Mun "vanhuksen" hoitoni onko se, kiusaamista vai rääkkäystä?

Anonyymi

Kuolemaa olen odottelemassa, yhdessä kaupungin hoitolaitoksessa ja nyt laitoksemme lääkäri keksi, eilen 20.12.21 , minulle uuden keinon lyhentää elämääni.
Lääkäri antoi määräyksen minua hoitaville, "minulle, annetaan ulostamisen avuksi peräruiske 1-kerta viikossa". Sitä viikon päivää, jolloin tuo peräruiskeenanto tapahtuu, ei ole tietoihini merkitty.
Että kun minulla on tänään ollut kakkahätä koko päivän niin, ulostusta ei ole saanut auttaa ulos tulemaan, Pyysin hoitajia aamulla auttamaan peräruiskeenavulla minua ulostamaan ja toisen kerran nyt illalla ja jo aamulla sain tietää tämän, lääkärin määräyksen, "jota en ymmärrä"? Hoitajat eivät saa auttaa minua, koska se olisi vastoin lääkärin määräystä, joten minun ei auta muuta kun ihmetellä, niin kauan, kun ihmettelemään olen siinä kunnossa, että pystyn ihmettelemään, miten ja miksi, tälläinen rääkkäysmenettely voi olla kaupungin hoitolaitoksessa mahdollinen?
Hain netistä paikkaa, josta olisin saanut neuvoa tässä tapauksessani, en löytänyt, neuvojaa.
Olisin halunnut kirjautua tälle sivustolle, en onnistunut?

9

351

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sinä olet selvästi pannut peräruiskeen väärään paikkaan. - Nm. Korviesi väliin

    • Anonyymi

      Tuota tarinaa nyt ei usko kukaan.

      Mitä sillä oikein haet?

    • Anonyymi

      Onpa lkeämielisiä vastauksia vanhukselle. Lisää lautasellesi vihanneksia ja syö hedelmiä monta päivässä. Varmaan helpottuu olosi.

      • Anonyymi

        Mitä muuta ne voisivat olla? Aloituksessa ei ole päätä eikä häntää eikä mitään järkeä. - Nm. Sitä saa, mitä tilaa


    • Anonyymi

      Samaa mieltä, aloituksessa ei ole minkäänlaista järkeä.
      Miksi peräruiske kerran viikossa, jos ulosteen saa tulemaan suun kautta nautittavilla lääkkeilläkin yhtä hyvin. En tajua.

    • Anonyymi

      Taitaa olla jonkun oeräruiske-fetissin omaavan epätoivoinen aloitus.
      Tällaiselle varmasti löytyy parempiakin keskustelupalstoja.

    • Anonyymi

      äitini oli sairaalassa pystymättä liikkumaan ja ihan terveellä järjellä ja muistilla. eräänä päivänä kun kävin katsomassa niin äiti kertoi olleen viikon niin ettei vatsa ollut toiminut ja kovin tuskainen. kävin kansliassa kysymässä eikö asiaa voinut auttaa , siellä olleet hoitajat sanoivat että seuravana aamuna ja kello oli sinä päivänä 14. istuin siellä vielä n.klo 16 aikoihin kun tuli sairaanhoitaja joka laittoi vatsan toimintaa varten pussin joita oli samassa kertakäyttömukissa jo ennestään 4 kpl. silloin minä sanoin sairaanhoitajalle että tätäkö te tarkoititta että asiat on hoidossa sanoin olevani vain maallikko mutta ymmärrän että jos sitä pussin sisältöä ei kukaan laita veteen ja juota sitä äidilleni niin vatsantoimintoa ei tapahdu. sanoin sitten että luen nimesi ja teidän jotka ovat nyt työvuorossa ja teen valituksen jollei nyt toimeenpanna tyhjennystä tänään ja se sitten tämän painostuksen jälkeen toimitettiin ja äitini sai avun. TIEDÄN HENKILÖN JONKA SUOLI REPESI JA MENEHTYI LEIKKAUKSEN JÄLKEEN KUN VATSAN TOIMINNOT JÄIVÄT .

      • Anonyymi

        Näitä halutaan paljon HUSsin sairaaloihin koska estetään omaisten hoitovalvonta ja -vaatimukset.

        Kun tällaista tapahtuu YHTÄÄN ja kuitenkin PALJON niin on kostotuomio alkanut kaikille hellSinki in sairaaloille.
        Sortukoot perustukset tomuläjäksi.!

        Ei kannata asua HUS-alueella jos haluaa ihmismäistä kohtelua. Onneksi niiden loppu on lähellä, hyvin lähellä.


    • Anonyymi

      Ainakin tästä käy ilmi että sairaanhoitajat (=ammattikunta) ei saa käyttää omia aivojaan eli opintojaan vaan on toteltava tappajalääkäreitä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      75
      1689
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      24
      1186
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      33
      1084
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      916
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      826
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      694
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      619
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      608
    9. 71
      577
    10. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      571
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      528
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      502
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. 34
      444
    16. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      409
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe