Mitä ihmettä tämä on ?
Se oli Oulun kaupungin valtuutetun Latekoe Lawson Hellun puheenvuorosta jolla hän suomi edustaja Junes Lokkaa.
Poliisin mukaan tuo lause ei ylittänyt syytekynnystä kunnianloukkaukseen.
Jos oikeistolainen sanoisi saman jostain suvakista niin mitä arvelette; olisiko syytekynnys ylitetty ?
Perkeleen sika, sinut pitää lopettaa....
13
58
Vastaukset
Poliisi on aivan oikeassa. Kyseinen sanakombinaatio ei ole kunnianloukkaus vaan rikoslain 25 luvun 7 §:n mukaisesti laiton uhkaus.
Pelottavaa menoa. Huhhuh, ei hyvältä vaikuta.
- Anonyymi
Lokka ei ole enää minkään asteen edustaja.
- Anonyymi
Hyvin huolestuttavaa. En ole Oulua juuri seurannut mutta itselleni on jäänyt Lokasta sellainen käsitys ettei hän edes ole varsinaisesti mennyt mihinkään hulluun mukaan vaan että hänet muistetaan lähinnä vitsailustaan. Joku Oululainen voinee korjata jos olen väärässä.
- Anonyymi
Jos Perussuomalainen kansanedustaja tai kunnallisvaltuutettu sanoisi tämän saman poliittiselle vastustajalleen niin kuinkahan olisi käynyt ?
Päivälehdet olisivat kirkuneet päiväkausia ja syyte olisi ollut varma.
Äläpä syyllistä ketään... Jos jollain on kiehahtanut yli, tarviiko sun sellaisesta jauhaa lisää? Aina jollain saattaa kiehua. Meidän ei pidä ketää siitä kiusaaman. Jos jollain keittää, niin tarviiko siinä omaa nuppia kiehuttaa?
Luulis maatietoistenkin ymmärtävän, että kaikkinainen rasismi ja ilkkuminen ei ole asiallista ja mielekästä. Jos joku soimaa sua, sun ei tarvi soimaa takasi.Junes Lokan käytös ei ole aina korrektia. Mutta vaikka jollain toisella keittää yli, ei häntäkään pidä siitä pilkkaamaan. Niin Lokka, kuin tämä toinenkin tapaus ovat Jumalan luomia ihmisiä, jotka vain kiukuttelevat, koska elävät palloharhassa. Jos kaikki ihmiset ymmärtäisivät maan todellisen muodon, eli olisivat maatietoisia, niin ei olisi riitoja, eikä sotia!
Mitä helvettiä oikein jauhat hra Maatietoinen ?
Tuo oli maahamme tunkeutuneelta ulkomaalaiselta verinen loukkaus jota ei saa sivuuttaa eikä unohtaa.
Olemme tarjonneet tuolle sivistymättömälle moukalle uuden kotimaan, asunnon ja yliedustetun toimentulon jos sitä punnitsee sillä mitä hän meille antaa vastineeksi.
Nyt räkyttää loukkauksia kuin rakki ja sitä vain hymistellään....
Uskon että tämän jälkeen meitä ei enää yhdistetä samaksi henkilöksi....?.... :-)- Anonyymi
ViktorAtaman kirjoitti:
Mitä helvettiä oikein jauhat hra Maatietoinen ?
Tuo oli maahamme tunkeutuneelta ulkomaalaiselta verinen loukkaus jota ei saa sivuuttaa eikä unohtaa.
Olemme tarjonneet tuolle sivistymättömälle moukalle uuden kotimaan, asunnon ja yliedustetun toimentulon jos sitä punnitsee sillä mitä hän meille antaa vastineeksi.
Nyt räkyttää loukkauksia kuin rakki ja sitä vain hymistellään....
Uskon että tämän jälkeen meitä ei enää yhdistetä samaksi henkilöksi....?.... :-)"Junes Lokka on syntynyt Marokossa. Suomeen hän muutti vuonna 2005."
Selventäisitkö kumpaa osapuolta keskustelussa tarkoitit tuolla "maahan tunkeutuneella ulkomaalaisella".
Käsittääkseni sinun näkökannan mukaisesti, aiempien kirjoituksien sisältöä soveltaen, tuossa keskustelussa ei ollut Suomalaisia osapuolia. - Anonyymi
Siis jos kaikki ihmiset olisivat valehtelevia idiootteja ei olisi riitoja ja sotia?
>>>Perkeleen sika,...<<<
Ihan normaaalia haukkumista missä hyvänsä sosiaalisessa yhteisössä.
>>>...sinut pitää lopettaa....<<<
Ei ole uhkaus. "Lopetan sinut!" olisi uhkauksen tapainen, ellei olisi enemmänkin toteamus.- Anonyymi
Mitä olisi tapahtunut jos Lokka olisi sanonut noin tuolle Latekoelle?
- Anonyymi
Eikös se ole ihan sama kun matu1 sanoo matu2:lle kuin jos matu2 sanoo matu1:lle?
Matu vs. matu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti27445850Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!5111450Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy23311038Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump399830Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla908678Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2856728Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta
Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j23549Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen
Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti33440Perussuomalaisiin minä luotan
Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.253163Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA
, ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle43013