Eikö vanhuuseläkkeellä olevien työnteon mahdollisuuksia voisi radikaalisti helpottaa? Kun eläke on ansaittu ja vähäiset lisätyöt eivät merkittävästi paranna eläkettä, niin työnantajan kuin työntekijän eläkemaksut voisi poistaa kokonaan. Samalla voisi keventää myös verotusta, sopiva veroprosentti voisi olla 15-20. Moni lähtisi mielellään pienimuotoisesti töihin. Työvoimapula helpottuisi, yhteiskunta saisi verotuloja.
Eläkeläiset helpottamaan työvoimapulaa
Anonyymi
552
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Sama pätee kaikkeen työntekoon. Verotus pitää huolen siitä ettei kenellekään jää palkasta tarpeeksi käteen.
Eläkeläisten lisäksi maksut pitäisi poistaa nuorilta, opiskelijoilta, lapsiperheiltä, varusmiehiltä ja yksin asuvilta.
Intersektionaalisuuden periaatteiden mukaan myös rodullisten ja seksuaalisten vähemmistöjen edustajilta pitää poistaa verot.
Jäljelle jää vain heterosuhteessa elävät, mutta heitä pitää kannustaa lapsien hankintaan...
Julkishallinto pursuaa verovaroilla eläviä eläkeläisvirkamiehiä jotka torkkupeiton alla torkkuvat työpäivät , kuten eduskunta.
Eläke valtiolta , palkka valtiolta , ei näin Suomi saa kestävyysvajetta kuriin.
Julkinen hallinto sitoo ja piilottaa toimettomuudessa ja turhissa tehtävänimikkeissä koulutettua työvoimaa, jota yritykset tarvitsevat kansallisen taloutemme kehittämiseen. Tilanne ei näytä olevan demarijohtoista hallitusta mitenkään huolestuttava.
Surullista, mutta ihan todellista totta.
Kehtaat kirjoittaa tämän tarinan ja suunnaton lauma laiskoja läsii kotona tukien varassa eläen. Pieni vähemmistö siellä on ahkeria, jotka ovat valmiita ja halukkaita pääsemään työhön.
Kun avoimia työpaikkoja on 200.000, niin jokainen työhaluinen ja -kykyinen saa ihan varmasti työpaikan pienellä vaivalla.
Jopa sopivan uuden koulutusenkin saa nopeimmillaan neljässä kuukauessa joten osaamisen puutekaan ei ole enää syy.