Kauan kirjepostilla/laskuilla kestää kulkea postissa?
Huomenna 7 päivää lähetyksestä, eikä vieläkään näy? Normaalia?
Postin kulku??
14
1828
Vastaukset
- Anonyymi
Ainakin Helsingin Sanomilla kestää aika kauan toimittaa lehti tilaajalle. Tänään minulle oli tullut HS:t, missä päiväys on Sunnuntai 21.11.2021.
Hetken mietin, että "elänkö tulevaisuudessa", kun otaksun, että tänään on 10.12.2021? - Anonyymi
Minä sain 9.12. laskun, joka oli päivätty 23.11. Se kuori oli vahingoittunut postissa ja tuli muoviin käärittynä merkinnällä vahingoittunut kuljetuksessa. Onneksi eräpäivä on vasta 21.12.
Periaatteessa pitäisi kestää 2-4 arkipäivää, mutta ottaen huomioon Postin lajittelukeskuksen jatkuvan mokailun todellinen toimitusaika on usein reilun viikon verran.
- Anonyymi
Kannelmäessä kuin villi länsi eikä se kiinnosta edes postin esimiehiä jokin täällä alueella mättää jälleen 7 laskua kadonnut
- Anonyymi
Mun pihasta vietiin postin sähkö skootteri joka oli postin kirjelastissa laskujen kera ym.Joo sekin Kannelmäesssä
- Anonyymi
Mitähän sellaisela 3-pyöräisellä skootterilla tekee? Niitä ei ole liikenteessä kuin Postin väreissä. Maalaatko puneiseksi ja ajattelet, ettei kukaan tajua sen olevan Postin skootteri?
- Anonyymi
Ihan normaalia kestää ihan 2 viikoa. Sitä ei huomioi esim. Paperi laskun lähettäjät.Tai jos valitat Kelan päätös. Valitus aika umpetuu 30 päivässä.Kun Kelalle ei posti Helsinki kulje ajalla Helsinki. Kestää siis ihan 30 päivääkin ja on niin ollut jo useita vuosia.Siitä kun posti ulkoistettin. Postin jakajat numero sokeita,jakavat väärin! Jos väärän postin saanut ihminen ei vaivaudu postia palautaa? Et saa sitä koskaa!
- Anonyymi
Jos odotettu posti ei saavu. Tedät mistä tulee. Tee kysely postiin.Lomakeet löytyy netistä tai soita lähettäjälle:Onko kyseinen posti edes viellä lähetetty? Jos posti jakaa lähetyksen väärin. Ihmiset ei valitettavasti palauta niitä takaisin postille.Itselleni jos tullee värin jaettu posti. KIRJOITAN PÄÄLEE VÄÄRIN JAETTU. PALUTETAN LÄHETTÄJÄLLE JA TIPUTAN SEN ISOON KELTAISEEN POSTI LAATIKOON JOKA ON JOKAISENE METROASEMAN VIERESSÄ.YLENSÄ ULKONA SISÄNKÄYTIEN LÄHELLÄ!
- Anonyymi
Kirjepostilla ei ole seurantaa joten eivät pysty selvittämään mihin on hävinnyt jos ei tule perille. Keltaisia postin laatikoita on muuallakin kuin siellä metroaseman vieressä, täällä muualla sitä metroa ei edes ole. Kontulan mummo vaan jaksaa sitä joka paikassa mainostaa :DD
- Anonyymi
Outoa perseilyä koko posti-peten homma, vetänyt kissansa naamaan. Näitä outoja prrseilijöitä muuten riittää pk-seudun lähiöstössä. Autoperseilijöitä. Alinopeutta hinaavia ja pysähteleviä..
- Anonyymi
Nyt täynnä 3 päivää kirjeen lähettämisestä Suomen sisällä eikä vielä vastausta
- Anonyymi
Minulla mennyt jo 4 vuotta enkä ole vieläkään ystävän lähettämää kirjettä saanut. Posti hukannut kokonaan.
- Anonyymi
Osoitteessa Kustinpolku, Helsinki, on asuntoja tarjolla, esimerkki:
https://www.hekaoy.fi/kohde/kustinpolku-7/
Myös omistuasuntoja on tuolla Kustinpolulla myytävänä eri taloissa, hakemalla löytyy helposti.- Anonyymi
Ennemmin Helsingistä kokonaan pois kuin hekan asuntoihin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?881940Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,181196Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa
Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.991192Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol811014- 94904
Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia
https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot154889Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt53814Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs56799Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv60759- 53704