Onko Ukrainan uhkaaminen sisä- vai ulkopolitikkaa?

Ukrainan tilanteen kiristymiseen on kaksi mahdollista syytä.

1. Venäjä ei luota kykyynsä puolustaa omia rajojaan ja haluaa niiden ulkopuolelle suojavyöhykkeen, etupiirin.

2. Putin haluaa vahvistaa suosiotaan uusilla aluevalloituksilla.

Niin tai näin, ruumiita on tulossa.

https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000008489226.html

7

63

1Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Moskovan sotakanat kotkottavat uhkaavasti ja janoavat verta ja suolenpätkiä ravinnokseen.

    • Anonyymi

      Kiireellisten hautausten standardin mukaisesti on käytettävä Belarus-traktoria, joten loppusijoituspaikkojen sijainti tiedetään.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Taitaa koko Ukrainan hässäkkä olla kabalin viimeisiä yrityksiä nousta kanveesista. Kuka laittoikaan Porozenkon aikoinaan valtaan? Tuleeko kaksikko Hussein / Sleepy Joe mieleen? Nyt Porozenko on menossa oikeuteen valtiopetoksesta. Mitä Bidenin uhkauksella avustusrahojen menetyksestä on tekemistä syytteen kanssa? Kuka käski Porozenkon lopettamaan valtionsyyttäjän tutkinnan Hunterin toimista ja rahansiirroista Ukrainassa ja minion teki, kuten herra käski. Nyt samat taustavoimat (Hussein Obama) kehittelee maailmansotaa Putinin nimiin. Eipä onnistu. Putin on samalla puolella kuin suuri osa maailmasta ja Khazarian mafiaa vastaan. Kuten Suomikin. Kaikki vain tapahtuu kulisseissa ja media vaikenee kaikesta. Olemme olleet sodassa jo vuosi kausia, eikä lampaat vieläkään näe mitään.

    • Anonyymi

      Miksi nato yhteensopiva Poroshenko lähti kiireesti Ukrainasta, menikö hän allekirjoittamaan nato sopimusta. Ukrainassa häntä kaipaillaan.

    • Anonyymi

      Poroshenkoa uhkaa 15 vuotta lusimista maanpetoksesta kertoo 112 intenational, onkohan jotenkin natoon liittyvää.

    • Anonyymi

      Seuraavana vuorossa Zelensky, ei siellä kähmijöiden paratiisissa ole yhtään rehellistä, länsimailta vain rosvottavaa imetetään lisää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      319
      3752
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      32
      2058
    3. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      100
      1713
    4. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      45
      1684
    5. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      110
      1430
    6. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      145
      1225
    7. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      104
      1176
    8. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      82
      1133
    9. Ootko A-nainen vielä vihainen?

      Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja
      Ikävä
      104
      974
    10. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      74
      904
    Aihe