Valtiovarainministeriöllä oli keskiviikkona kerrottavana iloisia uutisia. Tiedotteen mukaan valtiokonttori on päättänyt jättää nostamatta noin 8 miljardin euron edestä lainoja, joiden tarve oli kirjattu tämän vuoden budjettiin. Koronakriisin keskellä lainanoton tarpeeksi oli kirjattu 11,7 miljardia euroa, mutta valtio joutuu vuonna 2021 ottamaan uutta velkaa noin 3,7 miljardia euroa.
Hyvin menee!Hyvä hallitus Suomessa!
Anonyymi
3<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Valtiokonttori jättää nostamatta noin 8 miljardia euroa tälle vuodelle varatusta 11,7 miljardin euron lainatarpeesta. Valtion kassassa on sen verran rahaa, ettei lisävelkaa tarvita. Syynä hyvä työllisyys, verotulojen kasvu ym. Pisteet Snna Marinin hallitukselle. Persuja mahtaa vituttaaa!!!!!
Kyllä vituttaaa ja paljon!!!!
Milläs nyt hoopojen kulut sitten maksetaan , kun puolet menoistanne joutuu valtio eli etelän veronmaksajat kustantamaan ?