Perinteinen vuodenaikamuistutus: eroamalla kirkosta joulukuussa 2021 säästää vuoden 2022 kirkollisveron.
Lykkäämällä eron uudenvuodenaaton iltaan ei säästä mitään. Päinvastoin ottaa riskin siitä, että ero jää jostain syystä tekemättä.
Mitään "katumuskuukautta" ei siis enää ole, eikä tarvitse erota marraskuussa säästääksen tulevan vuoden veron. Tämä väärinkäsitys johtuu ehkä muutamasta asiasta.
- Vuoteen 2003 saakka oli tuollainen katumuskuukausi, mutta se siis poistui liki 20 vuotta sitten.
- Ns. kirkkovuosi eli kirkon sisäinen kalenteri alkaa adventista eli näihin aikoihin. Sillä ei ole merkitystä valtion lainsäädäntöön.
- Ruotsin kirkko tekee jäsentilastonsa joulukuun alusta marraskuun loppuun. Sillä ei ole merkitystä Suomeen.
- Veroliput painetaan näihin aikoihin, joten voi näyttää siltä ettei eroaminen vaikuttanut. Kyllä se vaikuttaa.
Joulukuussakin ehtii erota kirkosta
8
129
Vastaukset
- Anonyymi
Joulukuussakin ehtii saada koronaviruksen ja pari sukupuolitautia koronan päälle !
- Anonyymi
Joo, siksi kannattaa erota kirkosta!
;-D
- Anonyymi
Vain pinttynyt kommari ei kuulu kirkkoon.
- Anonyymi
Eli kolmasosa suomalaisista olisi kommareita? Miksiköhän SKP:llä ei kuitenkaan ole yhtään kansanedustajaa? Helsingin valtuustossa taitaa olla yksi kommari.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eli kolmasosa suomalaisista olisi kommareita? Miksiköhän SKP:llä ei kuitenkaan ole yhtään kansanedustajaa? Helsingin valtuustossa taitaa olla yksi kommari.
Eikä tällainen vapaamielinen kokkarikaan kuulu kirkkoon.
- Anonyymi
En ole kommari, enkä kuulu valtionkirkkoon!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
En ole kommari, enkä kuulu valtionkirkkoon!
minä kuulu perinteiseen kristinuskon kirkkoon.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
minä kuulu perinteiseen kristinuskon kirkkoon.
Katoliseen vai ortodoksiseen?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.4652959Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek152716Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2761734Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.841304Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia4411245Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel631098- 1561081
- 56999
Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä41998- 79995