Voi olla jo toki tuttu, mutta näin nyt itsellä:
ostin reilu kilon koipireisiä hintaan 1, 98/kilo, ei ollut tarjouksessa.
Siinä oli 3 koipireittä, eli sinkulle kolmen päivän ateriat.
Uunissa noista koipireisistä yksi, ja heti tuli sieltä hyvää kananrasvaa käytettäväksi muuhun ruoanlaittoon.
Kun koipireisi syöty, niin luu pakastepussiin. Niitä tulee tuosta satsista riittävästi, että kannattaa keittää ravitseva luuliemi, jota maustaa makunsa mukaan.
Ruokaa halvalla = kanan koipireisi
8
375
Vastaukset
- Anonyymi
Siinä on eläkeläispariskunnalle syötävää kolmeksi kerraksi.
Keitän kaveriksi reilummin riisiä. Syömme ensimmäisellä kerralla koosta riippuen 1 - 1,5 koipea.
Lopuista kaavin lihat pois tarkkaan ja teen kahden päivä risoton. Yhteensä siis 6 henkilöateriaa.
Uunissa ruskeiksi paahtuneet nahat silppuan pieniksi antamaan risottoon lisää makua.- Anonyymi
Lihaisaa rällinkiä, joskus. Läheisessä S-Marketissa on joskus, valitettavan harvoin todella hyvänä tarjouksena kokonaisia pintamaustettuja brotskuja. Yhdestä riittää meille kahdella viikon syömiset. Periaate sama kuin koipien kanssa mutta lihoista tarkkaan vapautettu luuranko löytää itsensä kattilasta kun keitän siitä niukassa vedessä liemen keittoon.
Viimeisistäkin lihamurenista tulee maku ja itse murenet talteen. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lihaisaa rällinkiä, joskus. Läheisessä S-Marketissa on joskus, valitettavan harvoin todella hyvänä tarjouksena kokonaisia pintamaustettuja brotskuja. Yhdestä riittää meille kahdella viikon syömiset. Periaate sama kuin koipien kanssa mutta lihoista tarkkaan vapautettu luuranko löytää itsensä kattilasta kun keitän siitä niukassa vedessä liemen keittoon.
Viimeisistäkin lihamurenista tulee maku ja itse murenet talteen.Syökkö nää linnusta vaan linnunannoksia .
Aikamiehellä menis yks tommonen koipireisi jo sisäänhengittäessä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Syökkö nää linnusta vaan linnunannoksia .
Aikamiehellä menis yks tommonen koipireisi jo sisäänhengittäessä.Nää syö muutakin kuin brotskun koipea. Noin 1,5 tuntia ennen koipea karvahatullinen tuoresalattiia.
Koiven kanssa, kuten mainitsin, riisiä.
Nää syön säännöllisesti myös kananmunia, raejuustoa ja rahkaa.
Nää oon sisään hengittävä hauras vanhus. 172cm / 80kg.
Nää vedän puntti / salitreenit 6krt/vko.
Näällä menee myös esimerkiksi maitoa noin 1,5 litraa/vrk.
Sivulliset väittävät, että nää on ikäänsä. 78v nähden hyvässä kunnossa joten kyllä nää ilmeisen riittävästi syö! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Syökkö nää linnusta vaan linnunannoksia .
Aikamiehellä menis yks tommonen koipireisi jo sisäänhengittäessä.Syödään sitä nyt muutakin, kuin pelkkää broileria taikka lihaa! Minäkin kuljen metsänraivuulla ja hyvin pärjää pienemmillä annoksilla. Broilerin koipireisi on riittoisa ja isosta paketista riittää liki viikoksi ruokaa, kun keittelee riisiä tai perunaa lisäksi. Sitten vielä salaatit, porkkanaa on raastettuna joka päivä, sekä kaalia suikaloituna ja hieman tomaattia.
Monta kertaa on meidän kaupassa tarjouksessa -50% lapulla broilerin koipireisiä, niin maksaa alle euro kilo, silloin ostan useamman paketin pakastimeen. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Syödään sitä nyt muutakin, kuin pelkkää broileria taikka lihaa! Minäkin kuljen metsänraivuulla ja hyvin pärjää pienemmillä annoksilla. Broilerin koipireisi on riittoisa ja isosta paketista riittää liki viikoksi ruokaa, kun keittelee riisiä tai perunaa lisäksi. Sitten vielä salaatit, porkkanaa on raastettuna joka päivä, sekä kaalia suikaloituna ja hieman tomaattia.
Monta kertaa on meidän kaupassa tarjouksessa -50% lapulla broilerin koipireisiä, niin maksaa alle euro kilo, silloin ostan useamman paketin pakastimeen.Kaverini raivailee myös ja voin kuvitella, että pitkäkestoinen, ulkona tehty, kohtuullisesti kuormittava työ kuluttaa energiaa ja myös herättää ruokahalun.
Tyhjällä ei raivailla!
Käy hyvinkin kuntoilusta. Aerobinen kuormitus ja liikkuvuus kohtuullisella ja hyödyllisellä alueella.
Käy oikeastaan katteeks!
- Anonyymi
Melko halpaa syömistä on kanankoivet ettei tuon takia tarvi jotain pelkkää makaronia tarvi järsiä.Perunaa tai riisiä lisukkeeksi.
- Anonyymi
Mutta onko kuollut lintu ihmisravinnoksi sopivaa.
Vanha metsästäjäkansa vetelee mieluummin hirveä tai villisikaa ja kyytipojaksi
kaskinauriita tai lanttua ja sipulia, jota jo viikingit söivät pitkillä merimatkoilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1017443
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?805028- 794859
- 1324258
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan103048- 522689
- 402586
- 502237
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818102211Suudeltiin unessa viime yönä
Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit211840