Tässä Kirsi Kautiainen on haastatellut Tyksin paria sairaanhoitajaa. Asia ei ole niin mustavalkoinen mitä uutisissa annetaan ymmärtää. Lukekaapas.
https://mvlehti.net/2021/11/25/suomalainen-sairaanhoitaja-kertoi-piikkihaitoista-ja-sairaaloiden-kriittisesta-tilasta-kuilun-reunan-yli-mennaan-pian/
https://mvlehti.net/2021/11/25/suomalainen-sairaanhoitaja-kertoi-piikkihaitoista-ja-sairaaloiden-kriittisesta-tilasta-kuilun-reunan-yli-mennaan-pian/
Vastaukset 9
Vanhimmat
Onko tää se perssujen ja Venäjän lehti?
On.
Menkää punikit pohjoiskoreaan, ei tarvii ulista ja täristä, koska siellä on vain yksi virallinen tietolähde, joka kertoo totuuden.
Tuo kaikki mitä jutussa oli, halutaan pitää piilossa, valtava rokotehaittaongelma räjähtää jossakin vaiheessa pakostakin käsiin ja silloin alkaa päitä putoilla.
Onneksi on MV kaltainen tiedon kanava olemassa, vaikka kaikenlaiset kommarit ja vapaan, avoimen länsimaisen kulttuurin kieltäjät haluaisivat senkin sulkea.
TV ja lehdistö eivät ole kohta kaksi vuotta kestäneen koronan aikana kertaakaan päästäneet kriittisesti rokotteeseen suhtautuvaa haastatteluun, tai mihinkään keskusteluohjelmaan mukaan.
Kaikki julkinen keskustelu rokotehaitosta on kielletty. Luulisi jo tyhmimmänkin heräävän todellisuuteen ja kieltäytyvän jatkuvasta piikityksestä.
Tuossa on se asia, jota olen itsekin miettinyt. Vakavia rokotehaittoja kirjattu Fimeassa jo yli 4000, mutta missään ei ilmoiteta, että sillä olisi mitään tekemistä koronan kanssa, eikä sitä kuinka paljon se kuormittaa sairaaloiden jo tukalaa tilannetta.
Ensinnäkin täytyy mainita kaunisteleva likka, ei se että kaunistelee muuten kuin kuvauttaa iseään julkisuuteen vallan mahdottomasti, vaan myöskin asiailla. Asioilla kaunistelee, kerro ei totuutta missään asiassa, vaan väittelee ja riitelee jatkuvasti, riitaa haastaa ja kertoo aina lopuksi, "on Suomen ja suomalaisten edunmukaista".
Ei siitä saa mitään selvää, onko corona sittenkin suomalaisten edunmukaista.
Sairaalatouhu suomessa nykyään keskitysleirimenoa....jos et ole tarpeeksi vahva niin uuniin,muuten duuniin.
Kirjoitus sairaaloiden tilasta on totta. Kaupunginsairaalan yksi osasto on suljettu kokonaan ja muiltakin on jouduttu vähentämään potilaspaikkoja, koska ei ole hoitajia. Kaupunginsairaalan erikoissairaanhoidon osastoilta neurologinen ja sydänosasto on irtisanoutunut henkilöstö. Hoitajat eivät jaksa enää. TYKS: n osastot on täynnä, koska näille potilaille ei ole jatkopaikkaa tarjota. He tarvitsevat kuitenkin vielä erityisosaamista. Jos väitätte juttua valheeksi, käykää lukemassa Turun kaupungin sivuilta lautakuntien kokouspöytäkirjat. Sosiaali- ja terveyslautakunnan kokous oli eilen, siellä teksti on kaikkien luettavissa.