Kirkkohallitus aloittaa yt-neuvottelut

Oy Kirkko Ab on kriisissä. Tulot ovat pienentyneet eikä menoja ole saatu hallintaan. https://yle.fi/uutiset/3-12200817

Rahoitatko pian konkurssissa olevaa firmaa? Lopeta hyvä ihminen sellainen touhu: https://eroakirkosta.fi/
181498
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Piispa Laajasalon täytyy jatkossa juoda vähän halvempaa skumppaa ja yöpyä vain neljän tähden hotelleissa. Teemulla ovat kovat ajat edessä.

Äänestä
  • Ei tarvitse!
    Kyllä nuo huipulla olevat, ja nimenomaan Laajasalon kaltaiset, osaavat pitää omat edut samoina, vaikka joitakin potkitaan pois.

    Äänestä

  • Toivottavasti suuntautuvat nyt johonkin merkityksellisempään aihepiiriin.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Toivottavasti suuntautuvat nyt johonkin merkityksellisempään aihepiiriin.

    teologia kun ei pätevöitä mihinkään eli sitten etsittävä samoja töitä kuin koulupudokkaatkin.

    Äänestä

Kyllä se konkurssi seuraa luopiokirkkoa. Kaikesta Jumalan sanasta luopuminen on jo tapahtunut. Ketkä ne maksavat ja ylläpitävät kirkon toimintaa tällä menolla, saapa nähdä.

Äänestä
  • <<+Seurakuntaliitoksia+heikon+talouden+takia+>>Siellä+oli+mm.+Siikainen,+johon+olen+kiinnittänyt+huomiota:+siellä+jäsenmäärä+on+pudonnut+parissa+vuodessa+sellaiset+7+%,+joten+eipä+ollut+ihme,+että+tarvittiin+kohtalaisen+nopeita+ja+rankkoja+toimia.Toinen+pointti+oli+tuossa+linkin+kuvatekstissä:+siinä+puhuttiin,+että+kirkko+aikoo+vähentää+kiinteistöistään+neljänneksen.+Mitä+tälle+projektille+kuuluu+?+En+ainakaan+ole+nähnyt+myynnissä+kuin+kahden+käden+sormilla+laskettavan+määrän+jotain+loppuun+homehtuneita+pappiloita+syjäkyliltä,+joilla+on+hintapyynti+aivan+kaakossa+-+ja+myyntiehtona:+"jos+kirkkovaltuusto+hyväksyy+kaupan".+Onkohan+niistä+oikein+mikään+mennyt+kaupaksi+?Tietysti+tuo+myyminen+on+hankalaa,+kun+seurakuntalaiset+tietysti+vastustavat+"oman"+seurakunnan+"muistojen"+myymistä.+Sitten+kirkolla+ei+kuitenkaan+ole+varaa+kunnostaa+rakennuksiaan,+joten+ennestään+heikkokuntoiset+vaan+rapistuu+paikoilleen+-+ja+samalla+hinta+laskee+joka+vuosi+rujosti.+Sitten+kun+kämppä+saadaan+myyntiin,+huomataan,+ettei+sen+arvo+vastaa+enää+alkuunkaan+sitä,+millaiseksi+se+määriteltiin+pitkällisessä+prosessissa.+Samoin+tietysti+kaavotus+tuottaa+ongelmia+jne.+Tietysti+kirkolla+on+talousihmisiä,+jotka+asian+tajuaa+hyvinkin,+mutta+tosiaan+onhan+se+myyminen+melkoisen+hankalaa.+Se+tietysti+pelaa+meikäläisten+pussiin:+se+ajaa+kirkkoa+entistä+ahtaammalle.+Jostain+ne+eurot+on+pakko+kaivaa.+Jos+kiinteistöjä+ei+saada+realisoitua+(vaan+niistä+on+kuluja+koko+ajan+-+kuluja+tyhjästä+tilasta,+jota+ei+välttämättä+käytetä+mihinkään+koko+vuoden+aikana),+täytyy+"realisoida"+työntekijöitä+kilometritehtaalle.+Ei+tuo+suurissa+seurakunnissa+vielä+ole+aktuaali,+mutta+pienemmät+alkavat+olla+jo+tiukoilla.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    <<+Seurakuntaliitoksia+heikon+talouden+takia+>>Siellä+oli+mm.+Siikainen,+johon+olen+kiinnittänyt+huomiota:+siellä+jäsenmäärä+on+pudonnut+parissa+vuodessa+sellaiset+7+%,+joten+eipä+ollut+ihme,+että+tarvittiin+kohtalaisen+nopeita+ja+rankkoja+toimia.Toinen+pointti+oli+tuossa+linkin+kuvatekstissä:+siinä+puhuttiin,+että+kirkko+aikoo+vähentää+kiinteistöistään+neljänneksen.+Mitä+tälle+projektille+kuuluu+?+En+ainakaan+ole+nähnyt+myynnissä+kuin+kahden+käden+sormilla+laskettavan+määrän+jotain+loppuun+homehtuneita+pappiloita+syjäkyliltä,+joilla+on+hintapyynti+aivan+kaakossa+-+ja+myyntiehtona:+"jos+kirkkovaltuusto+hyväksyy+kaupan".+Onkohan+niistä+oikein+mikään+mennyt+kaupaksi+?Tietysti+tuo+myyminen+on+hankalaa,+kun+seurakuntalaiset+tietysti+vastustavat+"oman"+seurakunnan+"muistojen"+myymistä.+Sitten+kirkolla+ei+kuitenkaan+ole+varaa+kunnostaa+rakennuksiaan,+joten+ennestään+heikkokuntoiset+vaan+rapistuu+paikoilleen+-+ja+samalla+hinta+laskee+joka+vuosi+rujosti.+Sitten+kun+kämppä+saadaan+myyntiin,+huomataan,+ettei+sen+arvo+vastaa+enää+alkuunkaan+sitä,+millaiseksi+se+määriteltiin+pitkällisessä+prosessissa.+Samoin+tietysti+kaavotus+tuottaa+ongelmia+jne.+Tietysti+kirkolla+on+talousihmisiä,+jotka+asian+tajuaa+hyvinkin,+mutta+tosiaan+onhan+se+myyminen+melkoisen+hankalaa.+Se+tietysti+pelaa+meikäläisten+pussiin:+se+ajaa+kirkkoa+entistä+ahtaammalle.+Jostain+ne+eurot+on+pakko+kaivaa.+Jos+kiinteistöjä+ei+saada+realisoitua+(vaan+niistä+on+kuluja+koko+ajan+-+kuluja+tyhjästä+tilasta,+jota+ei+välttämättä+käytetä+mihinkään+koko+vuoden+aikana),+täytyy+"realisoida"+työntekijöitä+kilometritehtaalle.+Ei+tuo+suurissa+seurakunnissa+vielä+ole+aktuaali,+mutta+pienemmät+alkavat+olla+jo+tiukoilla.

    Ongelma on kirkon ja kuntien välinen laillistettu korruptio. Kirkko voi kunnan kanssa järjestää röttelöiden alla olevalle tontille valtavaa lisäarvoa muuttamalla tontin kaavan kerrostaloille tai ostoskeskukselle.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ongelma on kirkon ja kuntien välinen laillistettu korruptio. Kirkko voi kunnan kanssa järjestää röttelöiden alla olevalle tontille valtavaa lisäarvoa muuttamalla tontin kaavan kerrostaloille tai ostoskeskukselle.

    Ei välttämättä onnistu kovin hyvin maaseudulla

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ei välttämättä onnistu kovin hyvin maaseudulla

    Lisään:

    Jos tontteja ei voi sitten kaavoittaa kesämökeille maaseudulla

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ongelma on kirkon ja kuntien välinen laillistettu korruptio. Kirkko voi kunnan kanssa järjestää röttelöiden alla olevalle tontille valtavaa lisäarvoa muuttamalla tontin kaavan kerrostaloille tai ostoskeskukselle.

    << Ongelma on kirkon ja kuntien välinen laillistettu korruptio. Kirkko voi kunnan kanssa järjestää röttelöiden alla olevalle tontille valtavaa lisäarvoa muuttamalla tontin kaavan kerrostaloille tai ostoskeskukselle. >>

    Periaatteessa kyllä: varsinkin pienten paikkakuntien valtuustot ovat usein kirkkomyönteisiä eli käytännössä myötäilevät kirkon haluja, mutta itse asiassa tällaisia kaavamuutoksia ei taida olla tapahtunut juuri ollenkaan.

    Ja kyllä, kirkko tulee saamaan vielä paljon rahaa kun se myy maata altaan, mutta kai se täytyy kestää: tontti kuitenkin vapautuu järkevään käyttöön ja rahat menevät lopulta yhteiskunnan kiertoon. Ei tuo järjestö ihan heti luhistu. Sillä on niin hyviä tontteja, että niillä pystyy rahoittamaan toimintaa vielä vuosia, vuosia. Voi siis olla jopa niin päin, että kirkon kannattaakin antaa vanhojen pappiloiden lahota paikalleen (vaikka niistä kulut juokseekin), jolloin tontin käyttötarkoituksen muuttamiselle ei ole mitään järkevää estettä. Toki nuo lahoavat pappilat on usein maaseudulla, joten tonttien rahallinen arvo ei ole kaksinen missään tapauksessa, olipa siinä laho tönö (jota ei pahimmassa tapauksessa saa edes suojelun vuoksi muuttaa) tai pelkkä maatilkku.

    Äänestä

Kirkon kassojen läpi kulkee vuosittain n. 1 000 miljoonaa euroa.

Kirkon omaisuus oli tasearvojen mukaan n. 3 500 miljonaa euroa muutama vuosi sitten. Silloin arvio oli, että reaaliarvo olisi selvästi suurempi.

Jos kirkko lakkautettaiaiin, riittäisi jokaiselle jäsenelle runsaat 1 000 euroa. Aika vähän loppujen lopuksi.

Äänestä
  • Niinhän se menee. Jos iso luku jaetaan isolla numerolla, lopputulos on yllättävän pieni. Jos Elon Muskin koko valtava omaisuus jaettaisi kaikkien maailman ihmisten kesken, jokainen saisi euron.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Niinhän se menee. Jos iso luku jaetaan isolla numerolla, lopputulos on yllättävän pieni. Jos Elon Muskin koko valtava omaisuus jaettaisi kaikkien maailman ihmisten kesken, jokainen saisi euron.

    Te nyt tuo laskutoimitus uudelleen!

    Kun varallisuus on suuruusluokkaa 220 miljardia, niin...

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Te nyt tuo laskutoimitus uudelleen!

    Kun varallisuus on suuruusluokkaa 220 miljardia, niin...

    63 000€ per nuppi. Mihin tuo 220 miljardia perustuu?

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Oy Kirkko Ab on kriisissä. Tulot ovat pienentyneet eikä menoja ole saatu hallintaan. https://yle.fi/uutiset/3-12200817

Rahoitatko pian konkurssissa olevaa firmaa? Lopeta hyvä ihminen sellainen touhu: https://eroakirkosta.fi/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu