Kuinka minusta tuli vasemmistolainen?

Anonyymi

Kävin kansakoulun loppuun ja Isä antoi minulle puukon, sukset ja sata metriä etumatkaa. Sinne jäi lutakon torppa ja 11 sisarusta. Sisarukset ovat aika eri näköisiä, kuka vaalea suoratukkainen, kuka tumma kiharatukkainen. Silmien värejä on koko skaala mutta ei siitä sen enempää.

6 päivää hiihdin Helsinkiin ja pääsin sen aikaiselle Wärtsilän laivatelakalle töihin sekatyömieheksi. 15 neliön vinttihuoneen sain puukäpylästä jossa olen asunut koko aikuisikäni. Rahat ei tahtoneet riittää edes ruisleipään, suolamuikkuihin, viinaan ja tupakkaan mutta hengissä on pysytty. Muniani en ole nähnyt enää 30 viimeisen vuoden aikana kertaakaan. Aivan kuin asuttaisi eripuolella planeettaa.

Niin ja vasemmistolainen minusta tuli sen takia kun Suomen kommunistinen puolue lopetti ja ketäpä muuta sitä olisi voinut kannattaa kuin sitä lähintä veljespuoluetta. On juotu kaikkea paitsi sulaa lyijyä ja tapeltu ja luottotiedot on menneet jo ammoisina aikoina kun valtio ei maksanut minun velkoja. Naista olen saanut kaksi kertaa ja molemmat karkelot kesti puoli minuuttia.

Aikanaan kotona ja myöhemmin telakalla kaikki vihasivat kaikkia ja niin minäkin opin vihaamaan kaikkea mikä ei muistuta minua. Vaikka reuma runtelee ja hampaat ovat vain kaukainen muisto, niin päivääkään en vaihtaisi pois.
Terveisin: Kaarlo

22

443

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei Kaarlo. Ymmärrän, että sinulla ei ole aina mennyt hyvin. Itse en pidä vasemmistoliiton ideoista. Olet Kaarlo luultavasti todella vanha, minkä takia sinun ei kannata enään äänestää vanhahkoa puoluetta vaan äänestä tulevaisuuden puolesta, minkä vasemmistoliitto tuhoaa. Elämme pelkkään velkaan ja ihmisillä ei ole enään unelmia, mitä haluaa toteuttaa, koska kotona piereskelemällä tienaat samat rahat.

      Terveisin: Poika Porista

    • Anonyymi

      Tyypillinen vassari. Ei mikään erikoistapaus.

    • Anonyymi

      Aloitus oli taas kokoomuksen puoluetoimiston pimeämmällä puolella kirjoitettu.

      • Anonyymi

        Eli siellä Vasemmistoliitossa. Lisään edelliseeni.


    • Anonyymi

      Tuo aloitus kuvaa täydellisesti perskokkarekepulaista aatemaailmaa edustavia oikeistolaisia joten älä sotke normaaleja vasemmistolaisia omiin fantasioihisi.

    • Anonyymi

      Heh heh,,,hyvä juttu.

    • Anonyymi

      Siistii. Tosi hyvä tunnustus.

    • Anonyymi

      Löytyi tällainen hauska joulukertomus. Tuostahan saisi vaikka elokuvan Kaurismäen ohjauksessa. Ei paljon repliikkejä mutta sitäkin enemmän saastavaemmistolaisuutta, oksentamista, ryyppäämistä.

      • Anonyymi

        Joo kahden tunnin leffa jossa olisi 20 repliikkiä.


      • Anonyymi

        Huumoria se vaan on....
        Huumoria oli joskus myös vasemmalla. Nykyään vasen laita pitää huolen siitä, että kenenkään kustannuksella ei vitsailla. Edes omalla!


    • Anonyymi

      Vasemmistolaisuus on geenivirhe joka periytyy.

    • Anonyymi

      Vasemmistolaisuus on jo itsessään pelkkää huumoria, siksi aloittajan kertomus on totisinta totta taistelevan työväenluokan elämästä. Läskikapina ja halkopinojen poltto vain puuttuivat.

    • Anonyymi

      Kaarlo kuulemma kuoli asuntoonsa. Hänet löydettiin muumioituneena muumioitunut uloste sarkahousuissaan ja kiljuämpäri sängyn vieressä. Sukset olivat edelleen nurkassa pystyssä.

      • Anonyymi

        Kun Kaarlon hautasopimus menee umpeen 25 vuoden kuluttua hautaamisesta eikä kukaan sitä uudista, niin Kaarlon luut löytyvät lopulta jauhettuna hautausmaan kompostimultakasasta kun hauta on otettu uuteen käyttöön. Ei saanut Kaarlo olla edes haudassa rauhassa.


    • Anonyymi

      Nauratti tuo lause: " Muniani en ole nähnyt enää 30 viimeisen vuoden aikana kertaakaan."

      Luulin ensteks, että viittaako tämä ison vatsan peittämään "näköyhteyteen", mutta kyllä siinä varmaan piti olla "muijaani"...:D

      • Anonyymi

        No sitä vatsaahan se tietenkin tarkoitti.


    • Anonyymi

      Vasemmistolaisuus luetaan kehitysvammoihin.

    • Anonyymi

      Sanoudu irti aatteestaan. Se on hirmuaate yhdessä natsismin kanssa.

      • Anonyymi

        Aatteestasi siis. Jos meinaat humaani olla, sanoudu siitä irti.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Aatteestasi siis. Jos meinaat humaani olla, sanoudu siitä irti.

        Vasemmistoaate on vaikuttanut sadan miljoonan ihmisen kuoleman.


    • Anonyymi

      Taustamusiiksi sopisi Kake Randelinin kir kotiin.

    • Anonyymi

      Vaikka aloitus onkin pelkkää huumorihuttua, laadukasta sellaista, niin Suomesta löytyy oikeita tarinan vastaavuuksia kasapäin ja se tekee surulliseksi. Tästä maasta löytyy niin surullisia tarinoita, ettei niitä meinaa uskoa edes todeksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      60
      7492
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      123
      2916
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      142
      1766
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1649
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      115
      1458
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      167
      1394
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      130
      1134
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      73
      827
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      802
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      51
      707
    Aihe