Politikointia olympiaurheilun alueella

Anonyymi

https://yle.fi/uutiset/3-12220219
USA, Australia ja Englanti boikotoivat osittain Pekingin talviolympiakisaa.
Urheilun keskeinen periaate on ollut pysyä politiikan politiikan ulkopuolella. Urheilijat kisaavat lajeissaan rauhanomaisesti.
Natomaat pilkkaavat olympiaurheilua!

13

300

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Muistaakseni uuden ajan olympialaisjulistuksessa kehotettiin urheilemaan, olipa mistä maasta kotoisin tahansa.

    • Anonyymi

      Sekä antiikin että nykyajan olympialaisissa vedottiin urheilun vapauteen.
      Valtiot voivat olla hyvinkin erilaisia mutta urheilulajien säännöt pysyvät urheilun alueella. Tai pitäisi pysyä.

    • Anonyymi

      Miksi ihmeessä suomalaiset kommunistit jatkavat edelleen diktatuurien juoksupoikina ja pikkuapulaisina, eivätkö Josif Stalinin, Mao Zedongin ja Pohjois-Korean Kimien kommunismidiktatuurien kurjuudet ole tosiaankaan opettaneet teille yhtään mitään?

      Kiinan kommunismidiktatuuri sortaa toisinajattelijoita ja uskonnollis-etnisiä vähemmistöjään ja uhkailee jakuvasti naapurimaitaan sodalla, joten Pekingin kisat pitää pistää tykkänään boikottiin, se on minun valistunut kantani.

      Kiinan viranomaiset pakottavat uiguureja pakkosterilointeihin ja tekemään abortteja. Ihmisoikeusjärjestö Amnestyn mukaan uiguureja, kazakkeja ja muita muslimivähemmistöjä suljetaan massiivisiin vankileireihin

      "Vaikka he pääsisivät pakoon sortoa Xinjiangissa, he ovat silti kaikkea muuta kuin turvassa. Kiinan hallituksella on keinot jäljittää, painostaa ja palauttaa näihin ryhmiin kuuluvat ihmiset takaisin Kiinaan – myös painostamalla vieraita hallituksia palautuksiin. Kiinassa heitä odottaa julma kohtalo", kuvaili Amnesty Internationalin Kiina-tutkija Patrick Poon järjestön helmikuun 2020 tiedotteessa.

      https://kvsolid.fi/toiminta/uiguurit/

      Kiinalainen naisurheilija, tenniksenpelaaja Peng Shuai syytti maan aiemman varapääministerin Zhang Gaolin käyttäneen häntä seksuaalisesti hyväkseen kolmisen vuotta sitten, jonka jälkeen Peng Shuai vaiennettin kommunismidiktatuurin sortokoneiston voimalla.

      https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000008413413.html

      • Anonyymi

        Vapaa tiedonvälitys maassa on Kiinan kommunismidiktatuurin johdon rautakorkoisen saappaan alla.

        Kiinan kommunistijohtaja Xi Jinping on luonut painajaisen, mediasorron, joka voi verrata Maon aikakauteen, ja Hongkongin journalismi on "vapaassa pudotuksessa", sanoo Toimittajat ilman rajoja (RSF).

        Keskiviikkona julkaistussa laajassa raportissaan journalismia puolustava ryhmä esitteli yksityiskohtaisesti toimittajien huonontuneen kohtelun ja tiedon valvonnan tiukentumisen Kiinassa. Tämä lisää ympäristöä, jossa "tiedon vapaasta saannista on tullut rikos ja tiedon tarjoamisesta vielä suurempi rikos".

        Raportissa lueteltiin yhä useampia journalismin "esteitä", kuten verkkosensuuri ja -valvonta, 50 sentin armeijana tunnetut maksulliset amatööripropagandistit, pidätysten lisääntyvä käyttö ilman oikeudenkäyntiä, Hongkongin kansallinen turvallisuuslaki, pakotetut televisiotunnustukset, kommunistisen puolueen päivittäiset ohjeet uutistoimituksille ja muille foorumeille, "riitojen poimimisesta" vakoiluun ulottuvien syytösten käyttäminen toimittajien hiljentämiseen ja maastapoistumiskieltojen käyttäminen aseena.

        The Guardian -lehti 8.12.2021.

        Venäjän fasismidiktatuuri ja Kiinan kommunismidiktatuuri ovat suomalaisten kommunismidiktatuurin puuhastelijoiden mielestä valtioita joiden politiikkaa ei tule moittia mistään.
        Järkiintykää jo lopultakin kommunismidiktatuurin puuhastelijat ja liittykää meidän monipuoludemokratian kannattajien laajaan.


    • Anonyymi

      Pari kirjoittajaa edellä hyväksyvät politiikan sotkemisen urheiluun. Omapa on häpeänsä.

      • Anonyymi

        Kaikki asiat ovat tavalla tai toisella poliittisia > politikos, "kansalaisia koskevaa".
        Sinun, Partacus, ja muiden kommunismidiktatuuria puuhastelevien toveriesi häpeä on se, ettette halua edelleenkään katkaista napanuoraanne Kiinan ja Venäjän kaltaisiin diktatuureihin, vaan jatkatte niiden kuuliaisina pikkuapulaisina ja sortokoneistojen tekojen puolustajina.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Kaikki asiat ovat tavalla tai toisella poliittisia > politikos, "kansalaisia koskevaa".
        Sinun, Partacus, ja muiden kommunismidiktatuuria puuhastelevien toveriesi häpeä on se, ettette halua edelleenkään katkaista napanuoraanne Kiinan ja Venäjän kaltaisiin diktatuureihin, vaan jatkatte niiden kuuliaisina pikkuapulaisina ja sortokoneistojen tekojen puolustajina.

        Teidän, arvoisa kapitalistidiktatuurin tukihenkilö, häpeä on ettette katkaise napanuoraanne fasismiin ja sotaiseen natoon vaan jatkatte innolla rauhaan maailmaan pyrkivän sosialismin aatteen parjaamista.


    • Anonyymi

      Diktatuureille urheilu on politiikkaa.
      Kiina kuuluu Valko-Venäjän kanssa samaan joukkoon jotka pesevät kasvojaan urheilulla, ja samalla pönkittävät omaa diktatuuria ja ihmisoikeusloukkauksia.

    • Anonyymi

      Kiinan kommunismidiktatuuri vainoaa kaikkia kansalaisiaan, jotka tohtivat kyseenalaistaa kommunistihallinon politiikan ja sen toiminnan.

      Honkongilainen demokratia-aktivisti Jimmy Lai ja kaksi muuta ihmistä ovat saaneet tuomiot luvattomasta kokoontumisesta Kiinan silloisen kommunistijohdon vuonna 1989 määräämän Pekingin Taivaallisen rauhan aukion, Tiananmenin, verilöylyn muistotilaisuudessa viime vuonna, ja tämä on vain yksi esimerkki Xi Jinpingin johtaman Kiinan toimintatavoista.

      https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000008461784.html

    • Anonyymi

      USA boikotoi Moskovan kesäolympialaisia. NL boikotoi talviolympialaisia USA:ssa. Molemmat olivat vääriä tekoja.
      Jos politiikka sotketaan urheiluun niin USA olisi pitänyt poistaa 25 vuoden ajalta kaikista kansainvälisistä kisoista sotatoimiensa takia. Niin ei tehty ja oikein oli.
      Jos kansallisuussorto luetaan synniksi niin Suomi persujen takia ja sata muutakin maata olisi boikotoitava urheilukisoista.

    • Anonyymi

      Urheilu on maailman nuoria epäpoliittisesti yhdistävä tekijä

    • Anonyymi

      Kaikki maat ovat tervetulleita mukaan olympialaisiin niin toivon..

    • Anonyymi

      Autourheilun järjestöt vaativat kuljettajilta ehdotonta estoa sotkea urheiluun politiikkaa ja kaikille mahdollisuutta osallistua kisoihin sääntöjen puitteissa. Urheilijoilla saa olla poliittiset mielipiteet mutta joita ei saa tuoda urheilun sisälle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      48
      5127
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      67
      2915
    3. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      273
      1377
    4. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      72
      1123
    5. Jenkkilahkojen kastekaava

      Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan
      Kaste
      139
      1114
    6. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      1085
    7. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      128
      1048
    8. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      74
      1044
    9. Mitä ajatuksia miehet, jos..?

      Nainen on 40v eikä ole omia lapsia?
      Ikävä
      162
      1010
    10. Se mies rakastaa minua

      Ja minä rakastan häntä. 😌
      Ikävä
      49
      914
    Aihe