PS synkkä historia.

Soini noisti persut katolisilla arvoilla pinnalle. Juuri näimme dokumentin,,jossa vatikaani oli myötämielinen Aatun hirmuteoille. Vieläkö persut vöittävät, että puoliúeen ideologia ei ole sulassa sovussa natsismin kanssa?
957
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Persuilla ei ole mitään näyttöä siitä ettei puolue edusta fasismia. Mitä muuta persupolitiikka onkaan kuin fasistista? Puolueen poliittiset teemat ovat kuin suoria kopioita NSDAP:n ainoaksi jääneestä puolueohjelmasta vuodelta 1920.

Äänestä

mikähän näissä noitaoikeudenkäynneissä on faktaa 🤣🤣🤣

Äänestä
  • Oliko Nürnbergin oikeudenkäynnitkin persun mielestä noitavainoa?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Oliko Nürnbergin oikeudenkäynnitkin persun mielestä noitavainoa?

    Suomi oli natsien kanssa liittolainen ja jos kommunismi taas uhkaa niin sama edessä.

    Äänestä

Turha on perussuomalaisia natsittaa, lähinnä natseja lienee meillä vihreä liike, juuretkin siltäsuuntaa Ddr natsien lapsista, tuosta kertoo jo meilläkin oudot tavoiteet sukupuolettomuus päiväkodeissa virastoissa muupuoliset kaikki samaa tykinruokaa, vihreiden nousu juuri saksassa ei ole sattumaa, suuniteilla kannabista kaikille 16 v äänioikeus kyllä merkit viittaa jotta sieltä ne tulee taas eikä kuusta. Brittien reaktiot maailman ehken paras tiedustelupalvelu noilla ,pitäisin merkkejä pahana etenkin jyrkän kieltämisen suhteen aiheesta saksassa, se kalikka kalahtaa missä natsi paikalle livahtaa. Missä maissa islamin sotajoukkoja on tuotu erityisesti ja palestiina terristeja paapoiltu kas meillä ja saksassa kyllä vanhat liittolaiset on samat ,petämmekö aseveljen seuraavan kerran vielä vai olemmeko yhtä vihreää massaa.

Äänestä
  • Totta Mooses tuo vihreiden yhteys natsiliikeeseen, jos tarkastelee meidän vihreiden kärkeä ja sukuja löytyy äkkiä erikoisesti IKL ja sitten myöhemmin kommunisteja ja kokoomuksen vanhan oikeistosiiven perillisiä, yhteistä vihreille on juuri ääripäät, muistan ei kovinkaan montaa vuotta suomen "oikeistolaisimpana" politikkona pidettiin muuatta Soininvaaraa ...,oliko tuo panettelua mutta valtalehdessä tämä. Itse kuulun niihin jotka olisi halunneet kieltää vihreän puolueen jo koijärven aikaan, olen aika herkkävaistoinen ja myöhemmin tutkin ihan uteliaisuutta taustoja näistä senverta kummallista väkeä.

    Äänestä

  • Älkäähän nyt persut yrittäkö taas siirtää maalia omasta fasistisuudestanne. En ole mikään vihreiden kannattaja, mutta siitä huolimatta perättömyyksien esittäminen kippaamalla omat synnit toisten niskaan vastoin historian tuntemustakin on vain merkki oman todellisuuden salailusta.

    Saksan jakautuminen vei Itä-Saksan Neuvostoliiton etupiiriin, joten on ihan turha sysätä syytä natsistisuudesta vihreiden syliin. Sensijaan oikeistopopulismiin kansallissosialismi istuu kuin nenä päähän äärioikeistolaisena aatteena. PS-puolueen poliittiset teemat istuvat hyvinkin läheisesti yksiin natsien NSDAP:n kanssa. Miksi persut ovat suhtautuneet hyvinkin kriittisesti mm. holokaustiin sekä vimeisimpänä kansallissosialistien tunnusten kieltämiseen? Halla-ahon kanta holokaustiin oli todella vähättelevä eli "holo-hölinää".

    "Näin käy maalittaminen. Kysyä tietysti sopii, mikä historian ja erityisesti natsihistorian tutkimisessa on niin vaarallista, että maan suurin oppositiopuolue näkee sen ongelmana. Perussuomalaisillahan ei ole yhtään mitään tekemistä enempää vanhojen kuin uusienkaan natsien kanssa, kuten he itse jatkuvasti muistavat vakuutella."

    https://blogit.apu.fi/uuninpankkopoikasakutimonen/2020/01/08/maalittamista-vai-sananvapautta/

    https://keskustelu.suomi24.fi/t/16400273/persut-kulkevat-kannatuksessaan-persluiskaa

    Äänestä

  • Persut ovat myös siunanneet hiljaisesti katolilaisten pedofilian. Aborttia vastustavat, koska haluavat lisää lapsia uhreikseen?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Soini noisti persut katolisilla arvoilla pinnalle. Juuri näimme dokumentin,,jossa vatikaani oli myötämielinen Aatun hirmuteoille. Vieläkö persut vöittävät, että puoliúeen ideologia ei ole sulassa sovussa natsismin kanssa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu