...hallitus onnistui työllisyyden lisäämisessä ja työttömyyden poistamisessa.
Hulluahan se olisi jos näin hyvä hallitus ei saisi jatkaa 2023.
https://www.kansanuutiset.fi/artikkeli/4664129-tyollisia-marraskuussa-62000-enemman-kuin-vuosi-sitten-tyottomia-24000-vahemman
Onneksi kansalaisten suuri enemmistö onkin sitä mieltä, että Marin II jatkaa samalla kokoonpanolla, eikä halua edellisen PersKeKohallituksen kaltaista kyykyttäjähallitusta enää koskaan.
Hulluahan se olisi jos näin hyvä hallitus ei saisi jatkaa 2023.
https://www.kansanuutiset.fi/artikkeli/4664129-tyollisia-marraskuussa-62000-enemman-kuin-vuosi-sitten-tyottomia-24000-vahemman
Onneksi kansalaisten suuri enemmistö onkin sitä mieltä, että Marin II jatkaa samalla kokoonpanolla, eikä halua edellisen PersKeKohallituksen kaltaista kyykyttäjähallitusta enää koskaan.
Vastaukset 50
Vanhimmat
Montako miljardia palanut näiden "muka työpaikkojen" luomiseen ja montako prosenttia niistä on oikeasti tuottavassa eli vientiteollisuudessa ?
Suomihan pyörii sen minkä pyörii, kotimaisen kulutuksen varassa, ja velkaantuu. Mutta muuten menee hienosti. Rokotekattavuus oikeastaan huipussaan, koronatartunnat huipussaan, sairaalat täynnä ja kuolleisuus kasvussa. Mutta kyllä Marinin halliitus on hoitanut asiat osaavasti - vai mitä? Kyllähän tuollaiselle porukalle on ehdottomasti jatkoa annetta, miksi? sitä en kyllä ymmärrä.
Tuotannon rakenne ei ole sanottavasti muuttunut.
Et sinä rmmärrä mistään muustakaan mitään.
Vienti vetää, työllisyys paranee sekä työttömyys poistuu ja sekös Persuja pännii.
Eivät voi kuin sivusta katsella ja ihailla hallitusta.
eivät ole muka-työpaikkoja, pidä varasi persu, pian joudut töihin velttoilemasta ja kuluttamasta kela-avustuksia.
Persu joutuu rehelliseksi veronmaksajaksi.
Rehelliseksi siltä osin.
Ja persujen Lahtipenkkiosasto aloittaa teloitukset ja tietysti vainajien häpäisemisen.
Kirkkoihin, sakasteihin, ehtoollispöytiin ja saarnastuoleihin paskantavat persujen valiojoukot iskevät.
Ei ehtoollisviinien ja kirkkohopeiden varastamisesta saa kovin isoa sulkaa hattuun, joten persujen parasta osaamista on näytettävä joka paikassa. Lisää järjetöntä älymölöötä..
Mietis nyt hyvin tarkkaan, ovatko esimerkiksi terveydenhuolto ja poliisitoimi oikeasti tuottavia vai ei.
Ja kauanko luulisit vientiteollisuuden työläisen jaksavan painaa, jos hänellä ei olisi kaupassa ostettavaa ja lapsilla päivähoito?
Ja tällaisia tahvoja pitäisi vielä päästää hallitsemaan maata... 🙄 🥱
Vihreä siirtymä on tuonut Suomeen miljardikaupalla uusia investointeja.
Jussi Halla-aho yritti populistisen typerästi ja tyhmän ovelasti saada Matti Vanhasen ansaan, mutta Vanhanen kertoi ns. Vihreän siirtymän tuomista uusista investoinneista ja työpaikoista, niin ihme tapahtui, tavallisesti 150 mölyapinan melun voittava Perussuomalaisten eduskuntaryhmään saapui hiljaisuus. Miksi?
Voiko olla mahdollista, että persut ymmärtäisivät mitä maalimassa tapahtuu?
En usko sitä, että perussuomalaisten joukossa tulisi koskaan mitään järkiintymistä!
"Persuaate" perustuu vain ja ainoastaan tyhmyyden tuomalle vihalle, kaunalle ja kateudelle.
Mitenkäs olis käynyt jos herra orpo olis ollut vallassa olis ajettu varmaan sosiaaliturva jo alas ja myyty viimeisetkin valtion tuottavat yhtiöt sijoittajille ja liitetty Suomi natoon että ei vaan köyhät rupeaisi ryppyilemään nälissään ja tietenkin alettu valmistautuminen suur Suomen tekoon
Kun katsellaan noita käppyröitä, kannattaa nyt seuratakin "trendilukuja", se on helpommin saatavissa positiiviseen muotoon. Todellisuus onkin sitten hiukan hankalampaa, eikä trendikäppytäkään jaksa pysytellä ylhäällä, mutta mukavaahan se on, pitää vain osata valita oikeat ajankohdat "trendien" vertailuun.
Itse poikkesin tuosta hallituksen työllistämisprojektista. Meinasivat työllistää minut 62 vuotiaan työttömän. Sanoin ei kiitos.
Olisivat laittaneet minut kolmeksi vuodeksi ammattikouluun oppiakseni uuden ammatin. Siis 63 3 olisin ollut 66 vuotias vastavalmistunut.
Toisaalta olisin ollut pois pelastettu työttömien kasvavasta joukosta.
Jotenkin tuntuu, että ihan kaikki työllistämiskeinot eivät ole ihan fiksuja?
Mitä mieltä olette; toiminko epäisänmaallisesti kun en noudattanut noita TE-keskuksen ohjeita?
Ei ammattikouluun tuolla tavalla mennä!
Työllisyys on korkeammalla kuin koskaan ennen. Toivotaan, että myös pitkäaikaistyöttömyyteen saadaan korjausta TE-toimiston palveluja kehittämällä. Työttömiä pitää auttaa.
Kuinkahan mones avaus vanhalta-komuakalta tästä aiheesta,tiistaina 2042 tartuntaa onko tämä sitä onnistumista koronan hoidossa,talalous kasvaa kuitenkin melko maltillisesti meillä taidamme olla viimesten joukossa euroopassa .Tällä hallituksella ei ole tähän osaa eikä arpaa .Mitä tulee siihen mikä hallitus meillä on 2023,mutta tämä nykyinen ei taatusti jatka.
Niinpä+niin,+milloin+työllistät+elintasopakolaiset,+kielitaidoton-kirjoitus-ammattitaidoton+eikä+osaa+suomea+eikä+pakkoruotsia+?+30+vuotta+jo+somatit+olleet+täällä+ja+20%+työllistyneet+ja+miten+meinasit+loput+kun+ei+niitä+hedelmänpoinminta+kiinnosta?
https://yle.fi/uutiset/3-12140805
Rokotteiden oton jälkeen ei oma ajattelu tunnu maistuvan monellekaan. Limbinen järjestelmä tuhoutunut niiden takia, jonka takia aggressiot kasvaneet ja toistelevat median tunkemaa propagandaa tauotta. Kyllähän siinä tämä viides kolonna, jota "hallitukseksi" kutsutaan, alkaa tintumaan varmaan hyvältä, kun kaikki muukin huono asia elämässä.
Sitten kun sumuverho hälvenee tällaiselta henkilöltä, voi pudota melko korkealta ja kovalla kolinalla. Taitaa olla rokotepsykoosissa...
Hakkaraisen yliopiston pyskiatrian desantti analisoi.
Tämä on Suomen historia heikoinhallitus eikä sillä ole toivoakaan jatkosta. Nyt ei auta "vappusataset" eikä muutkaan valheelliset lupaukset.
Eikä persulla ole mitään perusteita väitteelkeen, kunhan vain oksentaa pahaa oloaan tänne, kun joutuu seuraamaan hallituksen erinomaista maan asioiden hoitoa.
Milloin pojat laitetaan kotiinsa, sdp hallitus tehnyt hallitussopimuksen ettei yhtään palauteta, 3000 paperitonta hesassa rötöstelemässä, murhat-puukotukset-ryöstöt-polttamiset, työlistämistä sekin vasujen mielestä.
https://yle.fi/uutiset/3-12133334
Eihän noita paljon ole jäljellä, kun perskeko-hallitus oti maahan 35000.
Suomella taitaa olla tällä hetkellä historian heikoin hallitus, asia ei paremmaksi muutu, vaikka kuinka sitä yrittää ylistää.
Oikeistoreppanoilla+kova+paikka+kun+Marinin+hallitus+on+nostanut+työllisten+määrän+ennätyslukemiin+ja+työllisyyden+trendilukukin+72,7%+on+jo+ohittanut+Sipilän+kyykyttäjähallituksen+aikaansaannokset.
Marin+II+näyttää+todennäköisimmältä.
Hyvä+Sanna!
Marinin kakkos hallitus on yhtä utopiaa kuin siirtokunta mars planeetalle.
Ja se nousu Sipilän hallituksen aikana oli osaksi tilastotemppuilua.
Ihailtavaa henkilö palvontaa tällä palstalla pääministeriä kohtaan, vähän niin kuin Neuvostoliitossa.
Pakkohan teitä oikeistoreppanoita on vähän huudattaa.
Eikö vieläkään saada persuja Marsiin siirrettyä?
Eikö pätevää saakaan kehua? Kehun siltikin...
Hurja on meininki hallituksen maan asioiden parantamisessa, vaikka porvarimedia yrittää sitä kaikin keinoin piilotella.
Aloittaja puhuu täyttä asiaa
Elvytys on käynnistetty suurella velkarahalla. Siinä on riskinsä.
Nyt ei pidä toistaa oikeistohallitusten virheitä, se tuhoaisi talouden.
EUhan on perumassa 750 miljardin elvytyspaketin, sitä ei tarvitakaan kun euroopan talous Suomi siinä mukana porskuttaa kovassa nousussa.
Hallitus saa tästäkin vuodesta arvosanan 10-, niinkuin viime vuodestakin.
Eli kehut eivät ole turhia.
SDP munii jo ihan kaikessa. Koronatilanteen ilmaantuvuusluvut suorastaan räjähtänyt käsiin. Ei näin huonosti voi hoitaa asioita. Koululaiset heti etäkouluun. Hupimatkailu on täysin kiellettävä puoleksi vuodeksi. Etätyötä lisättävä. Läänien välinen turha liikkuminen kiellettävä. Enään ei lässyttelyyn ole aikaa.
Totta kai se talous hetkeksi sulkemisen jälkeen avatessa pumpsahtaa, mutta se ei kovinkaan pitkäaikainen riemu ole.
Siltähän nuo gallupit näyttää.
Eihän hallitus ketään työllistä vaan yritykset jos maailma talous vetää, on niitä irtisanomisiakin ollut ihan liikaa.
Mutta hallitus on antanut erinomaiset puitteet yritysten pärjäämiselle, muuten olisi käynyt huonosti.
Jos minä otan sata miljoonaa velkaa niin kaikki kehuvat kuinka rikas ja antelias olen 🤣
sinä ja sun henkinen rikkautesi 🤣🤣🤣
Niin kuin me tiedämme miten markkinatalous toimii. On noususuhdanne ja laskusuhdanne. Nämä vuorottelevat. Suomessa pieni noususuhdanne tällä kertaa mutta laskusuhdanne tulee myös ennemmin tai myöhemmin.
Maahanmuuttokin on aivan eri lukemissa, mitä oli persujen ollessa hallituksessa.
Persut haalivat maahan 35000 lisä-äänestäjää itselleen, todellista lähimmäisenrakkautta!
Ei no EU maksaa. Siis ei ole huomisesta huolta.
Velkaa ottamalla on helppo työllistää. Vasemmisto helposti unohtaa, että joskus se velka on maksettava. Mitä pidempään korot pysyvät alhaalla, sitä helpompaa velkavetoinen julkisen sektorin mukatyöllästäminen on.
Mutta jonain päivänä ne korot alkavat nousta....
Kyllä, hallituksen ansiosta sain töitä ja nyt voin hankkia lapsilleni joululahjoja.
Lapsetkin tämän yhtälön ymmärtävät...jaa mutta persujen lapsista en tiedä, heidän vanhempansa ei ainakaan....