Jos 90 luvun romahdus oli "lama" niin liittyvätkö entiset itäblokit takaisin venäjään kunhan ovat "lamasta" toipuneet. Meillä kaikki poliitikot selittävät 90 luvun talous sekoilua virheenä ja lamana ikäänkuin berliinin muuri tulisi takaisin. Onhan Putinkin nimenomaan puhunut Neuvostoliiton kaatumisesta suurimpana "virheenä" vuosisataan. Tätäkö meidänkin poliitikot tarkoittavat kun kehtaavat puhua 90 luvun virheestä ja lamasta.
Lama virhe ja Putin 90 luvulla
Anonyymi
10<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Niin kyllähän Putin kovasti yrittää palauttaa Neuvostoliiton aikaisia rajoja ja etupiirejään.
Virhe oli sdp eli sosialisti Mauno Koiviston virheet ja osaamattomuus ( jälleen osoitus sosialismin sopimattomuudesta päätöksenteossa). Koivistolla taisi olla valtakunnanoikeudessa jo haastekin olemassa ( rikos mikä ei vanhene) . Oli siellä keskustan hönöjäkin mukana. Liittyykö Putin kuvioihin? Eipä taida.
Kyllä muut entiset itäblokin maat luopuivat sosialismista mutta Mauno Koivisto yritti ja onnistuikin pelastamaan sosialismin suomessa konklaavillaan. Sitä ei vaan haluta sanoa ääneen kaoska se veisi punikeilta loputkin äänet vaaleissa ja nykyinen vihervasemmisto hallitusta ei koskaan olisi syntynytkään.
Virhe on sellainen joka korjataan kun se huomataan. Tätä asiaa ei ole milloinkaan edes yritetty korjata vaan päinvastoin lyöty lisää pökköä pesään. Niinistökin jatkoi velkaorjien kurjuutta viidellä lisävuodella. Toiminta oli täysin harkittua Koivistosta lähtien.
Talvisota käytiin turhaan . Sen piti säilyttää vanha yhteiskuntajärjestys mutta kuinkas kävikään. Saatiin sittenkin sosialismi.
Niinpä se siitä itsenäisyydestä
Uskomatonta että tänäänkin suomen itsenäisyys päivänä sellaisia valtio pettureita kuin Koivisto ja Halonen esitetään televisiossa ja mediassa .
1917-1939 oli itsenäisyys.
Sitä Suomea ei enään ole olemassa.
Se on nyt muitten suomi.