Anarkistit ei näe todellisuutta oikein, vaan näkevät kaiken mustavalkoisena.
Esimerkiksi anarkistit vastustavat valtiovaltaa, koska se suosii joitain ihmisryhmiä.
Varmasti se suosiikin, mutta eikö anarkistit ole juuri hallituksien suosiossa? Anarkistit ei nimittäin käy töissä vaan nostavat sosiaalitukia, kuluttavat julkisia palveluita ja infrastruktuuria. Lisäksi vielä aiheuttavat aineellista ja henkistä tuhoa syyttömille.
Ei maailmassa ole ahneutta muuta kuin sen verran että jokainen ihminen on toki ahne halutessaan saavuttaa ainakin minimielintason. On hyvin poikkeuksellista joku suuren omaisuuden väkisin haaliminen. Se on eri asia jos on tehnyt jotain ansaitakseen sen. Kaikki mikä on laillisesti ansaittu pitäisi olla anarkistienkin mielestä sitä. Mutta anarkistit vaan riehuvat ja hajottavat paikkoja aivan kuin he olisivat jotenkin parempia kuin demokratia.
Anarkistitien mielestä kaikki ketkä eivät ole anarkisteja ovat heidän vihollisia. Asiat ovat hyvin paljon monimutkaisempia enkä usko että tyypilliset 16-32 vuotiaat anarkistit vielä edes ymmärrä maailmaa ja sen syy- ja seuraussuhteista riittävän syvällisesti. Sen sijaan he ovat mututuntumalta valinneet naivin riehumisstrategian niille tavotteillensa jotka ovat heille itselleenkin hämäriä. VIelä kaiken lisäksi tyhmyys näyttää tiivistyvät joukossa eikä päihteidenkäyttökään varmasti auta tuomaan järkeä näiden ihmisten päähän vaan taustalla vaikuttavat lähinnä henkilökohtaiset mitättömät ongelmat joiden syypäänä ei ole mikään koko systeemi vaan asiat ovat joko huonon sattuman seurausta tai sitten erittäin harvinaisia tapauksia. Valtaosa ihmisistä on kuitenkin tyytyväisiä elämäänsä ja tähän demokraattiseen järjestelmäään. Anarkistit sen sijaan ovat häviävän pieni joukko jonka kanssa ei voi keskustella järkevästi vaan ovat heti uhkailemassa väkivallalla ja rikkomassa omaisuutta. Jos maailmassa on pahuutta 1% ja hyvyyttä 99.% ei se silloin oikeuta pistämään koko systeemiä matalaksi vaan on lähes täydellinen systeemi joka ei tarvitse muuta kuin rakentavaa hienosäätöä.
Anarkistien kyseenalainen mielenlaatu
1
1434
Vastaukset
Anarkismi - Aatteista väärinymmärretyin eikä väkivaltaisin. Ihminen, laji muiden joukossa.
Anarkistit ovat sisäistäneet maailman, eivätkä näe sitä enää mustavalkoisena. Nuoret anarkistit ovat sisäistäneet tämän järjestelmän. Nuo nerot aikaansa edellä niitä suuria ajattelijoita ovatkin. Syynä anarkismiin on todellakin koko systeemi, eikä virheellisesti luullen oma pääkoppa. Tavalliset työssäkäyvät kansalaiset mahdollistavat tämän järjestelmän. Anarkistit eivät ole häviävän pieni joukko, vaan pikemminkin kasvava joukko keskuudessamme.
Anarkistille jää vaihtoehdoksi riistää kaikki mahdollinen pois yhteiskunnalta. Kyllä töitä useat tekevätkin, mutta eivät tietenkään anna verotuloja järjestelmälle. Tällöin anarkistien ei virallisesti tiedetä tekevän töitä, josta johtuu tämä "kelapummi" mielikuva.
Kuvaatte vääristyneesti anarkisteja vain väkivaltaisina häiriköinä. Anarkistit ovat suosittaneet vain harvoin väkivallan käyttöä.
Valtaosa on "tyytyväisiä" järjestelmään tietenkin aivopesun seurauksena. Kun teidät pakotetaan syntymästä saakka kuulumaan yhteiskuntaan. Ei tällöin anneta mitään valinnanvaraa ja kukaan ei kyseenalaista kuullesi koko järjestelmää. Tällöin tuloksena on onnistunut aivopesu. Demokratia on vankila ja anarkismi on vapautta. On toki ymmärrettävää ettette osaa kuvitella täysin vapaata elämää, kun olette syntynyt mukaan pestyyn massaan.
"Ei voi keskustella järkevästi, vaan heti uhkailevat ja rikkovat kaiken". Olet nyt ymmärtänyt koko anarkismin väärin tai vaihtoehtoisesti olette trolli.
Lainauksia Helsingin Sanomien haastattelusta liittyen sabotointiin:
-Yhteiskunnan pitää romahtaa, jotta aloittaminen puhtaalta pöydältä tulee mahdolliseksi. Jouduttaakseemme romahdusta meistä jotkut sabotoivat yhteiskuntaa iskemällä sen rakenteisiin.
-Ei ole sattumanvaraista, mitä hajotetaan. Isoihin mielenosoituksiin voi eksyä känniurpoja, jotka haluavat vain riehua. Jos asialla ovat anarkistit, paikkojen hajottamiselle on poliittinen motiivi. Jos esimerkiksi puoluetoimiston ikkuna rikotaan tai poliisiauto poltetaan, kyse on hyökkäyksestä poliittista vihollista vastaan.
-Anarkistien vähäisellä määrällä ja vandalismilla on yhteys toisiinsa. Sabotaasilla saadaan haluttua huomiota. Sanoma saadaan suuremmalla todennäköisyydellä kuuluviin, jos samalla hajotetaan jotakin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,824404Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu242958Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt262815Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1142557Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod172499Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1122238Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e1012190Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.6382068Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka342028MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,141995