Tästä on kyse:
"Tartuntamäärien kasvu yhdistettynä hiipuvaan rokoteinnostukseen on katala yhdistelmä, joka säteilee yhteiskuntaan laajalti. Pääasiassa rokottamattomat koronapotilaat alkavat jo ruuhkauttaa sairaaloita pääkaupunkiseudulla. Tilanne nakertaa tehohoidon kapasiteettia."
Lähde: Iltasanomat
Ymmärrättekö, hölmöt?
12
65
Vastaukset
Kyse ei ole siitä, että teiltä haluaa kukaan viedä mitään pois. Vastoin syöttämään ne potaskaa, teitä ei olla viemässä keskitysleireihin.
Kyse on yhteiskunnasta ja sen toimivuudesta. Kyse on myös siitä, että teidän etunne yksilöinä eivät voi mennä yli enemmistön eduista.
Teillä on yhteiskunnan jäseninä myös velvollisuuksia muita kohtaan eikä vain pelkkiä oikeuksia, kuten te tunnette kuvittelevan.TruthReallyHurts kirjoitti:
Kyse on yhteiskunnasta ja sen toimivuudesta. Kyse on myös siitä, että teidän etunne yksilöinä eivät voi mennä yli enemmistön eduista.
Teillä on yhteiskunnan jäseninä myös velvollisuuksia muita kohtaan eikä vain pelkkiä oikeuksia, kuten te tunnette kuvittelevan.Suomalainen yhteiskunta antaa jäsenilleen paljon. Jos te ette halua olla osa järjestelmää, tiet ovat auki. Muuttaksa muualle.
Pulma taitaa vain olla se, että varsin monissa maissa Koronan suhteen toimitaan. Vaikka te MV-julkaisun ystävät miten julistatte Venäjän ihanuutta, sielläkin on rajoitteita ollut.
Ja vaikka se vaihtoehtoinen todellisuus on kuinka ihana, se vain ei ole totta.
Kiirettä tuntuu MV-väellä olleetkin yöllä, kun potaskaa on pitänyt tänne syöttää läpi yön. Mitäpä sitä turhaan öisin nukkumaan...
- Anonyymi
Moskova maksaa hyvin?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Moskova maksaa hyvin?
Oletan että vastasit itsellesi toisella koneella, koska täällä ei pysty todistamaan yhtään mitään. Sitä voi kirjoitella vaikka toiselta puolelta maailmaa suomea osaamattomana, mutta kääntäjä kääntää.
Kumoa tämä fakta.
- Anonyymi
Ei ymmärrä.
Ja aina on into aiheesta keskustella yhtä vähäinen.
Yöt läpi tuo väki tuottaa tänne disinformaatiota ja sitten vaihtuu vuoro, kun aamu koittaa.
Ja asiasta tietenkään ei puhuta.
- Anonyymi
Nyt on länsitrollilla kiire. Mistä lie saa palkkansa? Sanonta kuuluu: ei korppi korpin silmää noki, ja paholainen ei voi riitautua valtakuntansa kanssa. Kun katsoo Natopalstan tuotantoa, ja vertaa juttujen sisältöön ja nimmarien esiintyvyyteen tajuaa pointin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?
Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä2811508Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa584086Unisex-vessat
Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu1183271Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman
nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie1722582Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?
Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin1112335Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista
Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh2061875Sofia Virralle täydet 12 pistettä!
Kun ei jäänyt mukaan vähemmistöjen sortamista epäsuorasti tukevaan joukkueeseen. Urheilijoiden pitäisi olla esikuvia.3241190- 67983
Miksi Hotelli Kainuuta dissataan?
Ihmetyttää tämä jatkuva yhden yrityksen arvosteleminen. Ikäänkuin mikään ei olisi hyvin. Kuitenkin yritys työllistää, ta20937- 65828