Alkuasukasten ateismi

Anonyymi

Kun menemmä erilaisten alkuasukasheimojen tapoihin, niin miten niiden parissa on ateismia? Onko sitä tutkittu miten alkuasukasyhteisöt harjoittivat ateismiaan?

12

106

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Miten ateismia harjoitetaan?

      • Itsehän harjoitan joka päivä uskomattomuuttani Saunatonttuun, Russelin teepannuun, Mulukuun, Näkymättömään Vaaleanpunaiseen yksisarviseen ja Lentävään Spagettihirviöön.


    • Anonyymi

      Ateismi tarvitsee tietyn älykkyysosamäärän ja alkuasukkaat ovat yleensä tämän alapuolella.

      • Hassua tässä on se, että ateismi laajimmassa merkityksessä ei tarvitse lainkaan tietoisuutta ja älyä. Sen sijaan jumaliin uskominen vaatii tietoisuuden ja tietyn määrän älyä. Jumaluskosta irti pääseminen vaatii sitten vielä enemmän älyä.


      • Anonyymi

        Mikä on tarkka lukema?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mikä on tarkka lukema?

        En ole tutkinut vain päätellyt .


      • Anonyymi
        Moses_Zuckerkandl kirjoitti:

        Hassua tässä on se, että ateismi laajimmassa merkityksessä ei tarvitse lainkaan tietoisuutta ja älyä. Sen sijaan jumaliin uskominen vaatii tietoisuuden ja tietyn määrän älyä. Jumaluskosta irti pääseminen vaatii sitten vielä enemmän älyä.

        Amispojut ovat ihan helvetin tyhmiä, mutta ovat silti ateisteja lapsuudestaan saakka, aivan niin kuin heidän juopot sosiaalipummina elävät vanhemmatkin ateisteja ovat.


    • Anonyymi

      Richard Dawkins sanoi yhdessä kirjassaan, että hänellä on yksi jumala enemmän, johon hän ei usko.
      Tältä tivattiin mihin jumaliin hänen ei usko. Kyselijä oli joku pastori.

      • Anonyymi

        Kun taas kaksi Luterilaista nettievankelistaa menee kaappii ja toinen pieraisee
        sitten arvaillaan, kuka se oli ja mitä oli Jumalan Äänen anti


    • Anonyymi

      Maorit Uudessa - seelannissa ovat alkuperäiskansaa joiden maat ja mannut on rosvottu 1700 - 1800 luvuilla ja heistä osa on kristittyjä ja osa harjoittaa omaa uskoaan mutta ovat alisteisessa asemassa suhteessa siirtomaa valta jälkeläisiin vaikka ovatkin älykkäämpiä mitä Britti isäntänsä ja heiltä luonnistuu posittivinen Ateismi eli ovat sinut itsensä ja luonnon kanssa mutta eivät siirtomaa isäntien kanssa.

    • Kysymys, miten joku harrastaa ateismia, on vähän kuin kyselisi: ”Miten sinä harjoitat sitä, ettet usko vamppyyreihin?”

      Mutta itse aiheeseen…

      Suurin osa alkuasukkaista omaa jotain uskomuksia jumaliin ja henkiin, mutta kyllähän löytyy joitain heimoja, joilla ei ole jumalia.

      Yksi tällainen on (tai oli?) Etelä-Amerikassa eleskelevä Pirahã-heimo. Heidän sanastostaan puuttui kokonaan ”jumala”-käsite. He eleskelivät ilmeisesti varsin arki askareitten äärellä ilman uskomuksia outoihin Taika-Olentoihin.

      Heimolla ei ollut juurikaan johtajia ja heidän yksi periaate oli: Älä kerro muille sitä, mitä heidän tulisi tehdä. Ei toisten käskyttämistä.

      https://en.wikipedia.org/wiki/Pirahã_people

      • Jos olisit lukenut tuon Wikipedia-artikkelin, tietäisit että ne uskoo taikaolentoihin, kuten Xigagaí (olento joka heidän mukaan pilvien yläpuolella), joka mainittiin siellä.

        Ateismi ei ole luonnollista, siksi mitkään alkuasukkaat ei ole ateisteja. Ateismi alkaa syntymään ja kasvamaan vasta sitten kun tulee kehitystä, teknologiaa ja tiedettä.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      214
      5307
    2. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      38
      5232
    3. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      26
      4209
    4. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      51
      4068
    5. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      31
      3776
    6. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      81
      3746
    7. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      74
      3655
    8. Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä

      Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään
      Maailman menoa
      38
      2932
    9. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2430
    10. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      41
      2366
    Aihe