahinta mitä ihmiselle voi tapahtua. Surettaa.
Samaa ajattelen minäkin. Tulijoiden maissa väkiluku kaksinkertaistuu parin kymmenen vuoden välein. Vaikka lapsiluku jäisi viiteen Suomessa, niin populaation kasvu olisi melkoinen.
Kulttuuri ei monipuolistu. Suurin osa tulee muutamasta muslimimaasta, samasta kulttuurista. Voi käydä niin, että se on suomalainen kulttuuri, joka väistyy.
Kirjoitat minun ja samalla monen muun "puolesta"
KIITOS
kappas vaan
ohrana poisti tilastot muslimimiesten raiskauksista
Mitähän ohrana luulee voittavansa
tai onkohan hyysäriakalla oma lehmä ojassa
Äänestä oikein! Ruotsissa demarit sotkenut koko touhun.
Pullasakki kierää eurooppaa tuhoten kaiken hyvän mihin asettuvat
Samat sanat. Enää ei tule hyvältä. Meidänkin osaketaloon muuttajat ovat 99 prosenttisesti muualta tulleita ja suuri osa tuo oman maansa tavat tullessaan, jotka ei sovi Suomeen. Mistään ei piitata, päivät nukutaan ja yöt valvotaan kovaäänisesti. Kerrostalokäyttäytyminen on hukassa.
Bensan hinta. Sähkön hinta. Asumisen hinta.
Ruoan hinta. Yleinen yhteiskunnan mädätys.
Hyvä tampaxhallitus ja vihervasemmisto!
Kyllä Te osaatte!