Auto kuluttaa luvattua huomattavasti enemmäm

Auto on 12 vuotta vanha pikkubensa (1.2). Maantiellä kulutuksen pitäisi olla 4,5 luokkaa, mutta todellisuudessa 6.5-7.1. 6,7 viimeisellä 600 kilometrin reissulla. Kaupungissa pitäisi kuluttaa 7 litraa, mutta vie yli 8 litraa.

Onko autossa jotain vikaa vai onko normaalia? Moottorin ääni kuulostaa ihan normaalilta ainakin.
5217
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Valistajan ilmoittamat kulutuslukemat on saatu aikaiseksi erityisen hyvin rullaavilla renkailla missä on 4 baria painetta. Keulan saumat on teipattu umpeen ilmanvastuksen pienentämiseksi.

Jos siis epäilyttää että autosi ei kulje samalla kuin mihin valmistaja on päätynyt, sinun täytyy vaihtaa autoosi erikoisrenkaat ja joudut teippaamaan auton keulaa.

Rautalangasta väännettynä: valmistajan lupaukset kulutuksesta ei pidä paikkaansa ja autosi on todennäköisesti aivan kunnossa.

Äänestä

jos tuo on turboton 1,2l moottorilla oleva auto, niin on siinä jotain vikaa. väärällä ajotavallakaan ei turbotonta saa kuluttamaan noin paljon yli ilmoitetun. ellei tuo maantieajo ole moottoritieajoa, jossa ainakin vähän reippaasti ajaen tuollainen kulutus on ihan terveelläkin koneella todennäköinen. Turbollisissa autoissa tuntuu kiihdytykset syövän polttoainetta sen verran reippaasti, että niillä saattaa nykivä ja ohituksiakin sisältävä maantieajo saada kulutuslukemat "urheilullisella" ajotavalla urheilullisiin lukemiin...
monella autolla pääsee hidasvauhtisessa maantieajossa alle ilmoitetun kulutuksen jos nopeudet ovat 80 km/h painotteisia.

Äänestä
  • Tasaista+80km/h+(+/-+5km/h)+on+tuo+600+kilsaa+ollut.+Ehkä+maksimissaan+10%+siitä+kaupunkiajoa,+mutta+silti+kuulostaa+hurjalta+kulutukselta+noin+pienelle+autolle.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tasaista+80km/h+(+/-+5km/h)+on+tuo+600+kilsaa+ollut.+Ehkä+maksimissaan+10%+siitä+kaupunkiajoa,+mutta+silti+kuulostaa+hurjalta+kulutukselta+noin+pienelle+autolle.

    Toope-Tauno tehnyt taas aloituksen

    Äänestä

Jotain vikaa siinä on, sillä tuo minun 22-vuotias bensakoneinen Volvo V70 vie maantieajossa 80:n vauhdissa n.7 l/100 km. Toisaalta Volvo vie lyhyttä matkaa kaupungissa ajaessa 14 l/100 km...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Auto on 12 vuotta vanha pikkubensa (1.2). Maantiellä kulutuksen pitäisi olla 4,5 luokkaa, mutta todellisuudessa 6.5-7.1. 6,7 viimeisellä 600 kilometrin reissulla. Kaupungissa pitäisi kuluttaa 7 litraa, mutta vie yli 8 litraa.

Onko autossa jotain vikaa vai onko normaalia? Moottorin ääni kuulostaa ihan normaalilta ainakin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu