Myllypuron koulun oppilailta on pari viikkoa sitten kielletty kännyköiden käyttö oppitunnilla. Opettaja kertoo, että jo näin lyhyenä aikana oppimistulokset on paremmat ja tunneilla myös keskittyminen parantunut huomattavasti.
Oppilailta kännykät pois käytöstä
Anonyymi
1473
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Kannatettava päätös, mikä pitäisi ottaa nopeasti käyttöön myös Nurmeksessa.
Oppilaat jo muutenkin nuokkuvat väsyneinä tunnilla, kun yöunet useimmilla jää vähäiseksi älylaitteita räplätessä aamuyön tunneille saakka.
Paikkansa pitää
Lapsukaisille joulukalenterit että saa suut makiaksi heti aamulla.😋😋
Tietenkin pitää
Antaa lapsien räplätä kännyy pitkin päivää😇
Redtube vaa pyörimään🤓
Juurikin näin, ei ole mitään tarvetta eikä oikeutta räplätä oppitunnilla aivokasvaimia ym. shittiä aiheuttavaa laitetta. Harmi vaan että iso osa opetuksesta on turhaa ja haitallistakin koska se on pelkkää valhetta.
Nyt on paskaa! Tiede vastaan tuntemus. Ja millähän tavalla on valetta?
Ja miten paljon lunttaavat kokeissa yläkoulussa googlettamalla… opettajat eivät ole huomaavinaan?
Vanhemmat antaa kännykän lapselle kaveriksi heti, kun alkaa käsissä pysyä, ettei tarvitse lapsensa kanssa seurustella. Eipä ole ihme, jos kännykästä tulee vanhempien korvike ja tulee jatkuvasti tuijotettava laite läpi elämän.
Suorastaan viituuttaa, kun tullaan kylään mukamas tarinoimaan tuttujen kanssa, niin hyvä että keretään päivää sanoa, ollaan heti kännykän kanssa naimisissa, eikä juttelusta tule mitään.
Ei koulutunnit ole tarkoitettu kännykän räpläämiseen, vaan opiskeluun.
Koulun käynti turhaa! Kela maksaa hyvin🙂