Johan pomppas ; NATO-jahkailu on osa puolustusspolitiikkaa!

Anonyymi

Järjetöntä jatkaa samaa jahkailua puolen vuosisadan ajan ja vielä pidempään. Kaikki uskottavuus on jo menetty ja vielä jatketaan Brezhnevin ajan linjalla.

Muodostuneessa tilanteessa on uskallettava valita puolensa ja tunnustaa väriä. Vaikka sitten Ruotsin kanssa yhtä aikaa tai peräkkäin Natoon. Pieni Suomi on Venäjälle pelkkä pelinappula. Lilliputtikokoiset Viro ja Liettua eivät ole. Pohjolassa Suomi-Ruotsi-Norja-Viro-Liettua-Puola-Saksa muodostaisivat Venättälle uskottavan vastavoiman. Nyt Suomi ja Ruotsi ovat kauttakulkumaita.

4

128

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos tässä tilanteessa ei vieläkään mene kaaliin että Putinin puheet aiheuttavat itsestäänselvän ja suorastaan pakollisen velvollisuuden hakea NATON jäseneksi.

      Niin ei voi kuin ihmetellä keiden käsissä olemme. Olemme täysvaltaisten typerien
      idioottien armoilla.

      On tietenkin tuskallista myöntää sukupolven pituisen tyhmyyden ja hyväuskoisuuden.

      • Anonyymi

        Venäjän ja eteenkin Putinin viimeaikeiset puheet ovat ymmärrettävissä kun katsotaan mikä on Suomen hallituksen eteenkin pääministerin politiikan suunta, eli vihersosialisiten hallitus jossa pääministerinä äärisosialitinen pääministeri. Putinin ajatus on, nyt saa Suomessa ainakin pääministerin puolelleen ettei Nato tule naapuriin.


    • Anonyymi

      EU:n uusi mahti­kolmikko vie unionia kohti liitto­valtiota ja remontoi talous­säännöt – Suomi joutuu joustamaan ryhti­linjastaan.
      Eu:ssa monta Nato liittolaista jäsenenä.
      Suomessa hallituspuolueet ovat tuohon suuntaan jo jonkin aikaan viemeetkin poliittisia päätöksiä. Eikä tämäkin anna Venäjälle aihetta.

    • Anonyymi

      Mikä ihmeen kustannuskysymys NATOon liittyminen olisi, kun pieni Suomi maksaa virolaisten eläkkeet ja jakaa miljardeja EU:lle ja kehitysmaille, lahjoittaa Mombasaan sataman, asuttaa koko Lähi-idän.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin

      Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t
      Maailman menoa
      23
      5038
    2. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      165
      3579
    3. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      60
      2965
    4. Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..

      Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel
      Maailman menoa
      12
      2860
    5. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      140
      2779
    6. Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi

      Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?
      Ikävä
      111
      1903
    7. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      86
      1560
    8. Nepotismi jytkyttää porvaristossa

      Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi
      Maailman menoa
      6
      1542
    9. Martina Aitolehti podcastissa: Ero

      Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696
      Kotimaiset julkkisjuorut
      227
      1456
    10. Valkoinen Golf

      Kukahan on tämä ukko, joka työkseen kyylää pienen ässän asiakkaita viikon jokaisena päivänä.
      Kuhmo
      21
      1395
    Aihe