Jos pamahtaisi kotimainen voimala, mitä tekisit?
- Muuttaisit pois saman tien
- Jäisit odottaa
- Sopeutuisit ja rukoilisit
Kuinka eläisit ydinonnettomuudessa?
13
662
Vastaukset
- Anonyymi
Toimisin majakkana,pää kirkkaana vilkkuen!
- Anonyymi
Muutin pois lännestä itään jo 35 vuotta sitten kun Eurajoen voimalaa suunniteltiin. Valitettavasti samat politrukit nyt haluavat sotaa tänne.
- Anonyymi
Eurajoen voimalan rakennutti Teollisuuden Voima OY (TVO). Ne silloiset puuhamiehet taitavat enin osa olla manan majoilla, tuskin ovat sotaa järjestelemässä?
- Anonyymi
Joskus vuosia sitten tälläkin palstalla pohdittiin mikä olisi todellisin ja mahdollisin tuhoisa tilanne maapallolla. Oli esillä tulivuoret, suuret tordanot, ym. Joku puhui ydinvoimalasta tai meren pinnan noususta 20 metrillä. Oli yksi joka toi esiin bandemian todellisena tuhoisana mahdollisuutena. Liekö ollut selvänäkijä, vai mistä osasi ottaa tuon esille. Tosin lehdissä oli juttuja ns. "Espanjan taudista" joka tappoi miljoonia parin vuoden ajan. Nyt se on todellista käytäntöä oikeasti.
- Anonyymi
Espanjantauti, ei Espanjan tauti,..
Onko tietojesi mukaan miljoonia kuollut Covid- virukseen vai mitä yrität väittää? Esim. Suomessa tähän mennessä alle 2000 kuollutta ko. viruksen takia...
- Anonyymi
Minä rukoilisin ja selvittäisin, mihin ilmansuuntaan pitäisi paeta vai pitäisikö ponkaista kiltisti pystysuoraan kohti Taivasten valtakuntaa.
- Anonyymi
Alkaisin käyttämään tavallisen suolan sijaan jodisuolaa.
Syökää jodia, se kasvattaa bodia. Vastaavalla tavalla kuin juuston syöminen luustoa. - Anonyymi
En muuttaisi, turvaetäisyys riittää.
No sateella en välttämättä menisi ulos, varsinkin jos pilvi tulee säteilylähteeltä päin.
Tosin siitähän kerrottaisiin aikaisintaan naapureiden ilmoitettua kohonneista säteilytasoista. - Anonyymi
Aika laajalti Ruotsin lapissa porojen lihaa ei saa syödä vieläkään, koska niissä on liian paljon siirtynyt jlkipolville ydinvoimala säteilyä. Tsernobylin 1986.
- Anonyymi
Minne ne lihat sitten päätyvät? Miksi niillä alueilla ollenkaan poroja laidunnetaan ellei niiden lihaa saa syödä?
...Nuorgamin Jouni kun myymässä siellä oli kuulua potenssiainetta...siksikö?
- Anonyymi
ennen 80-lukua syntyneet varmasti muistavat ajan kun vuosia oli uhkana onnettomuus tai ydinasesota. ns. who press the button. tai kenen valtion päättäjän kyynärpää osuu siihen punaiseen nappiin. joten sitä ei pidetty hyvänä asiana.
tämä (ja ambomaanlapset oli enempi ja vähempi näkyvillä.) siksi tämä ydinvoiman ihannointi on kyllä outoa.- Anonyymi
No, Suomessa ydinvoimalla ja ydinaseilla ei kyllä ole ollut mitään yhteyttä.
- Anonyymi
1950- luvulla syntyneenä en muista sen paremmin mitään erityisiä ydinpelkoja kuin Ambomaanlapsijuttujakaan!
Minä ihailen aurinkoa joka tosin on vain suuri ydinreaktori...
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset27517680Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"19212572Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El746274MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny415318Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään855104Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.594233NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun724068Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja603820Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta1053732Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html1463209