Anarkistien kyseenalainen mielenlaatu

Anonyymi

Anarkistit ei näe todellisuutta oikein, vaan näkevät kaiken mustavalkoisena.
Esimerkiksi anarkistit vastustavat valtiovaltaa, koska se suosii joitain ihmisryhmiä.
Varmasti se suosiikin, mutta eikö anarkistit ole juuri hallituksien suosiossa? Anarkistit ei nimittäin käy töissä vaan nostavat sosiaalitukia, kuluttavat julkisia palveluita ja infrastruktuuria. Lisäksi vielä aiheuttavat aineellista ja henkistä tuhoa syyttömille.
Ei maailmassa ole ahneutta muuta kuin sen verran että jokainen ihminen on toki ahne halutessaan saavuttaa ainakin minimielintason. On hyvin poikkeuksellista joku suuren omaisuuden väkisin haaliminen. Se on eri asia jos on tehnyt jotain ansaitakseen sen. Kaikki mikä on laillisesti ansaittu pitäisi olla anarkistienkin mielestä sitä. Mutta anarkistit vaan riehuvat ja hajottavat paikkoja aivan kuin he olisivat jotenkin parempia kuin demokratia.
Anarkistitien mielestä kaikki ketkä eivät ole anarkisteja ovat heidän vihollisia. Asiat ovat hyvin paljon monimutkaisempia enkä usko että tyypilliset 16-32 vuotiaat anarkistit vielä edes ymmärrä maailmaa ja sen syy- ja seuraussuhteista riittävän syvällisesti. Sen sijaan he ovat mututuntumalta valinneet naivin riehumisstrategian niille tavotteillensa jotka ovat heille itselleenkin hämäriä. VIelä kaiken lisäksi tyhmyys näyttää tiivistyvät joukossa eikä päihteidenkäyttökään varmasti auta tuomaan järkeä näiden ihmisten päähän vaan taustalla vaikuttavat lähinnä henkilökohtaiset mitättömät ongelmat joiden syypäänä ei ole mikään koko systeemi vaan asiat ovat joko huonon sattuman seurausta tai sitten erittäin harvinaisia tapauksia. Valtaosa ihmisistä on kuitenkin tyytyväisiä elämäänsä ja tähän demokraattiseen järjestelmäään. Anarkistit sen sijaan ovat häviävän pieni joukko jonka kanssa ei voi keskustella järkevästi vaan ovat heti uhkailemassa väkivallalla ja rikkomassa omaisuutta. Jos maailmassa on pahuutta 1% ja hyvyyttä 99.% ei se silloin oikeuta pistämään koko systeemiä matalaksi vaan on lähes täydellinen systeemi joka ei tarvitse muuta kuin rakentavaa hienosäätöä.

1

1466

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anarkismi - Aatteista väärinymmärretyin eikä väkivaltaisin. Ihminen, laji muiden joukossa.

      Anarkistit ovat sisäistäneet maailman, eivätkä näe sitä enää mustavalkoisena. Nuoret anarkistit ovat sisäistäneet tämän järjestelmän. Nuo nerot aikaansa edellä niitä suuria ajattelijoita ovatkin. Syynä anarkismiin on todellakin koko systeemi, eikä virheellisesti luullen oma pääkoppa. Tavalliset työssäkäyvät kansalaiset mahdollistavat tämän järjestelmän. Anarkistit eivät ole häviävän pieni joukko, vaan pikemminkin kasvava joukko keskuudessamme.

      Anarkistille jää vaihtoehdoksi riistää kaikki mahdollinen pois yhteiskunnalta. Kyllä töitä useat tekevätkin, mutta eivät tietenkään anna verotuloja järjestelmälle. Tällöin anarkistien ei virallisesti tiedetä tekevän töitä, josta johtuu tämä "kelapummi" mielikuva.

      Kuvaatte vääristyneesti anarkisteja vain väkivaltaisina häiriköinä. Anarkistit ovat suosittaneet vain harvoin väkivallan käyttöä.

      Valtaosa on "tyytyväisiä" järjestelmään tietenkin aivopesun seurauksena. Kun teidät pakotetaan syntymästä saakka kuulumaan yhteiskuntaan. Ei tällöin anneta mitään valinnanvaraa ja kukaan ei kyseenalaista kuullesi koko järjestelmää. Tällöin tuloksena on onnistunut aivopesu. Demokratia on vankila ja anarkismi on vapautta. On toki ymmärrettävää ettette osaa kuvitella täysin vapaata elämää, kun olette syntynyt mukaan pestyyn massaan.

      "Ei voi keskustella järkevästi, vaan heti uhkailevat ja rikkovat kaiken". Olet nyt ymmärtänyt koko anarkismin väärin tai vaihtoehtoisesti olette trolli.

      Lainauksia Helsingin Sanomien haastattelusta liittyen sabotointiin:
      -Yhteiskunnan pitää romahtaa, jotta aloittaminen puhtaalta pöydältä tulee mahdolliseksi. Jouduttaakseemme romahdusta meistä jotkut sabotoivat yhteiskuntaa iskemällä sen rakenteisiin.
      -Ei ole sattumanvaraista, mitä hajotetaan. Isoihin mielenosoituksiin voi eksyä känniurpoja, jotka haluavat vain riehua. Jos asialla ovat anarkistit, paikkojen hajottamiselle on poliittinen motiivi. Jos esimerkiksi puoluetoimiston ikkuna rikotaan tai poliisiauto poltetaan, kyse on hyökkäyksestä poliittista vihollista vastaan.
      -Anarkistien vähäisellä määrällä ja vandalismilla on yhteys toisiinsa. Sabotaasilla saadaan haluttua huomiota. Sanoma saadaan suuremmalla todennäköisyydellä kuuluviin, jos samalla hajotetaan jotakin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      315
      3724
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      32
      2048
    3. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      99
      1678
    4. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      45
      1664
    5. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      106
      1389
    6. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      145
      1215
    7. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      103
      1130
    8. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      82
      1113
    9. Ootko A-nainen vielä vihainen?

      Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja
      Ikävä
      103
      942
    10. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      69
      847
    Aihe