Renaz Ebrahimi ja Esko Valtajoja

Anonyymi

Lehtien kommenttiosiot ovat sulkeutuneet. Minkälaisia mielikuvia teille tuli aiheesta? Itselleni jäi päällimmäiseksi se, että nenäpäiväkeräykset ovat h*lvetin rasistia, koska se kirjaimellisesti todistaa ettei joku ihmisryhmä kertakaikkiaan pärjää ilman massiivista apua vuosikymmenestä toiseen. Tilanne vain pahenee ja kaaos leviää tännekin, kun rajamuurit pullistelevat laumoista jotka ovat lähteneet etsimään eldoradoa josta riittää ilmaista rahaa kylvettäväksi loputtomasti ilman minkäänlaista kontrollia mihin raha menee. Ei ole väliä viekö sen heimopäälliköt vai välikäsi mersuihinsa.

18

568

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minkäs teet, asiat on jo menneet aivan liian pitkälle vaikka kansa kihisee raivosta. Sinulle kerrotaan mitä sanoja saat käyttää ja jokainen myös noudattaa sitä julkisesti, koska vaihtoehto on hirveä kosto. Mikä onkaan se instanssi joka tuomitsee? Hallitus? Vihervasemmisto? Vihreät yksin? Kansa sitä ei tee. Sen näkee vaikka ko.jutun kommenttien tykkäyksistä Iltasanomissa. Ebrahimia puoltava kommentti saa alle kymmenen tykkäystä ja Valtaojaa puoltava tuhat tai yli.
      Olemme Ruotsin tiellä, eikä siltä ole paluuta. Ruotsi on Euroopan vaarallisin maa. Siltä meni vuosikymmeniä saavuttaa tämä hirveä asiantila, mutta Suomen kantokyky on vain murto-osa Ruotsista, joten meillä kehitys on huomattavasti nopeampaa. Omat lapsemme joutuvat sen todistamaan.

    • Tämäkin kohu vaiennetaan (henkisellä) väkivallalla. "Rasismin­vastaisen katto­järjestön toiminnan­johtaja kritisoi ”ruskea”-termin käyttöä – hallitus hyllytti
      Rasismin ja muukalaispelon vastainen yhdistys Rasmus on vapauttanut toiminnanjohtaja Ossi Mäntylahden tehtävästään sen jälkeen, kun tämä otti sosiaalisessa mediassa kantaa Sannikka-ohjelmassa käytyyn keskusteluun."
      https://www.is.fi/uutiset/art-2000008425193.html

    • Anonyymi

      Yle canceloi Sannikan. Ohjelma lopetettiin kun Valtaoja vei pelin 6-0 ja katsojat canceloivat nenäpäivän rasistisena.

    • Anonyymi

      Voi kunpa täälläkin olisi kivitystuomiot käytössä, kuten irakissa. Olisi tuokin ylimielinen koukkunoukkaämmä saanut ansionsa mukaan. Ha!

    • Anonyymi

      Olipa kerrankin hyvä kirjoitus aloittelijalta!

    • Anonyymi

      Eikös se Valtaoja antanut takavuosina parisuhdeneuvojakin.? Jokainen aika tarvitsee näköjään omat pellensä.

    • Anonyymi

      Kyseinen tv-keskustelu toi esille tarvetta säilyttää oma kulttuuri, sen sisältö ja perintö sellaisena kuin se viimeiset sata vuotta on maassa ollut, joka omalla tavallaan on mukautunut ja toimii itseään ymmärtäen.
      Vieraat arvot eivät tätä säilytä eivätkä sitä perintöä tunne eivätkä ymmärrä.
      Maassa maan tavalla

    • Anonyymi

      Orjien rahtaamisella Afrikasta Lähi-itään on tuhatvuotinen historia. Afrikan ja Lähi-idän ruskea- ja mustaihoiset orjakauppiaat opettivat valkoihoisille eurooppalaisille kollegoilleen metkut ja niin käynnistyi tuottoisa yhteistyö myös Euroopan ja Amerikan suuntaan. Renaz Ebrahimi on syntynyt Iranissa ja kuuluu myös siellä syrjittyyn kurdivähemmistöön. Lähimain kaikki Lähi-idän mustaihoiset ovat orjien jälkeläisiä ja esim. Iranissa kurdeja alempana.
      Maalittaessaan ja syyllistäessään meitä suomalaisia Ebrahimi kollegoineen sivuuttaa, ilmeisen tarkoituksellisesti, omien lähtömaittensa historian ja nykytiln. Myöskin toimintaan kuuluu Suomen ja suomalaisten koplaaminen osallisiksi ja syyllisiksi siihen, mitä esim. Lähi-idässä, Brasiliassa ja USA:ssa on tapahtunut ja tapahtuu. Näin, vaikka esimerkiksi Ebrahimi pääsi Suomeen syrjintää ja väkivaltaa pakoon - pois olosuhteista, jollaisista syyttää meitä.
      Me suomalaiset olemme olleet, ensin Ruotsin ja sitten Venäjän, kolonialismin uhreja satojen vuosien ajan. Suomalaisia vietiin Isonvihan aikana orjiksi Venäjälle yli 20.000. Yhdysvaltoihin esim. 1900- luvun alussa tulleita suomalaissiirtolaisia pidettiin alempirotuisina ja samaa todisteli ruotsalainen tiede vielä 1920- luvulla . Siitä, sen enempää kuin omien lähtömaittensa olosuhteista, nämä woke- kulttuurin lähettiläät eivät kerro.
      Ebrahimin ym. toimintamalli on kuin kopioitu taistolaisuuden ja noitavainojen käsikirjoista. Ei- puhdasoppiset ja eri mieltä olevat jyrätään säälittä. Kaippa ilkeys kyynisyys voidaan sekin luokitella ideologiaksi, mutta näillä toimintatavoilla synnytetään vain vastakkainasettelua ja pahaa mieltä.

      • Anonyymi

        Taidatkos enää tuon nasevammin sanoa.


      • Anonyymi

        Minä olen aika isosti alkanut vihaamaan värillisiä, kun heitä tungetaan joka saamarin ohjelmaan ja mainokseen!


    • Anonyymi

      Mietippä itse jos yrität tulla toimeen omillasi ja sinulle järjestetään jotain pellenenenä keräyksiä pyytämättä ja yllättäen, että hävettäisikö sinua?
      Eri asia jos ei ole aikomustakaan tehdä yhtään mitään leivän eteen, kun se kerran kannetaan eteen ja tarjoillaan kultalautasella syvään kumarrellen.

      • Anonyymi

        Meillä ihmisten perusturva hoidetaan veronmaksajilta kerätyillä varoilla. Nenäpäiväkeräyksillä pyritään YK:n lasten oikeuksia koskevan sopimuksen innoittamina edistämään lasten terveyttä ja hyvinvointia esim. Afrikassa, Etelä-Amerikassa ja Lähi-idässä. Suomeen kerätyistä varoista ei jää centtiäkään.
        Nenäpäivä- keräyksiin osallistutaan mm. Suomen kouluissa ja päiväkodeissa. Lapset ovat ymmärrettävästi ihmeissään woke- fanaatikkojen leimatessa rasisteiksi.
        Renaz Ebrahimi "meuhkasi" kuin siirtomaaisäntä julistaen professori suomalaiset nenäpäivä-keräyksineen rasisteiksi. Suomen ja suomalaisten koplaaminen syyllisiksi esim. Brasilian, Lähi-idän ja USA:n rasismiin ei nyt kerta kaikkiaan onnistu. Nyt woke- väki tekee ymmärtämättään työtä perussuomalaisten kannatuksen ja ajatusmaailman edistämiseen. Se on typerää-


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Toi Renaz Ebrahimi voitaisiin pistää paluutuslennolle sinne mistä on tullutkin. Täällä sua ja sun tapaisia ei tarvita, joudumme pelkäämään että viet silmät päästä... KIIHKOILIJA NAIKKONEN.


    • Anonyymi

      Kysykääpä maahanmuuttajataustaisilta (Afrikka, Lähi-itä) ystäviltänne, onko heidän suvussaan ollut orjakauppiaita ja/tai orjanomistajia. Jos on ollut, selvittäkää, onko orjavalikoimaan kuulunut valkoihoisia rasisteja - kenties jopa Venäjän kauppiailta ostettuja suomalaisrasisteja.

    • Anonyymi

      Kiitos ylläoleville kirjoittajille. Hienoa nähdä ettei kaikki toivo ole vielä menetetty vaikka syvällä ruskeassa suossa jo ollaankin.

      • Anonyymi

        No, miksei meistä kukaan suomalaisista tee yhtään mitään, et tulee ku lumivyöry, niinkö !

        Ryhdistäydytään nyt hyvät kansalaiset !

        Eikö tosi !


    • Anonyymi

      RENAZ EBRAHIN.. ota jalat allesi, et kuulu tänne !
      Tuolla toimittajalla on joko niin ettei lääkitys pure tai väärät pillerit. Tuolle pitäisi antaa ikuinen porttikielto ainakin kaikkiin julkisiin toimiin, menemään ei tarvi mennä tai jäädä tuollaisen hyeenan silmätikuksi. Ei varmasti Valtaojalta ole edes YLE pyytänyt anteeksi. Hän kyllä toimi asiallisesti ja kunnioittavasti niin kuin suomalaiseen tyyliin kuuluu MUTTA MONI OLISI HALUNNUT TEHDÄ IHAN JOTAIN MUUTA.

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      37
      2436
    2. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      124
      1969
    3. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      78
      1610
    4. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      162
      1259
    5. Mitä harrastuksia kaivatullasi on?

      Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?
      Ikävä
      68
      1230
    6. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      48
      1063
    7. Tiedän että käyt täällä

      Eräälle naiselle älä huoli en kerro kellekkään
      Ikävä
      69
      1062
    8. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      61
      1056
    9. Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?

      Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t
      Thaimaa
      31
      946
    10. Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi

      Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂
      Ikävä
      63
      943
    Aihe