Näköhäiriöt MOLEMMISSA silmissä yhtäaikaa. Tulppa, TIA, vai mikä?

Anonyymi

Tullut jo useita,vuosien aikana, 15 min kerrallaan, mutta kerran yli TUNTI kestävä. Näköhäiriöt näkyy molemmissa silmissä yhtä aikaa. Minun ymmärrys sanoo ettei syy silloin voi olla itse silmässä (lasiainen, verkkokalvo yms) vaan jossain aivoissa, verisuonessa. VAI?
Kertokaa kokemuksianne. Itselläni iso riski saada tulppa koska sairastan verisairautta jossa veri on paksua.
Olen nyt lukenut asiasta, ja monessa sivustossa sanotaan ettei se ole tia-kohtaus jos on MOLEMMISSA silmissä. Mutta, sitten taas joissain kansainvälisissä sivustoissa sanotaan mm että Amaurosis Fugax VOI olla joskus molemmissa silmissä. MIkä on totuus???

3

549

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mulla meni myös kerran näkö molemmista silmistä ja tuli sahalaitos muistuttavaa välkettä. Palautui noin puolessa tunnissa. Ei tutkittu mut voi hyvin olla noi mitä otsikossa kerrot. Sitten on myös ollut toinen silmä kuin puoli sokee, erityisesti lähinäon suhteen. Se palautui 3 kk:saa. Jäi myös mysteeri ja mut joku autoimmuni

      Monisairas

    • Anonyymi

      Ei ole näimmå löytynt enempää kommentoijia tähän.
      Mutta ihmiselimistö on kivasti rakentunut, eikä ihan helpolla pareittain esiintyvät, kuten silmän, vaurioidu ihan helposti samanaikaisesti. Kaikki on silti mahdollista.
      Migreeniinkin voi liittyä näköoiretta, mutta usein silloin on auraoiretta myös. Semmosta et kumminkaan kerro.
      Mulla taas oli, mut käsittääkseni migreenistä näkökyky silti säilyy parempana. Joku aivojen verenkierron tai hermoston ongelmq kumminkin.

      Monisairas

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      88
      1904
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      166
      1385
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      71
      1182
    4. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      66
      1037
    5. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      82
      967
    6. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      132
      879
    7. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      87
      862
    8. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      195
      853
    9. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      29
      846
    10. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      48
      843
    Aihe