Anarkistien kyseenalainen mielenlaatu

Anonyymi

Anarkistit ei näe todellisuutta oikein, vaan näkevät kaiken mustavalkoisena.
Esimerkiksi anarkistit vastustavat valtiovaltaa, koska se suosii joitain ihmisryhmiä.
Varmasti se suosiikin, mutta eikö anarkistit ole juuri hallituksien suosiossa? Anarkistit ei nimittäin käy töissä vaan nostavat sosiaalitukia, kuluttavat julkisia palveluita ja infrastruktuuria. Lisäksi vielä aiheuttavat aineellista ja henkistä tuhoa syyttömille.
Ei maailmassa ole ahneutta muuta kuin sen verran että jokainen ihminen on toki ahne halutessaan saavuttaa ainakin minimielintason. On hyvin poikkeuksellista joku suuren omaisuuden väkisin haaliminen. Se on eri asia jos on tehnyt jotain ansaitakseen sen. Kaikki mikä on laillisesti ansaittu pitäisi olla anarkistienkin mielestä sitä. Mutta anarkistit vaan riehuvat ja hajottavat paikkoja aivan kuin he olisivat jotenkin parempia kuin demokratia.
Anarkistitien mielestä kaikki ketkä eivät ole anarkisteja ovat heidän vihollisia. Asiat ovat hyvin paljon monimutkaisempia enkä usko että tyypilliset 16-32 vuotiaat anarkistit vielä edes ymmärrä maailmaa ja sen syy- ja seuraussuhteista riittävän syvällisesti. Sen sijaan he ovat mututuntumalta valinneet naivin riehumisstrategian niille tavotteillensa jotka ovat heille itselleenkin hämäriä. VIelä kaiken lisäksi tyhmyys näyttää tiivistyvät joukossa eikä päihteidenkäyttökään varmasti auta tuomaan järkeä näiden ihmisten päähän vaan taustalla vaikuttavat lähinnä henkilökohtaiset mitättömät ongelmat joiden syypäänä ei ole mikään koko systeemi vaan asiat ovat joko huonon sattuman seurausta tai sitten erittäin harvinaisia tapauksia. Valtaosa ihmisistä on kuitenkin tyytyväisiä elämäänsä ja tähän demokraattiseen järjestelmäään. Anarkistit sen sijaan ovat häviävän pieni joukko jonka kanssa ei voi keskustella järkevästi vaan ovat heti uhkailemassa väkivallalla ja rikkomassa omaisuutta. Jos maailmassa on pahuutta 1% ja hyvyyttä 99.% ei se silloin oikeuta pistämään koko systeemiä matalaksi vaan on lähes täydellinen systeemi joka ei tarvitse muuta kuin rakentavaa hienosäätöä.

1

1438

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anarkismi - Aatteista väärinymmärretyin eikä väkivaltaisin. Ihminen, laji muiden joukossa.

      Anarkistit ovat sisäistäneet maailman, eivätkä näe sitä enää mustavalkoisena. Nuoret anarkistit ovat sisäistäneet tämän järjestelmän. Nuo nerot aikaansa edellä niitä suuria ajattelijoita ovatkin. Syynä anarkismiin on todellakin koko systeemi, eikä virheellisesti luullen oma pääkoppa. Tavalliset työssäkäyvät kansalaiset mahdollistavat tämän järjestelmän. Anarkistit eivät ole häviävän pieni joukko, vaan pikemminkin kasvava joukko keskuudessamme.

      Anarkistille jää vaihtoehdoksi riistää kaikki mahdollinen pois yhteiskunnalta. Kyllä töitä useat tekevätkin, mutta eivät tietenkään anna verotuloja järjestelmälle. Tällöin anarkistien ei virallisesti tiedetä tekevän töitä, josta johtuu tämä "kelapummi" mielikuva.

      Kuvaatte vääristyneesti anarkisteja vain väkivaltaisina häiriköinä. Anarkistit ovat suosittaneet vain harvoin väkivallan käyttöä.

      Valtaosa on "tyytyväisiä" järjestelmään tietenkin aivopesun seurauksena. Kun teidät pakotetaan syntymästä saakka kuulumaan yhteiskuntaan. Ei tällöin anneta mitään valinnanvaraa ja kukaan ei kyseenalaista kuullesi koko järjestelmää. Tällöin tuloksena on onnistunut aivopesu. Demokratia on vankila ja anarkismi on vapautta. On toki ymmärrettävää ettette osaa kuvitella täysin vapaata elämää, kun olette syntynyt mukaan pestyyn massaan.

      "Ei voi keskustella järkevästi, vaan heti uhkailevat ja rikkovat kaiken". Olet nyt ymmärtänyt koko anarkismin väärin tai vaihtoehtoisesti olette trolli.

      Lainauksia Helsingin Sanomien haastattelusta liittyen sabotointiin:
      -Yhteiskunnan pitää romahtaa, jotta aloittaminen puhtaalta pöydältä tulee mahdolliseksi. Jouduttaakseemme romahdusta meistä jotkut sabotoivat yhteiskuntaa iskemällä sen rakenteisiin.
      -Ei ole sattumanvaraista, mitä hajotetaan. Isoihin mielenosoituksiin voi eksyä känniurpoja, jotka haluavat vain riehua. Jos asialla ovat anarkistit, paikkojen hajottamiselle on poliittinen motiivi. Jos esimerkiksi puoluetoimiston ikkuna rikotaan tai poliisiauto poltetaan, kyse on hyökkäyksestä poliittista vihollista vastaan.
      -Anarkistien vähäisellä määrällä ja vandalismilla on yhteys toisiinsa. Sabotaasilla saadaan haluttua huomiota. Sanoma saadaan suuremmalla todennäköisyydellä kuuluviin, jos samalla hajotetaan jotakin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      381
      5390
    2. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      15
      1332
    3. Onko kaivatullasi ruuvit löysällä

      eli himmeä pääkoppa? 🪚
      Ikävä
      103
      905
    4. Miltä se tuntui

      Miltä se tuntui, kun ymmärsit minun ikävöineen sinua?
      Ikävä
      78
      821
    5. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      41
      793
    6. Haikeaa miten kaikki meni

      Ei ole rohkeutta enää nähdä. Koska pelkään, että haavat aukeaa. Ikävä on silti, vaikka en vastannut...tiedät mihin.
      Ikävä
      56
      777
    7. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      49
      776
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      56
      764
    9. Kuinka monesti olet itkenyt?

      Kuinka monesti olet itkenyt kuluneen viikon aikana toisen ihmisen takia? Itse itken joka kerta, kun joku sanoo jotain i
      Sinkut
      132
      763
    10. Asentajako putosi radiomastosta

      https://www.is.fi/tampereen-seutu/art-2000011707236.html Ihminen on kuollut pudottuaan radiomastosta Tampereen Teiskoss
      Tampere
      43
      759
    Aihe