suunnitelmallinen paha vs. inhimilliset virheet

Anonyymi

Olen tehnyt sellaisen virheen, että olen moralisoinut paria itseäni fiksummin elänyttä ihmistä. Minulle taas on jotkut operoineet todella julmia tekoja joiden motiivina on ollut puhdas pahuus. Mikä näitä asioita sitten erottaa?

Mielestäni se on inhimillistä, että ihminen esimerkiksi loukkaantuneena tai ahdistuneena sanoo asioita mitä ei pitäisi sanoa. Myöhemmin hän voi katua sitä paljonkin. Inhimilliset erehdykset tai virheet voi antaa joskus itselleen anteeksi kunhan korjaa tapansa ja tietää sydämessään ettei tee kenellekään pahaa tarkoituksella. Tämä pätee myös ihmisten välisiin riitoihin. Riidoissa ihmiset sanoo asioita usein mitä katuvat myöhemmin. Se on ikävää mutta silti inhimilistä ihmisenä olemista. Riidoissa ihminen näkee yleensä vain toisen osapuolen virheet ja on omalle toiminnalleen sokea. Kukaan ei riitele niin että raivoaisi toiselle että " minä prkl menin sitten ja tein asian x), vaan kyllä se on aina toisen moittimista. Riidoissa ihminen on narsistisimmillaan olemassa kuitenkaan narsisti.

Se mikä erottaa pahuuden inhimillisyydestä on suunnitelmallisuus ja pyrkimys aiheuttaa kärsimystä muille. Jotkut oikeuttaa pahuuden tekemisen sillä, että taistelevat ikäänkuin vääryyttä vastaan. He oikeuttavat mitä tahansa toimenpiteitä toisia kohtaan sillä että perustelevat sen itselleen niin, että ovat suunnitelmallisesta pahanteosta huolimatta muiden yläpuolella. Samaa ajatteluva sovelletaan usein myös sodissa. Vastapuoli demonisoidaan lähes epä-ihmiseksi jotta voidaan oikeuttaa itselle hurjimmatkin pahanteot. Kokevat siitä huolimatta olevansa moraalisempia vaikka käyttävät täysin moraalittomia ja ihmistä vyön alle lyöviä metodeita.

Uskoisin, että suurin osa ihmisistä arvostaa riitelyissäkin sitä, että ei lyödä vyön alle vastapuolta vaan kerrotaan avoimesti ja asiallisesti kritiikki ihmiselle ja ollaan valmiita kuulemaan myös vastineet kritiikkiin. Nyrkkeilyotteluihinkaan ei osallistuta niin, että toisella ottelijalla on selän takana paistinpannu jolla lyö vastustajaa täysin yllättäin päähän. Vaikka tällaisella tavalla voittaisikin ottelun niin kukaan ei arvosta sellaista "voittoa" koska se on saatu mahdollisimman kieroilla keinoilla.

Meistä useimmat on epätäydellisiä ihmisiä jotka tekevät elämässä virheitä. Useimmat meistä myös tiedostaa virheensä myöhemmin ja osaa katua niitä eivätkä toista niitä loputtomiin koska heidän pyrkimys on olla parempia ihmisiä kuin olivat aiemmin. Samalla tavalla kaikissa asioissa ihminen jalostuu ajan saatossa. Tuskin kukaan voi pitää itseään täydellisenä eikä tarvikaan. Kukaan ei tule elämään täysin virheettä mutta ratkaisevaa on mielestäni se, että ihminen oppii virheistään ja ei lähde harjoittamaan pahuutta.

Ongelmana maailmassa on omantunnon määrän variaatio maailmassa. Tunnen ihmisen joka kokee omantunnontuskia hyvinkin pienistä asioista. Toisaalta on ihmisiä joilla ei ole lainkaan omaatuntoa.

Minä en aio julistautua täydelliseksi missään asiassa koska aina on opittavaa. Mutta silloin ihminen voi antaa itselleen virheensä anteeksi kun se katuu ja ottaa opikseen ja tietää ainakin sydämessään sen, ettei ole koskaan pyrkinyt aiheuttamaan kärsimystä kenellekään tarkoitushakuisesti.

1

164

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä sinä olet paska ihminen etkä ikinä saa anteeksi sairaita tekojasi! Senhän näkee jo umpisairaan kirjoituksesi tyylistä. Sinulla on mielessä hyvä/paha asetelmat ja tavallaan myös tuossa, muka jalossa anteeksipyynnössäsi, jatkat ihmisten tuomitsemista ja moralisoimista. Tällä kertaa moralisoit niitä, jotka omasta kapeasta näkövinkkelistäsi edustavat "pahaa". Sinähän sen pahuuden määrittelet. Joskus on aivan oikein aiheuttaa toisille kärsimystä ja joskus se on välttämätöntä. Ymmärtäisit sen, jos ymmärtäisit muitakin kuin itseäsi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      446
      6462
    2. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      157
      3805
    3. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      99
      2485
    4. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      25
      1969
    5. Moraaliköyhä S-ryhmä

      S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko
      Tampere
      123
      1333
    6. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1263
    7. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      67
      1114
    8. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      63
      1085
    9. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      76
      1000
    10. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      44
      983
    Aihe