Omaisena kärsin eniten..

Anonyymi

En varmaan ainut joka kärsii eniten läheisen sairaudesta.. Syytöksiä milloin mistäkin asiasta ja viimeisin tänä aamuna.. Olen kuulema antanut isälleni luvan tappaa itsensä. Eilen viimeksi kävi kimppuuni, kädet olivat jo kurkullani mutta sain revittyä ne irti. Diagnoosista reilut puoli vuotta ja jo tässä vaiheessa mennään. Isä kuuluisi laitokseen se nyt selvä. Itse kuulema ennemmin lähtee helvettiin kuin laitokseen. Tuo että sanoo lapsen antaneen luvan tappaa itsensä, kertoo jo tilanteesta kaiken oleellisen.

1

691

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kannattaisi varmaankin ottaa yhteyttä hoitavaan lääkäriin.
      Ei taida pärjätä yksi.Lääkäri kyllä hoitaa potilaansa hoitokotiin,valvonnan alle.
      Kirjoittamasi näyttää aika pahalta,potilaan ja itsesi osalta.
      Terveyskeskuksetkin ottavat ilmoituksia vastaan ja ottavat jatkohoitoon.
      Auto tulee hakemaan,vie hoitoon.Kertomasi vain ihmetetyttää väkivaltaisuuden takia.
      käyttääkö isäsi alkoholia lääkityksen kanssa tai joitakin muita lääkeitä.Näillä on kyllä vaikutusta suuttumuksiin ja tilanteen hallittavuuteen.
      Jos asut samassa rakennuksessa ,olet omaishoitaja,yksikin kurkussa roikkuminen on liikaa,opasta hoidettavaa hoitolaitokseen,tarvitset siihen vain puhelinsoiton.
      Olen itse muistisairaan läheinen,meillä alkaa olla asunto täynnä muistilappuja,tunnistaa esineet ,vaan ei osaa nimetä näitä.Numerot alkavat olla sekaisin.ilman käskemättä ei ymmärä edes tehdä kotiaskareita. Pärjää kyllä valvonnan alla,tutussa ympäristössä. Suku kärsii,koetetaan kestää,ei hoitolaitokset pahoja paikkoja ole hoidettavalle,Sukukin saa hetken huilia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      102
      2224
    2. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      122
      2102
    3. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      302
      2010
    4. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      344
      1801
    5. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      209
      1657
    6. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      37
      1465
    7. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      29
      1275
    8. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      70
      1160
    9. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1153
    10. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      53
      1116
    Aihe