Suomella kohta ydinase ???

Hävittäjä hankinnassa selvisi yksi asia, nimittäin valitsemalla F-35 hävittäjän Ruotsin Gripenin sijaan Suomella on mahdollisuus asentaa uuteen hävittäjäänsä risteilyohjus.

Risteilyohjuksia on monenlaisia mutta sitä ei ole media kertonut tarkkaan voidaanko F-35 hävittäjään asentaa mm. ydinohjus ???

Suomella olisi näin mahdollisuus laukaista ydinase vihollisiaan vastaan .
Suomesta tulisi näin ydinase valtio hävittäjä hankinnan myötä vähän kuin salavihkaa kansan tietämättä ???

Huima siirto suomelta asettua hyökkääjän asemaan puolustuksen sijaan ???
12109
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Ruotsi ei ole ydinase valtio joten Suomen täytyi pakosta hankkia ydinase valtio USAlta hävittäj F-35 jotta risteilyohjus saataisiin asettaa koneeseen.

Gripeniin ei voida asettaa risteilyohjuksia, joten Suomen hankinta F-35 on monipuolisempi tappokone kuin Ruotsin Gripen tämä on tärkein syy hankinnalle.

Äänestä

Ruotsi ja Viro eivät ole ydinase valtioita joten Suomen täytyi pakosta hankkia ydinase jotta voimme antaa turvatakuut niille.

USA:lta F-35:t ja ydinkärki ohjukset niille pommikuiluun.

Gripeniin ei voida asettaa ydinkärkisiä rsteilyohjuksia, joten Suomen F-35 ja ydinohjus hankinta tulee olemaan myös Ruotsin Venäjää vastaan suuntaamaan ydinuhan todelliseksi tekevä ccombo.

Tämä on tärkein syy hankinnalle.


Venäjältä tulee rispektiä Suomen ydinase voiman takia.

Äänestä

Varmasti Venäjä huomioi Suomen ydinase arsenaalin ja tuo sitä torjumaan miljoonan miehen armeijan Rajajoosepin tukikohtaan.

Äänestä

Suomella kohta ydinase ???

Uusin Natomaiden haalpatyövoimalla hitsautettu Olkiluodon reaktori räjähtää ja ydinsaaste leviää Moskovaan ja aina Kremliin asti?

Äänestä
  • "Suomella kohta ydinase ???"

    Jumalauta Suomella on kohta 200 ydinasetta!

    Äänestä

Ydinaseeton pohjola joutaa romukoppaan niinkuin Minskin sopimuksellekin on tehty. Mitkään "agreements'it" eivät enää päde. Vahvin voittakoon. JJIIIHAA COWBOYS BANG BANG!!!

Äänestä
  • Saatanallinen ralli päälle vaan! Siinä tanner ryskyy ja aitaa kaatu kun kalkkunaa naidaan.

    Äänestä

Parinsadan kilon ydinase murskaisi tuollaisen huteran koneen kuin hyttysen. Pitäisi olla miniluokan, max 5 kiloinen ydinase.

Äänestä

”Risteilyohjuksia on monenlaisia mutta sitä ei ole media kertonut tarkkaan voidaanko F-35 hävittäjään asentaa mm. ydinohjus ???

Suomella olisi näin mahdollisuus laukaista ydinase vihollisiaan vastaan .
Suomesta tulisi näin ydinase valtio hävittäjä hankinnan myötä vähän kuin salavihkaa kansan tietämättä ???”

Ydinasetta voi liikutella vaikka kuorma-autolla, mutta SE EI TEE MISTÄÄN MAASTA ydinasevaltiota!

USA (eikä mikään muukaan ydinasevalta) EI JAKELE omis ydinaseotaan muille!

Joten kyky liikuttaa sellaista EI TEE MISTÄÄN VALTIOSTA YDINASEVALTIOTA! MOT!

1Äänestä

Se voi olla juuu

Äänestä

Itse Rauhanmiehenä kannatan Suomeen omaa ydinasetta. Voisimmehan kehittää sen itselle myöskin salassa, kuten Israel teki. Sehän on heillä vähän nk. "julkinen salaisuus". Eikö tää Suomikin voisi olla jokin "Luvattu maa" ja "Valittu kansa"? Voi kun joku Suomalainen olisi kirjoittanut edes yhden luvun Raamattuun.

Uskoisin että näin demokraattisena ja teknisesti yms. kehittyneenä maana kuten Suomi, se Ydinasekin olisi kyllä turvallisissa käsissä. Tosin ottaen huomioon miten hitaasti rakennamme Ydinvoimalamme, niin olisi jo jääkausi ennen kuin saisimme sen valmiiksi. Sitten tulisi kaikenlaiset luvitukset, selvitykset ja poliittinen kärhämä.

Järjetön ajatus silti, että hakisimme muka jonkin "hyökkääjän aseman". Joku raja nyt kiihkoilullekin. Venäjällä on maailman paras ja tehokkain Ohjuspuolustus-Järjestelmä ja eniten Ydinohjuksia maailmassa. Tämän voi jokainen tarkistaa. Ei se ole salaista tietoa.

Henkilökohtaisesti toivoisin Suomen hankkivan sen uusimman Venäläisen Ohjuspuolustusjärjestelmän, mutta se on vähän kiusallista, kun joutuisimme ostamaan sen vähän "väärästä suunnasta" ja -taholta. :)

Äänestä

Alottajalle tiedoksi ........

Suomi EI OLE irtisanoutunut YK:n ydinsulkusopimuksesta. Suomeen EI TULE ydinaseita.

Nykyinen HN-kalusto sai MLU-2 päivityksessä mm. kyvyn kuljettaa AGM-158 JASMM risteilyohjusta. Siinä on perinteinen 450kgn panssarin läpäisevä/sirpaloituva taistelukärki, jossa on 110kg räjähdettä.

JASSM ja JASMM-ER intetegrointi F-35 monitoimihävittäjiin on työn alla. Samoin on MBDA Meteor ilmataisteluohjuksen kanssa.

-44.Div.-

1Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Hävittäjä hankinnassa selvisi yksi asia, nimittäin valitsemalla F-35 hävittäjän Ruotsin Gripenin sijaan Suomella on mahdollisuus asentaa uuteen hävittäjäänsä risteilyohjus.

Risteilyohjuksia on monenlaisia mutta sitä ei ole media kertonut tarkkaan voidaanko F-35 hävittäjään asentaa mm. ydinohjus ???

Suomella olisi näin mahdollisuus laukaista ydinase vihollisiaan vastaan .
Suomesta tulisi näin ydinase valtio hävittäjä hankinnan myötä vähän kuin salavihkaa kansan tietämättä ???

Huima siirto suomelta asettua hyökkääjän asemaan puolustuksen sijaan ???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu