-Hei Pikku-Petteri, minä olen Jeesus ja sinä pääsit taivaaseen minun luo.
-Mu-mutta Jeesus, miksi tuo paha setäkin on täällä?
-Katsos Pikku-Petteri kun tämä Jaska tappoi sinut niin hän tuli uskoon sen jälkeen ja se tosiaan riittää taivaaseen pääsyyn.
-Jeesus, tuleeko isi ja äiti myös tänne taivaaseen sitten joskus?
-Ei Pikku-Petteri, sinun isä ja äiti ovat helvetissä. He kirosivat minut kun näkivät Jaskan tappavan sinut ja tämän vuoksi heitin heidät helvettiin.
-Mu-mutta Jeesus, miten isi ja äitiki ovat jo kuolleita?
-Katsos Pikku-Petteri, Jaska tappoi heidätkin, mutta minä annoin Jaskalle kaiken anteeksi kun hän uskoi minuun.
Miten tällainen kuvitteellinen, mutta kristillisessä deluusiossa täysin looginen ja mahdollinen tapaus ylläpitää korkeaa moraalia yhteiskunnassa? Miten moraalille käy, jos on laki, mutta sitä ei tarvitse noudattaa kun kaiken kuittaa usko ja armo? Johtuuko hihhulilahkoissa rehottava rikollisuus, moraalittomuus ja tekojen salaaminen juuri tästä sairaasta opista?
Kristillinen moraali
1
91
Vastaukset
- Anonyymi
Erinomainen esimerkki 👍
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1101074
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait82814Tuleeko Martinasta rouva Muhis
Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat264596Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?
Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede17585- 65531
- 93521
- 26502
Oletko miettinyt sitä
Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.47491- 43476
- 47427
