YLE esittää 20.12 alkaen ohjelma Papisto, jossa pääosissa on neljä erilaista pappia. Pellosta lähtöisin oleva pastori Elina Koivisto, kirkkoherra transupappi Harri Henttinen, saamelaispappi Mari Valjakka ja rokkipappi Tarvo Laakso.
Kysymys tietysti myös kuuluu että kuka heistä nousee ihan piispaksi saakka? Onko ehdotuksia? Ja kuka heistä olisi palstan fundisten mukainen suosikki? Entäs inhokki? Kenen vuoksi sinä lähtisit ulos kirkosta?
https://yle.fi/uutiset/3-12205627
Transupappi, rokkipappi ja saamelaispappi
15
190
Vastaukset
- Anonyymi
Miten niin piispaksi saakka? Miksi ei samantien ihan arkkipiispaksi saakka...
- Anonyymi
Jos jostakin joskus piispa tulee on mölinä valmis.
- Anonyymi
Pappi on arvonsa ansainnut 🤣🤣🤣
- Anonyymi
Entäpä vapaa-ajattelelijapappi tai kirkosta eronnut?
- Anonyymi
Venäjä Kirill on surullinen tapaus kun huoraa Puten kanssa. Kirkon ja julman diktaattorin liitto on vastenmielistä.
- Anonyymi
En ole kuullut aiemmin Henttisestä transu-nimitystä.
Hän ei erityisemmin naisten vaatteisiin pukeudu, mutta meikkaa, pukeutuu ja koristautuu rohkeasti.No hänestä ainakin sanotaan näin: "Meikkaava kirkkoherra on herkkä, värikäs ja liberaali hahmo, joka ei pidä itseään miehenä eikä naisena."
Tässäpä taas taistelukenttää palstan fundiksille, joiden mukaan on vain miehiä ja naisia. Ei muita. Kuka funduista kävisi kertomassa Henttiselle kumpi hän oikein on?
Sitä tässä vaan ihmetellään että miksi fyndur uskovat "eheytyneeseen homoon", mutta ei siihen jos joku homo tai transu sanoo että hän ei halua "eheytyä"?- Anonyymi
Mistänäitäoikeintulee kirjoitti:
No hänestä ainakin sanotaan näin: "Meikkaava kirkkoherra on herkkä, värikäs ja liberaali hahmo, joka ei pidä itseään miehenä eikä naisena."
Tässäpä taas taistelukenttää palstan fundiksille, joiden mukaan on vain miehiä ja naisia. Ei muita. Kuka funduista kävisi kertomassa Henttiselle kumpi hän oikein on?
Sitä tässä vaan ihmetellään että miksi fyndur uskovat "eheytyneeseen homoon", mutta ei siihen jos joku homo tai transu sanoo että hän ei halua "eheytyä"?"No hänestä ainakin sanotaan näin: "Meikkaava kirkkoherra on herkkä, värikäs ja liberaali hahmo, joka ei pidä itseään miehenä eikä naisena.""
Totta - olen jutellut hänen kanssaan monta kertaa ja on kuulemma mummojen suosiossa kun ei vaadi mitään, ei julista mitään muuta kuin kaikkea kivoja asioita. Eli harmiton ja tavallaan mukava tapaus ja antaa ihmisten olla oma itsensä ja kaikkien kukkien kukkia. Tyypillinen kivapappi.
Jeesus taasen vaatii tehdä parannus ja antaa sen oman vanhan minän kuolla upotuksen hautaan ja elää aivan uutena Jeesuksessa olevana ihmisenä, joka julistaa evankeliumia ja tekee lähimmäistyötä.
- Anonyymi
Helluntailaisen lahkosaarnaajan tai -pastorin saadessa ylennyksen, tuleeko hänestä lahkopiispa?
- Anonyymi
Riippuu miten hyvin kaatotoimenpiteet ja kielillä möliseminen on puuhissa onnistuneet!
Anonyymi kirjoitti:
Riippuu miten hyvin kaatotoimenpiteet ja kielillä möliseminen on puuhissa onnistuneet!
Plus että kuinka hyvin osaa haukkua homppeleita...
- Anonyymi
Uskonto yrittää selviytyä elämän myrskyistä 🤣🤣🤣
- Anonyymi
Jos Henttinen tuntee olevansa muunsukupuolinen, jossa on sekä miestä että naista, onko transu oikea nimitys? Transihmisetkään eivät siitä nimityksestä kohdallaan tykkää ja sillä onkin aiemmin viitattu enemmänkin transvestiitteihin. Henttinen ei varsinaisia naistenvaatteita tietääkseni käytä, vaikka pukeutuu hyvin persoonallisesti. Hänen pukeutumistyylinsä ja meikki ei vielä transua tee? Olen ajatellut kyseessä olevan vain feminiinisemmän miehen, joka tykkää laittautua hyvin persoonallisesti. Voi ollakin myös osa-aika-transvestiitti, mutta sellaisia kuvia en ole hänestä vielä nähnyt.
- Anonyymi
Luulisin että he ovat tyypillisiä "kivapappeja", joita kasvaa luterilaisessa kirkossa kaikessa mielistelynhaluissaan.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell2826377Kysymys muille miehille
Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss653409- 2003001
Kohta katson sun kuvaasi
ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa242547- 741862
- 1461602
Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan
Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a1991582Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi
jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?1631491Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?
Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?1121438- 881353