Toistaiseksi jatkuva muuntuva koronavirus ei ole aiheuttanut suurempaa huolestumista. Mutta jos usein tapahtuva rokote ei jatkuvan muuntumisen johdosta pysty estämään vakavilta sairauksilta niin onko enää mitään toivoa jäljellä? Onko silloin kohdattava armoton kuolema? Miten kirkko on suhtautunut nykyiseen tilanteeseen?
Vastaukset 12
- Anonyymi
Luonnonlait täällä pätee, eikä mitkään täyttäkää maa elinkelvottomilla uskonnot.
- Anonyymi
Uskonnot ovat kelvottomia jotka kelpaavat hyödyttömille idiooteille, mutta usko ei ole jokamiehen. Taivaaseen pääsy ei ole jokamiehen, naisista puhumattakaan.
Miksi kirkon pitäisi suhtautua jotenkin erityisesti kulloiseenkin korona tilanteeseen ?
Kyllähän kirkko on selkeästi kannattanut kaikille rokotteiden ottamista koska niistä tiedetään ainakin se, että ne suojaavat hyvin suurella todennäköisyydellä vakavalta tauti muodolta.
Tänään sattui silmään osuva pilapiirros Ville Rannalta
https://www.iltalehti.fi/villeranta/a/7e193153-fbbd-4e1c-b39f-87ee1fec167c- Anonyymi
Jospa sinä ensimmäisenä menisit kirkkoon pyytäisit esirukousta sielusi tähden. Maksaisit ensin pastorille lunnaat niin kyllä Tolkun ihminen esimerkillään vetäisi perässään kirkon täyteen, kunhan paikkakunnan lehdessä olisi ilmoitus kuvan kanssa: Tolkun ihminen polvillaan alasti kuin vastasyntynyt lapsi on maksanut velkansa.
Anonyymi kirjoitti:
Jospa sinä ensimmäisenä menisit kirkkoon pyytäisit esirukousta sielusi tähden. Maksaisit ensin pastorille lunnaat niin kyllä Tolkun ihminen esimerkillään vetäisi perässään kirkon täyteen, kunhan paikkakunnan lehdessä olisi ilmoitus kuvan kanssa: Tolkun ihminen polvillaan alasti kuin vastasyntynyt lapsi on maksanut velkansa.
On teillä ikävät mielikuvat. Onneksi moista kikkailu ei täällä päin tarvita. Kirkko on melko lailla täynnä ilman mitään teikäläisten taikatemppujakin.
Uusi Omikron variantti osaa väistää rokotteita ja omaa muuntautumiskykyisen geenipoolin. Se on levinnyt jo Israeliin ja Belgiaan.
- Anonyymi
Saas nährä voittaako "mustan surman" sillä virustehtailija on tietoinen mitä saa tehdä ja mitä ottaa?
- Anonyymi
Omicronissa on huolestuttavia muunnoksia. Mutta vasta parin viikon kuluttua selviää missä määrin Omicron väistää rokotteita ja onko se tarttuvampi tai tappavampi.
- Anonyymi
Osa selviää aina pahemmistakin kulkutaudeista.
Helpompi kuitenkin ottaa altistus kontrolloidusti rokotteesta, jolloin immunipuoluolustuksen suorituskykyä ei tarvitse korponnistaa.
Rokotuksilla on saatu hävitettyä paljon tauteja, jotka olivat ennen yleinrn riesa.
Polio ja isorokko esim.- Anonyymi
Ne on niitä luonnonvalinta kysymyksiä, väärä päätös johtaa heikompaan lopputulokseen
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ne on niitä luonnonvalinta kysymyksiä, väärä päätös johtaa heikompaan lopputulokseen
Nykyoloissa ei tarvitsisi tyytyä 4 vuoden pandemiaan ja 90 miljoonaan kuolleeseen kuten espanjantaudissa.
Ainut, että väkiluku, tiheys ja liikkuvuus ovat suurempia kuin 100 vuotta sitten.
Onneksi hygienia ja lääketiede on kehittyneempää kuin silloin, ainakin länsimaissa.
- Anonyymi
Miksi kirkon pitäisi ottaa kantaa? Ongelma on lääketieteellinen. Biontechilla on valmius päivittää koronarokote ja saada se myyntiin 100 päivässä, mikäli Omicron variantin todetaan väistävän liikaa nykyisiä rokotteita. Varianttia tutkitaan parhaillaan ja asia selviää parin viikon päästä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 138876
Jasmin Vähäkangas valehtelee kolumnissaan. Hän ei ole "taaperon" äiti.
Lapsi ei taaperra. Vielä seurakunnan lehdessä valehtelee noin?84730- 58676
Pyhäjärvi syvällä kusessa
Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha83659Miten voi sinun
tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät55571Kuhan lie kuollu auto-onnettomuudessa kylillä?
Joku nuorimies löytyny kuolleena kylän liepeillä ulos ajetusta autosta.Kenen poikahan lienee?4563Hyvää yötä
Ikuinen kohtalo, sydänystävä, rakkauteni♥️.. kumpa olisimme saaneet elämältä mahdollisuuden!26553- 152471
Missähän pöytäkirja viipyy, taas?
Hallituksen kokouksessa oli eilen mielenkiintoisia asioita käsiteltävänä. Pöytäkirja on ollut yleensä saman iltana luett41464- 42459