https://www.uusisuomi.fi/uutiset/us/b46cf128-06e0-4561-be9e-80c99259e1cd?ref=ampparit:83f5
Demareiden maanpuolustusinto olematon.
Demareiden maanpuolustusinto olematon.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
erkki on ihan oikeessa:
yhdyn täysin Erkin uuden suomen artikkeliin ja käsitykseni mukaan valtaosa suomalaisista tekisi samoin, jos he saisivat muutakin infoo kun tuota kapiaisten ja bisnesmiesten öyhötystä. Artikkelissa on 2-3 pointtia, joita olisi pitänyt ja vieläkin pitäisi tarkastella oikein kunnolla ilman mitään "paatosta" - mihinkään suuntaan.
USA:n Häivejutuistahan meillä onkin jo kokemusta, kun nekään edelliset jenkkien vastatilaukset eivät näy edes missään tutkassa - luottamus???????
Viisauksia on tietenkin monenlaisia, esim. Machiavelli opastaa "Valtiollisissa mietteissä", että kansa pitää aseistaa siihen määrään, että vihollinen miettii kahdesti ennenkuin hyökkää, mutta ei siihen määrään, että vihollinen alkaa itse pelätä joutuvansa hyökkäyksen kohteeksi. (On todella paha paikka, jos Venäjä suhtautuu noin noihin hankintoihin)
Minun turvallisuudentunnettani tämä päätös ei ainakaan lisännyt. Miksi Suomen pitää hankkia USA:n/Naton ohjuksia sadan kilometrin päähän Pietarista? Katselisiko USA kaikessa rauhassa, jos Venäjän ohjukset tulisivat sadan kilometrin päähän Washingtonista? Puolueettomuuspolitiikka on turvannut meille rauhan jo lähes 80 vuoden ajan. Nyt se on rikki ja saamme taas pelätä ja varautua pahimpaan.
näitäkin seikkoja vois joskus tuoda julkisuuteen...
ennen: erkki twistaa - nyt : erkki twiittaa
Luuletko ettei Venäjällä ole Suomeen päin ohjuksia sadan kilometrin päässä ?
Kyllä niitä pitää olla vastapuolellakin. Ei voi olla mallia Gajander.
Millä hän kritiikkinsä perusteli? Tarjosiko hän vaihtoehtoja? Mitä mieltä itse olet hänen kommenteistaan?
lue artikkeli ja aloitus niin selviää...
Vaihtoehtona monta EU maiden konetta, joka varmasti ollut Suomen viennin kannalta parempi vaihtoehto. Kyllä vaikkapa ruotsi ja ranska tämän muistavat kun Suomi tarjoaa esim. patrian kalustoa - ei jatkoon.
Ei näyttänyt aloittaja saavan siitä artikkelista mitään irti, niin en viitsi itsekään vaivautua.
Erkki on seniili. Kas kun ei vastusta EEC:tä. Erkki on aina ollut väärässä. Edelleen se jatkuu.
Tuomiojan lausunnot maan turvallisuuden kannalta ovat tyhää höpinää.
Maanpetokseen (Zavidivo-vuoto) syyllistynyt äärivasemmistolainen, joka on tottunut kumartamaan itään.
Tuomioja edustaa juuri sitä Haloslaista linjaa, jossa arvosteltiin Baltiankin maiden Nato-jäsenyyttä. Mikä olisi tilanne
Virossa juuri nyt, jos sillä ei olisi Naton suojaa?
Ekin faija oli valitettavan lyhytikäinen, Eki taas valitettavan pitkäikäinen.
hävittäjähankinta on kuolemantuomio suomalaisille. puolustelkaapa sitä!
Kyllä meidän vaan on varauduttava pahinpaan . Historiassa ryssä on aina tullut idästä.
Zavidovo-Erkki on hyvää pataa Stasi-Tarjan kanssa. Kumpikaan ei piittaa pätkääkään Suomen turvallisuudesta, vaan elää edelleen tukevasti 1970-lukua.