Uusi vaihtomiehistö kentälle

Aluevaalien jälkeen Lindman ottaa Marinin postin. Samalla on syytä loppusijoittaa Haatainen, Tuppurainen, Harakka ja Paatero nk. kultaisille tunkiloille ja korvata heität pätevillä ministereillä.

Näin demareilla olisi mahdollisuus uuteen alkuun ja menestykseen seuraavissa eduskuntavaaleissa.
19<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Toivotaan niin käyvän. SDP voitaneen vielä pelastaa yleispuolueeksi, niin kuin se oli ennen Rinne/Marinia.

Äänestä

No ei se nyt taida ihan noin mennä, eikä ole tarpeenkaan. Sanna Marin tuntuu kyllä ikävänä kivenä persujen kengissä, mutta mitään sellaista virhettä hän ei ole tehnyt, että pitäisi erota.
Tämä viimeinen kohu oli kyllä miellyttävä tapahtuma asioita ymmärtämättömien persujen kannalta, mutta tervejärkiselle ihmiselle sillä ei ole juuri mitään merkitystä.
Sanna kävi juhlimassa puolisonsa kanssa ja oli ihan takuulla tavoitettavissa. Toinen puhelin oli matkassa ja lisäksi turvamiehet. Hänen sijaintinsa tiesivät ne, joiden kuuluikin tietää. Myös se vähän huonosti hommansa hoitanut VN:n kanslian virkamies.
Persuilla ei ole oikein mitään realistista asialistaa millä vyöryttää, joten nämä ovat nyt sitä "kauraa", jota he tarvitsevat. Sellaista on populismia hyödyntävä vallanhimo.
No nyt asiasta on itketty myös oikeuskanslerille, oikein tuplana. Arvataanko missä puoluetoimistossa ne "itkuvirret" on väsätty?

Äänestä
  • Mitä helvettiä sinä persuista kirjoittelet. Taidat olla itse tosi persu. Minä olen koko ikäni äänestänyt sosiaalidemokraatteja ja äänestän edelleen, jos puolue hylkää vihervasemmistolaisen politiikan, mitä se on Marinin aikakaudella harjoittanut. Sanna Marin töhrii puolueen maineen kerta toisensa jälkeen. On korkea aika ruveta vaihtamaan johtoa tai muuten säkin pohja repeää ja paluuta hallitukseen ei ole.

    Äänestä

  • Jaaha, siis VNK:n "virkamies" on taas syyllinen ja joutaa bussin alle. Mahtaako pääministeri ilmoittaa hänenkin menettäneen luottamuksen? Entäpä, jos kysessä onkin virkahenkilö?

    Saako sekin turvahenkilö potkut, joka päästi pääministerin kaverikuvaan järjestäytyneen rikollisuuden kaksoismurhaajan kanssa mustalaiskuningattaren karnevaalitilaisuudessa? Mitä tekemistä - kiireisellä- Suomen pääministerillä siellä ollenkaan oli?

    Äänestä

  • Aitona demarina yrität kääntää keskustelun pois demarista. Näinhän tällä palstalla tapahtuu koko ajan, kun demarit häpeävät demareita.

    Äänestä

SDP:ssä ei oikein ole ministeritason poliitikkoja. Parhaat taitavat olla Lindtman ja Kiuru. Heistäkään kumpikaan ei ole pääministeritasoa, kuten ei ole Marin eikä Rinnekään.

Äänestä
  • Lindman on demareiden vahvin ja älykkäin poliitikko. Juuri siksi feministit ja ay-siipi on puukottanut häntä selkään.

    Kun Lindman pääsee irti eduskuntaryhmän kahleista, näemme hänen todellisen osaamisensa ja linjansa. Kiuru on nykyisistä ministereistä ainoa, joka on ansainnut palkkansa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Lindman on demareiden vahvin ja älykkäin poliitikko. Juuri siksi feministit ja ay-siipi on puukottanut häntä selkään.

    Kun Lindman pääsee irti eduskuntaryhmän kahleista, näemme hänen todellisen osaamisensa ja linjansa. Kiuru on nykyisistä ministereistä ainoa, joka on ansainnut palkkansa.

    Tosi On!

    Äänestä

Turha puolustella Marinia tässä puhelinjutussaJos kerranon määrätty mikä puhelin pitää olla mukana niin ei sitä Marinin pidä ruveta säveltämään omia juttujansa Kaisitä jostain kiinni saa muustakin kun aikansa soittelee

Äänestä

Kun omasta talosta on harkinta haihtunut, on puoluetoimiston syytä palkata konsultti kertomaan pyrkiville poliitikoille ja pystymetsän avustajille,
- ettei Suomen pääministeri vietä öitään tuskin täysikasvuisen, joskin virallisesti nimitetyn "vuoden lapsihomon" seurassa
- ei kaverikuvauta itseään mafian palkkamurhaajan kanssa.
- Pääministeri noudattaa hallituksensa antamia.ohjeita.

- Huonoon seuraan joutuminen kostautuu uran myöhemmissä vaiheissa, jos esim. on tullut nimittäneeksi kulttuurineuvokseksi ihmiskaupasta syytteessä olevan "kulttuuripersoonan" ja vaikuttaneeksi siihen, että kulttuuripersoonan toiminta on rahoitettu valtion varoista.

Konsultti voi myös kertoa,
- että päämisteri-instituution ravisteleminen vaatii suurta taitoa ja osaamista, joka saattaa kehittyä vuosikymmenten jälkeen. jos silloinkaan. Viusaammat tosin jättävät pääministeri-instituution kehittämisen valtiomies-tason henkilöille.

Äänestä
  • Konsultti voisi myös kertoa, että aivan kaikkia mokauksia ei loputtomasti voi peittää nais-, woke-, cancel-, miu mau-, persu- ja sateenkaarikortilla.

    Äänestä

No onneksi Demut on sen verran yksinkertaista porukkaa että eivät ymmärrä/älyä että homman voisi vielä yrittää pelastaa ajatellen vuoden 2023 eduskuntavaaleja.

Toisaalta Spedet pitää seuraavaa puoluekokousta 2023 joten siinä mielessä homma näyttää "hyvältä" - Nimittän tätä menoa ei ole mitään pelkoa että seuraava pääministeri tulisi samasta puolueesta!

Äänestä

Ainakin Mäkynen, Malm ja Kymäläinen kärkkyvät jo ministeripestejä.
Kerrankin on kunnolliset korvaajat tarjolla tilalle.

Äänestä
  • Kymäläisestä valtiovarainministeri, osaa hoitaa raha asiat, yhtä hyvin kuin omansa.

    Äänestä

  • Mistä päättelet heidän olevan yhtään kyvykkäämpiä? Onko näyttöä?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Mistä päättelet heidän olevan yhtään kyvykkäämpiä? Onko näyttöä?

    Ministerikierrätys on välttämätön. Jokainen uuden ministerin valinta voi vain parantaa tilannetta. Luultavasti mukava edustusvirka on nykyisille ministereille omakin tavoite ja helpotus.

    Äänestä

Lindtman kirkui Harakan kanssa eduskunnassa viime vaalikaudella. Ei sellaisesta ole pääministeriksi. Suomesta jää vain savuavat rauniot, mikäli Lindtman lasketaan hallituksen johtoon.

Äänestä

Uskokaa jo, demareissa ei ole ministeri tason tehtäviä hoitamaan, Harakkakin oli päiväkaljalla, kun eduskunta rajoitti paikalla olijoiden määrää.

Äänestä

On harmi, ettei sdp:llä ollut kyvykkäitä ministereitä, kun hallituksen johtoasema jälleen saatiin. Vielä jotakin voisi korjata, kun mokanneet ja saamattomat ministerit pannaan vaihtoon viimeistään helmikuussa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Aluevaalien jälkeen Lindman ottaa Marinin postin. Samalla on syytä loppusijoittaa Haatainen, Tuppurainen, Harakka ja Paatero nk. kultaisille tunkiloille ja korvata heität pätevillä ministereillä.

Näin demareilla olisi mahdollisuus uuteen alkuun ja menestykseen seuraavissa eduskuntavaaleissa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu