Ei Putin ole diktaattori!

Mitä näillä palstoilla ja muualla mediassa höpistään siitä, että Putin päättäisi kaikista asioista Venäjällä? No, Putin ei varmasti ole mikään diktaattori, Kekkonenkin oli itsevaltiaampi Suomessa aikoinaan.
17<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Da da Pjotr, da da...

Äänestä

Suomessa oli lehdistönvapaus, eikä oppositiota laitettu vankilaan.
Itsesensuuria oli, juuri NL:n pelon vuoksi.
Putin on diktaattori..Pistää arvostelijoitaan vankilaan, lopettaa kansalaisliikkeitä, lakkauttaa vapaata mediaa, ja suosii sukulaisiaan, ja lähipiiriä varojen kähminnässä.

Äänestä
  • Vaikka Venäjällä opposition edustajat on vangittu tai tapettu, niin onhan Venäjällä mahdollisuus äänestää Putlerin sijasta tyhjää.

    Äänestä

  • "Pistää arvostelijoitaan vankilaan"

    Eikö noi tuomarit ja poliisit siellä tuon tee. Syyttävät esimerkiksi huumeiden myyjäksi siis keksityillä verukkeilla?
    Syyttömät venäjällä istuu vankiloissa kuten tietysti suomessakin...

    "lopettaa kansalaisliikkeitä" niinkuin suomessa tuon PLV nkö?

    Ja kai nyt kuka tahansa kun vaikka kansanedustajaksi pääsee niin suosii sukulaisiaan ja lähipiiriään siis vaikkapa oman puolueensa jäsentä tehtävään

    Olishan tuo tietysti mukavaa että opposition edustaja vaikka suomessa voisi tehdä rikoksia ja opposition edustajaa ei voitaisi linnaan laittaa eikä pidättää...

    Äänestä

  • Suomessa ei ole lehdistön vapautta eikä sananvapautta.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Suomessa ei ole lehdistön vapautta eikä sananvapautta.

    Eihän sentään Haamin poika Puut aloittaisi kolmatta maailmansotaa.

    Äänestä

Igorilla pääsi sammakko suusta! Mr. Putini,kö ei päättäis armeijan läsnäolosta Ukrainan rajoilla uhkailemalla itsenäistä valtiota

Äänestä
  • Venäjän duuma tuon tekee USAssa ilmeisesti kongressi päättäisi noista asioista Presidentti sitten tietenkin julkisuudessa esiintyy kuin olisi itse asian päätänyt.

    Äänestä

Putin on kohta itsevaltiaampi kuin stalin. Onneksi vielä ei ole vankileirejä perustanut. Myrkyn kanssa kyllä jo heilunut.
Koko ajan hullummaksi tulee eikä uskalla luopua vallasta.

Äänestä
  • Miten se siihen asemaan olisi päässyt?

    "venäjä Valtioduuma koostuu 450:stä edustajasta, jotka valitaan vaaleissa viiden vuoden välein."

    Suomessa olisi helppo uhkailemalla ja rahalla saada 200 kansanedustajaa hyppimään oman pillin mukaan mutta venäjällä se ei riittäisi viellä mihinkään.

    Äänestä

Käykää Wikipediasta lukemassa osuus "Digtaattori" . Putin täytää kaikki luonehdinnat siinä.

Äänestä

On se kauhee digstaattori se putina, ihan kun kekkonena.
Nyyyh!

Äänestä
  • ..kekkonena ei ryöstänyt omaa kansaansa..siinä on vissi ero putinaan..

    Äänestä

Kyllä minua kiinnostaa miten Suomen viranomaiset vastaa Venäjän vaatimiin terveystarkastuksiin. Samoin kun he jotka ovat naimisissa ent.Venäjän kansalaisen
en tiedä ovatko ottaneet Suomen kansalaisuuden miten suku ja muut Venäjälle jääneet omaiset joutuvat kokemaan tilanteiden kiristymisen. Nythän siellä epäillään vakoilijoiksi herkästi.

Äänestä
  • Ilmoittautuu hyödylliseksi Putinia myötäileväksi idiootiksi niin ehkä välttyy "terveystarkastuksilta".

    Äänestä

Sinä aloittaja olit etuajassa. Et ehtinyt ihan keskiyön-kellon-lyömään loihtia ulos typerien ajatustesiesi veistosta :)

Äänestä

Tyypillistä Porrrrvari-kanavien VALEHTELUA !!

Ne ovat kovia valehtelemaan, olkaa varuillanne, sillä vastuu on vain kuulijalla !

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Mitä näillä palstoilla ja muualla mediassa höpistään siitä, että Putin päättäisi kaikista asioista Venäjällä? No, Putin ei varmasti ole mikään diktaattori, Kekkonenkin oli itsevaltiaampi Suomessa aikoinaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu