Riittäkö suomalaisille 40 asteen pakkanen?

Anonyymi

Ovatko - 40 pakkaset riittäviä?
Tai rukoillaan lisää.

2

792

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hyvin riittää ja vähempikin. Itse vihaan talvea siitä yksinkertaisesta syystä, että käsieni iho menee talvella todella kuivaksi. Koko talvi on yhtä käsivoideleikkiä, kun etsii parasta kosteuttajaa ja siitä huolimatta kädet ovat ns. pakkashaavoilla jo alkutalvesta eli marraskuussa, jos on näin kylmää kuin nyt on.

      Talven kuivasta ilmasta seuraa konkreettisia ongelmia: Minun piti käydä torstaina sovittamassa uusia silmälaseja, mutta en kehdannut mennä, kun molempien käsien rystyset olivat verta vuotavilla haavoilla. Eilen sain haavat umpeutumaan ja iho oli enää kuiva ja punoittava. Viime yön marinoin taas käsiä. Nyt ei ole enää verta vuotavia pakkashaavoja. Pakkashaavoja kyllä on, mutta eivät vuoda.

      Eli ihanaa tämä talvi, voisi sarkastisesti todeta. On se jännä, kun kesällä käteni eivät ole rutikuivat eivätkä pakkashaavoilla. Onneksi Suomessa kesä kestää 3 kk ja talvi puolestaan vain sen puoli vuotta, niin tätä jokavuotista taistelua ihoa raiskaavaa kuivaa pakkasilmaa vastaan on helpompi sietää. Enää puoli vuotta ja iho kiittää.

      • Anonyymi

        Ovat nämä pakkaset aika sietämättömiä, ei voi muuta sanoa. Mukava olisi asua jossain, jossa tähän aikaan vuodesta ja ympäri vuoden aurinko paistaisi ja mittarissa olisi 20 C.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. En minä kyllä enää odota sinua

      Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O
      Ikävä
      43
      2198
    2. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      23
      2010
    3. Jos joku luulee että kaikki käy

      Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn
      Ikävä
      63
      1561
    4. Joka kolmas työtön on työkyvytön

      Viime vuonna työnhakuvelvoitteen ulkopuolella oli noin kolmannes työttömistä työnhakijoista. Huhheijaa, mihin suomalais
      Maailman menoa
      191
      1548
    5. Sakin hivutus - ilmiö

      Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok
      80 plus
      79
      1323
    6. Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan

      Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var
      Tunteet
      8
      1261
    7. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      13
      1164
    8. Julkinen saunatilanne Haapavedellä, tämä on täyttä paskaa!

      Eilen Haapaveden uimahallin saunassa koettu tilanne oli täysin käsittämätöntä ja helvetin järkyttävää. Ladyboy harjoitti
      Haapavesi
      21
      1148
    9. Mitä tapahtuu?

      Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?
      Outokumpu
      21
      1098
    10. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      15
      1041
    Aihe