Upeita unia ja Litteänmaan näkyjä Eenokin kirjasta

Eenokin kirja on pyhää Jumalan sanaa, ja lisäksi kirja kertoo vahvasti litteänmaan ilosanomaa.

Jokaisen lättärin pitäisi mielestäni lukea Eenokin kirja vähintään kertaalleen läpi.

https://www.youtube.com/watch?v=ZVvVQ8caL78

11

198

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eenokin kirja on tärkeä meille lopun ajan sukupolvelle.

      Yeshua HaMashiach tarkoitti kirjan meille.

      Maapallo uskovaiset eivät usko Eenokin kirjaa, mutta Flat Earth ihmiset uskoo. Olemmehan me Flättärit ja Efraim Yeshuan keihäänkärki.

    • Anonyymi

      Lättymaassa on useita eri päällekkäistä kerrosta. Hurskaimmat ihmiset pääsevät kuoltuansa sinne kaikkein ylimmälle kerrokselle ja pahointekijät putoavat sieltä kaikkein alimmaltakin kerroksesta kylmään avaruuten, sillä sitä varten on avaruus luotu.

      Ai niin. Lukekaa Eenokin kirjaa: https://www.apokryfikirjat.com/eenok1.htm

    • Anonyymi

      Itse olen opiskellut Raamattua rapiat neljä vuotta.
      Uskon pääseväni toiselle sivulle ensi vuoden alkupuolella.

      Mieltäni ovat askarruttaneet Jumalan sanat että Hän loi kaartuvan taivaan kannen Maan päälle.
      Tämän suurin osa uskovaisista kiistää.

      Siis mitä helvettiä ? Uskovaiset eivät usko Raamatun selkeitä sanoja vaan huutavat yhteen ääneen että Maa on pallo !

      • Anonyymi

        Eipä ole puhuttu materiaalista yhtään mitään. Se "kaartuva kansi" voi olla kaasua joka pitää maan erillään taivaan tyhjyydestä. Lisäksi kun se kaartuu kolmella akselilla niin se muodostuu palloksi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eipä ole puhuttu materiaalista yhtään mitään. Se "kaartuva kansi" voi olla kaasua joka pitää maan erillään taivaan tyhjyydestä. Lisäksi kun se kaartuu kolmella akselilla niin se muodostuu palloksi.

        Kukaan ei ole väittänyt tietävänsä taivaankannen materiaalia.
        Jenkit sitä ovat yrittäneet särkeä mitä voimakkaimmilla aseilla siinä onnistumatta.

        Tunnetuin taivaankannen pommittajista oli Wernher von Braun jonka hautakiveen on kirjoitettu Psalmi 19:2:
        "Taivaat julistavat Jumalan kunniaa,
        Taivaankansi kertoo hänen teoistaan."


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kukaan ei ole väittänyt tietävänsä taivaankannen materiaalia.
        Jenkit sitä ovat yrittäneet särkeä mitä voimakkaimmilla aseilla siinä onnistumatta.

        Tunnetuin taivaankannen pommittajista oli Wernher von Braun jonka hautakiveen on kirjoitettu Psalmi 19:2:
        "Taivaat julistavat Jumalan kunniaa,
        Taivaankansi kertoo hänen teoistaan."

        Venäläisetkin yrittivät Tsar-atomipommilla rikkoa taivaankannen eikä onnistunut vaikka laskujen mukaan sienipilven olisi pitänyt yltää avaruuteen asti.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Venäläisetkin yrittivät Tsar-atomipommilla rikkoa taivaankannen eikä onnistunut vaikka laskujen mukaan sienipilven olisi pitänyt yltää avaruuteen asti.

        Sataa kilometria korkeammalle eivät ole päässet minkään maan lentokoneet.
        Raketit ovat törmänneet taivaankanteen ja pudonneet romuna alas.


      • Anonyymi

        Uskovaiset eivät ole tomppeleita, jotka uskoisivat kritiikittä Raamatun epäselviä vertauksia. Koska maa on selkeästi ja yksiselitteisesti todistettu palloksi, on ehkä sinun tulkinnastasi Raamatun sanaan jotain virhettä. Tosin olet selkeästi typerä trolli.


    • Anonyymi

      Suosittelen lukemaan jesajan kirjaa.

    • Anonyymi

      Eunukin kalenteri on väärä, jos meidän kalenterimme ei olisi oikea, ei Aurinko olisi säännöllisesti joka vuosi ääriasennoissaan (kesäpäivän tasaus, talvipäivän seusaus) aina täsmälleen samaan aikaan.

      Muutoksilla senkin saisi toimimaan.

      Calendar expert John Pratt wrote that "The Enoch calendar has been criticized as hopelessly primitive because, with only 364 days, it would get out of sync with the seasons so quickly: in only 25 years the seasons would arrive an entire month early. Such a gross discrepancy, however, merely indicates that the method of intercalation has been omitted." Pratt pointed out that by adding an extra week at the end of every seventh year (or Sabbatical year), and then adding two extra weeks to every fourth Sabbatical year (or every 28 years), the calendar could be as accurate as the Julian calendar.

      Mutta koska emme seuraa Eunukin väärää kalenteria, tänäkin vuonna juuri Joulun alla, eikä Marraskuussa, tai minään muunakaan kuukautena.

      Miksi alat väittelemään asiasta jonka toteaminen vääräksi on triviaalia?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      409
      1795
    2. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      135
      1302
    3. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      115
      1281
    4. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      160
      1257
    5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      28
      1036
    6. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      872
    7. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      723
    8. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      59
      671
    9. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      122
      600
    10. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      21
      593
    Aihe