Kuinka eläisit ydinonnettomuudessa?

Anonyymi

Jos pamahtaisi kotimainen voimala, mitä tekisit?

- Muuttaisit pois saman tien

- Jäisit odottaa

- Sopeutuisit ja rukoilisit

13

649

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Toimisin majakkana,pää kirkkaana vilkkuen!

    • Anonyymi

      Muutin pois lännestä itään jo 35 vuotta sitten kun Eurajoen voimalaa suunniteltiin. Valitettavasti samat politrukit nyt haluavat sotaa tänne.

      • Anonyymi

        Eurajoen voimalan rakennutti Teollisuuden Voima OY (TVO). Ne silloiset puuhamiehet taitavat enin osa olla manan majoilla, tuskin ovat sotaa järjestelemässä?


    • Anonyymi

      Joskus vuosia sitten tälläkin palstalla pohdittiin mikä olisi todellisin ja mahdollisin tuhoisa tilanne maapallolla. Oli esillä tulivuoret, suuret tordanot, ym. Joku puhui ydinvoimalasta tai meren pinnan noususta 20 metrillä. Oli yksi joka toi esiin bandemian todellisena tuhoisana mahdollisuutena. Liekö ollut selvänäkijä, vai mistä osasi ottaa tuon esille. Tosin lehdissä oli juttuja ns. "Espanjan taudista" joka tappoi miljoonia parin vuoden ajan. Nyt se on todellista käytäntöä oikeasti.

      • Anonyymi

        Espanjantauti, ei Espanjan tauti,..
        Onko tietojesi mukaan miljoonia kuollut Covid- virukseen vai mitä yrität väittää? Esim. Suomessa tähän mennessä alle 2000 kuollutta ko. viruksen takia...


    • Anonyymi

      Minä rukoilisin ja selvittäisin, mihin ilmansuuntaan pitäisi paeta vai pitäisikö ponkaista kiltisti pystysuoraan kohti Taivasten valtakuntaa.

    • Anonyymi

      Alkaisin käyttämään tavallisen suolan sijaan jodisuolaa.

      Syökää jodia, se kasvattaa bodia. Vastaavalla tavalla kuin juuston syöminen luustoa.

    • Anonyymi

      En muuttaisi, turvaetäisyys riittää.
      No sateella en välttämättä menisi ulos, varsinkin jos pilvi tulee säteilylähteeltä päin.

      Tosin siitähän kerrottaisiin aikaisintaan naapureiden ilmoitettua kohonneista säteilytasoista.

    • Anonyymi

      Aika laajalti Ruotsin lapissa porojen lihaa ei saa syödä vieläkään, koska niissä on liian paljon siirtynyt jlkipolville ydinvoimala säteilyä. Tsernobylin 1986.

      • Anonyymi

        Minne ne lihat sitten päätyvät? Miksi niillä alueilla ollenkaan poroja laidunnetaan ellei niiden lihaa saa syödä?
        ...Nuorgamin Jouni kun myymässä siellä oli kuulua potenssiainetta...siksikö?


    • Anonyymi

      ennen 80-lukua syntyneet varmasti muistavat ajan kun vuosia oli uhkana onnettomuus tai ydinasesota. ns. who press the button. tai kenen valtion päättäjän kyynärpää osuu siihen punaiseen nappiin. joten sitä ei pidetty hyvänä asiana.
      tämä (ja ambomaanlapset oli enempi ja vähempi näkyvillä.) siksi tämä ydinvoiman ihannointi on kyllä outoa.

      • Anonyymi

        No, Suomessa ydinvoimalla ja ydinaseilla ei kyllä ole ollut mitään yhteyttä.


      • Anonyymi

        1950- luvulla syntyneenä en muista sen paremmin mitään erityisiä ydinpelkoja kuin Ambomaanlapsijuttujakaan!
        Minä ihailen aurinkoa joka tosin on vain suuri ydinreaktori...


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      51
      2264
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      25
      1078
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      82
      992
    4. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      914
    5. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      54
      893
    6. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      873
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      126
      853
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      783
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      773
    10. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      759
    Aihe