Anarkistien kyseenalainen mielenlaatu

Anonyymi

Anarkistit ei näe todellisuutta oikein, vaan näkevät kaiken mustavalkoisena.
Esimerkiksi anarkistit vastustavat valtiovaltaa, koska se suosii joitain ihmisryhmiä.
Varmasti se suosiikin, mutta eikö anarkistit ole juuri hallituksien suosiossa? Anarkistit ei nimittäin käy töissä vaan nostavat sosiaalitukia, kuluttavat julkisia palveluita ja infrastruktuuria. Lisäksi vielä aiheuttavat aineellista ja henkistä tuhoa syyttömille.
Ei maailmassa ole ahneutta muuta kuin sen verran että jokainen ihminen on toki ahne halutessaan saavuttaa ainakin minimielintason. On hyvin poikkeuksellista joku suuren omaisuuden väkisin haaliminen. Se on eri asia jos on tehnyt jotain ansaitakseen sen. Kaikki mikä on laillisesti ansaittu pitäisi olla anarkistienkin mielestä sitä. Mutta anarkistit vaan riehuvat ja hajottavat paikkoja aivan kuin he olisivat jotenkin parempia kuin demokratia.
Anarkistitien mielestä kaikki ketkä eivät ole anarkisteja ovat heidän vihollisia. Asiat ovat hyvin paljon monimutkaisempia enkä usko että tyypilliset 16-32 vuotiaat anarkistit vielä edes ymmärrä maailmaa ja sen syy- ja seuraussuhteista riittävän syvällisesti. Sen sijaan he ovat mututuntumalta valinneet naivin riehumisstrategian niille tavotteillensa jotka ovat heille itselleenkin hämäriä. VIelä kaiken lisäksi tyhmyys näyttää tiivistyvät joukossa eikä päihteidenkäyttökään varmasti auta tuomaan järkeä näiden ihmisten päähän vaan taustalla vaikuttavat lähinnä henkilökohtaiset mitättömät ongelmat joiden syypäänä ei ole mikään koko systeemi vaan asiat ovat joko huonon sattuman seurausta tai sitten erittäin harvinaisia tapauksia. Valtaosa ihmisistä on kuitenkin tyytyväisiä elämäänsä ja tähän demokraattiseen järjestelmäään. Anarkistit sen sijaan ovat häviävän pieni joukko jonka kanssa ei voi keskustella järkevästi vaan ovat heti uhkailemassa väkivallalla ja rikkomassa omaisuutta. Jos maailmassa on pahuutta 1% ja hyvyyttä 99.% ei se silloin oikeuta pistämään koko systeemiä matalaksi vaan on lähes täydellinen systeemi joka ei tarvitse muuta kuin rakentavaa hienosäätöä.

1

1440

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anarkismi - Aatteista väärinymmärretyin eikä väkivaltaisin. Ihminen, laji muiden joukossa.

      Anarkistit ovat sisäistäneet maailman, eivätkä näe sitä enää mustavalkoisena. Nuoret anarkistit ovat sisäistäneet tämän järjestelmän. Nuo nerot aikaansa edellä niitä suuria ajattelijoita ovatkin. Syynä anarkismiin on todellakin koko systeemi, eikä virheellisesti luullen oma pääkoppa. Tavalliset työssäkäyvät kansalaiset mahdollistavat tämän järjestelmän. Anarkistit eivät ole häviävän pieni joukko, vaan pikemminkin kasvava joukko keskuudessamme.

      Anarkistille jää vaihtoehdoksi riistää kaikki mahdollinen pois yhteiskunnalta. Kyllä töitä useat tekevätkin, mutta eivät tietenkään anna verotuloja järjestelmälle. Tällöin anarkistien ei virallisesti tiedetä tekevän töitä, josta johtuu tämä "kelapummi" mielikuva.

      Kuvaatte vääristyneesti anarkisteja vain väkivaltaisina häiriköinä. Anarkistit ovat suosittaneet vain harvoin väkivallan käyttöä.

      Valtaosa on "tyytyväisiä" järjestelmään tietenkin aivopesun seurauksena. Kun teidät pakotetaan syntymästä saakka kuulumaan yhteiskuntaan. Ei tällöin anneta mitään valinnanvaraa ja kukaan ei kyseenalaista kuullesi koko järjestelmää. Tällöin tuloksena on onnistunut aivopesu. Demokratia on vankila ja anarkismi on vapautta. On toki ymmärrettävää ettette osaa kuvitella täysin vapaata elämää, kun olette syntynyt mukaan pestyyn massaan.

      "Ei voi keskustella järkevästi, vaan heti uhkailevat ja rikkovat kaiken". Olet nyt ymmärtänyt koko anarkismin väärin tai vaihtoehtoisesti olette trolli.

      Lainauksia Helsingin Sanomien haastattelusta liittyen sabotointiin:
      -Yhteiskunnan pitää romahtaa, jotta aloittaminen puhtaalta pöydältä tulee mahdolliseksi. Jouduttaakseemme romahdusta meistä jotkut sabotoivat yhteiskuntaa iskemällä sen rakenteisiin.
      -Ei ole sattumanvaraista, mitä hajotetaan. Isoihin mielenosoituksiin voi eksyä känniurpoja, jotka haluavat vain riehua. Jos asialla ovat anarkistit, paikkojen hajottamiselle on poliittinen motiivi. Jos esimerkiksi puoluetoimiston ikkuna rikotaan tai poliisiauto poltetaan, kyse on hyökkäyksestä poliittista vihollista vastaan.
      -Anarkistien vähäisellä määrällä ja vandalismilla on yhteys toisiinsa. Sabotaasilla saadaan haluttua huomiota. Sanoma saadaan suuremmalla todennäköisyydellä kuuluviin, jos samalla hajotetaan jotakin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860

      Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli
      Maailman menoa
      49
      9817
    2. Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?

      Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.
      Ikävä
      109
      5333
    3. "Mä elän vieläkin"

      Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn
      Tampere
      59
      4377
    4. Pate Mustajärvi on kuollut

      Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html
      Maailman menoa
      138
      2947
    5. Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman

      Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi
      Maailman menoa
      143
      2728
    6. Nyt Yle otti silmätikukseen sisäministeri Rantasen

      Aivan erinomaista työtä tehnyt sisäministeri Mari Rantanen on saanut paljon aikaiseksi. Maahanmuuttoon ja maahanmuuttaji
      Maailman menoa
      194
      2626
    7. Miten ikinä kelpaisin sulle

      Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait
      Ikävä
      29
      1973
    8. Milloin näit kaivattusi edellisen kerran?

      Olitteko juttusilla vai sivusta vain? Miten reagoit?
      Ikävä
      20
      1707
    9. Edes vitamiinit eivät taanneet loputonta elämää

      Nimittäin niistä rahaa itselleen taikonut tohtori siirtyi tuonpuoleiseen.
      Maailman menoa
      37
      1569
    10. Liikaa vauhtia

      Nuorukainen 17v. on ajanut 114 km/h 60 km:n alueella Nesteen kohdalla ja onneksi poliisi oli paikalla ja hurjastelu lopp
      Suomussalmi
      24
      1143
    Aihe