Suomalaiset kerrostalokodit voisi

🤔❄⛄rakentaa ilman ikkunoita. Melkein kaikilla on sälekaihtimet kiinni yötä päivää. Varsinkin noilla, joiden ikkunat on kävelijöiden silmien tasalla. Mulla ne on kiinni vaan silloin kun olen vähissä vaatteissa. Vaikka eihän täällä mitään katseltavaa ole, mutta tulee edes vähän lännenpuoleista vaĺoa sisään ja näkee vähän auringonlaskua!

Näin se talvi kuluu valoa odotellessa. Odotan myös törmäilyä 😍, kevättä ja mökkeilyä. Kesällä ei tarvitse odottaa mitään.

21

53

    Vastaukset 21

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      varmaan naapurikyttiä ottaa pannuun kuun eivät näe mitä ruokaa tehdään ,,

      • Tuttu rouva raportoi häntä vastapäätä olevan talon tapahtumat. Niistä kellä sälekaihtimet kiinni kuulen vaan miten myöhään valvotaan.


    • Anonyymi

      Auringon säteily aiheuttaa syöpää. Kannattaa pitää sälekaihtimet kiinni.

      • Ei kannata myöskään hengittää ulkona koska autojen pakokaasut ja muut ilmojen epäpuhtaudet aiheuttaa syöpää.


    • Anonyymi

      No, vaikka kaihtimet ovatkin kiinni, niin ei ne ole täysin pimentävät. Silti valoa tulee sieltä raoista sisälle. Ei olisi kiva asua jossain täysin pimeässä punkkerissa, aina sähkövalo pitäisi olla päällä. Joskus ihmiset myös tuulettavat ikkunoista.

      • Niin, saahan ne kaihtimet sellaiseen asentoon, että valo pääsee sisälle mutta ulkoa ei näe sisälle.


    • Anonyymi

      Nythän on melkein koko ajan pimeää. Mä ainakin pidän verhoja kiinni koska en halua että ihmiset kyylää sisälle. En halua näytellä tissejäni naapureille.

      • Kyllä ne vastapäisen talon vaimot vetelee verhot tiukasti kiinni etteivät miehensä sua näe jos tissisilteen sisällä kävelet. On mullakin kyllä verhot kiinni silloin kun vähissä vaatteissa kuljeskelen.


    • Anonyymi

      Mä pidän verhot kiinni koska mua ahdistaa. Onhan se vähän kalseaa päivät pitkät sähkölampun valossa mutta ei voi mitään.

      • Voisihan sitä totutella pikkuhiljaa pitämään verhoja auki muutaman minuutin kerrallaan! Minua alkaa ahdistaa jos en yhtään näe ulos.


      • Anonyymi
        lounas.ajatus kirjoitti:

        Voisihan sitä totutella pikkuhiljaa pitämään verhoja auki muutaman minuutin kerrallaan! Minua alkaa ahdistaa jos en yhtään näe ulos.

        Voishan tuota kokeilla...


    • Anonyymi
      • lounas.ajatus

        Hyviä ideoita katutason ikkunoihin. Valoverho on kanssa yksi vaihtoehto. Sehän päästää valon sisään, mutta suojaa katseilta. Piimäkoristelusta muistan joskus kuulleeni, mutta en ole sitä kokeillut itse.


    • Anonyymi

      Tulepa käymään meillä niin muutat mielesi. Mutta tottakai pimeällä jos on valot sisällä, niin eihän siitä ikkunasta muuta näe kuin ne valojen peilikuvat.

      • Hienoa. Mulla sama, että pimeällä kaihtimet kiinni. Muutoinhan sitä olisi kuin näyteikkunassa kun sisällä on valot!


    • Anonyymi

      Myös parvekkeet voi jättää pois uusista taloista. En ole koskaan nähnyt kerrostalojen parvekkeilla yhtään ihmistä. Ihan kuin olisi sopimatonta näyttäytyä partsilla.

      • Tuo on totta. Jotkut ovat laittaneet verhoja tai kaihtimia parvekkeellekin, ettei kukaan vain näe. Se kanssa ihmetyttää missä pienet lapset nykyisin on, kun ainakin tässä meillä on kaikkien talojen hiekkalaatikot tyhjiä.


    • Anonyymi

      Niin voisi, ei tarvitse pestä ikkunoitakaan ollenkaan, tai no en minä niitä muutenkaan pese... aivan sama.

      • Ei tarvitse pestä ikkunoita, eikä laittaa ikkunaverhoja. Lämpö ei myöskään karkaa ulos ikkunoiden kautta. Lämmönhukan huomaa siitä, että parvekkeen kaide on linnunkakassa kun linnut ovat siinä lämmitelleet.


    • Palsta tahmailee niin en tee uutta aloitusta. Tuli vaan mieleen siitä kun linnan kutsut on perutti, että paras hyödyntää mummopenkkejä niin kauan kuin ne on paikoillaan. En kylläkään malta kauaa istua paikoillani ilman tekemistä. Huomenna käyn kirjaston neukkarissa lounasaikaan,. Tiedän että se on liian aikaisin törmäilyä alatellen.

    Ketjusta on poistettu 14 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      138
      1530
    2. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      148
      1081
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      69
      936
    4. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      276
      776
    5. 68
      733
    6. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      56
      723
    7. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      37
      619
    8. Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"

      Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi
      Tanssii tähtien kanssa
      7
      581
    9. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      60
      567
    10. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      561
    Aihe