Niin huomattiin jo silloin miten rauhatonta siellä on ja rupesi olemaan. Muutama vuosi sitten jo huomasi ja 2020 paheni. Ei ole uusi asia tuo nuorten rikollisuus. Älkää sulkeko Ylöjärvelläkään silmiänne huumeilta.
Isolla parkkiksella suditeltiin ja popitettiin paljon. Autoja kolhittiin vaikka tilaa oli. Kauheita öykkäreitä.
Nyt siihen on onneksi Arkta rakennuttanut asumiskompleksin. Kivalta näyttää. Toivottavasti rauhoittaa.
Luoja miten nautitaan asua ennemmin ylön landella syrjemmässä. Työmatkat pitkiä, mutta asuminen hyvin edullista ja itse asiassa sen hintaista minkä pitäisi olla kohtuuhinta, koska asumisen kulut pitäisi olla mielestäni kohtuulliset, mutta toinen maksaa kaupungista ja kävelymatkasta töihin, toinen haluaa rauhaa ja yksityisyyttä ja käyttää saman rahan ennemmin autoon.
Plussana myös paljon yksityisiä yrittäjiä ja erilaisia toimijoita. Puskaradio paras, eli sieltä löytää tarpeellisen.
Suosittelen ehdottomasti, mutta nykyhallitus toimillaan yrittää tuhota pienempiä paikkoja vaikka monessa niistä on potentiaalia.
Esim. Kuru resort-juttu oli nolo moka. Se ois ollu todella hienoa saada Pirkanmaalle.
Onneksi on riittävän hyvät tulot yms. Jotta on varaa matkustaa pitkiä työmatkoja. Puolensa venyvillä päivillä, mutta mikään ei voita omaa pihaa, järveä, metsää. Kaikki näistä alkaa ovesta ulos astuessa. 🌲🌲🌲 Hiljaista, rauhallista, kaunista ja harmonista. Kaikki pakollinen ja enemmänkin löytyy kyllä kyliltä.
Kun muuttaa pois kaupungeista siellä kauan asuneena, tajuaa miten vähän tarvitsee lähelleen jatkuvia överipalveluja ja hälinää. Kaupunkiin pääsee helposti.
Muutotappiokylät nousuun. Valitettavasti monet ongelmaiset sitten lykätään näihin rauhan tyyssijoihin. Heistä on onneksi ollut aika vähän harmia. Huumeita liikkuu varmasti valitettavasti kaikkialla. Jokaisella on silti oikeus asua jossain. Ehkä tässä on tullut selkeästi jo varhaiseen keski-ikään, kun hälinä ja mekastus ärsyttää.
Korona-aika on lisännyt kaikenlaista ongelmaa. Miksi nuoriso voi näin huonosti? Täällä, kun lukee tekstejä, niin tulee mieleen, että jotkut teinit vain trollaa? Ehkä, ehkä ei. Muutenkin voivat niin huonosti. Miksi vanhemmat eivät kanna vastuuta vai ovatko he vain täysin voimattomia nuoriso-ragen edessä?
Makuasia. Minä en muuta noin vain enää takaisin kaupunkiin. Sinne pääsee, kun sitä kaipaa.
Kun jouduttiin asumaan vielä Ylöjärven soppeenmäessä
Anonyymi
1
770
Vastaukset
- Anonyymi
Muuten hyvä kirjoitus mutta mitä hienoa siinä Kuru resortissa olisi ollut?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä433463- 362074
Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?301789- 161557
- 231528
- 101430
- 241397
- 141247
Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?
Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai781185- 221122