Uusi auto ja kytkin savutti - vioittuiko auto

Olemme ulkomailla Espanjanssa ja meillä on uusi alta 1000 km ajettu Kia Rio. Jouduimme eilen pahaan mäkeen huonolla tiellä kun eksyimme vuoristossa. Kytkin ilmeisesti savutti kun konepellin alta tuli savua. Mäki oli usean kilometrin pituinen ja hyvin äkkijyrkkä. Tiessä oli kuoppia ja jouduin melkein koko ajan ajamaan 1 vaihteella. Nyt auto toimii ihan kunnolla, mutta pitäisikö käyttää tarkistuttamassa auto jottei kytkin vioittunut? Kiallahan on hyvät takuut, mutta tuo tilanne oli ihan itsestä johtuva.

10

1017

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei se pellkäsätään ykköselllä ajaminen kytkintä riko. Eri asia on jos koko ajan luistatit sitä. Oletko varma ettei se keittänyt jäähdytysnesteitä. Silloin moottori on ylikuumentunut. Käy kuitekin tarkistuttamassa mitä sille tapahtui.

    • Anonyymi

      Viikko sitten ostit käytetyn pikku Mersun. Kiva trolli.

      • Anonyymi

        Pipipään aloitus. Voi sinua ressukka.


      • Ostin Mersun Suomessa 6.12.20 ja nyt olen espanjassa


      • PihlajaMar kirjoitti:

        Ostin Mersun Suomessa 6.12.20 ja nyt olen espanjassa

        Oikeastaan mieheni osti sen Kian täältä kun samalla hinnalls mitä vuokra-autot puoli vuotta maksaa Kian 14000€ hinnan saa 2,5 vuodessa kuitattua.


      • Anonyymi
        PihlajaMar kirjoitti:

        Oikeastaan mieheni osti sen Kian täältä kun samalla hinnalls mitä vuokra-autot puoli vuotta maksaa Kian 14000€ hinnan saa 2,5 vuodessa kuitattua.

        Ai että nainen kirjoittaisi Espanjan pienellä kirjaimella. Olet höttöpää.


    • Anonyymi

      Kiassa on liian suuri ykkös vaihde, kannattas vaihtaa tomaattiin!

    • Anonyymi

      Ei pahaan mäkeen kukaan joudu edes espanjassa. Eikä jyrkkää monta kilometriä pitkää ylämäkeä ole edes espanjassa. Trolli aloitus.

    • Anonyymi

      Kannatas vaihtaa auto kunnon Audiin. Kiat on romuja.

    • Anonyymi

      Kiassa on mäkilähtöavustin, melko tunari olet jos siitä huolimatta saat kytkimen savustettua piloille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      191
      11579
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      58
      5489
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2777
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      40
      2405
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1871
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      44
      1845
    7. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      29
      1714
    8. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      12
      1636
    9. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      42
      1488
    10. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1486
    Aihe