Miksi Jumala loi tornipöllöt vaikka Paratiisissa ei ollut torneja?

Toisen luomismyytin mukaan Jahve muotoili savesta kumppaneita Aadamille yksinäisyyteen. Ja Aadam nimesi jokaisen eläimen heti kun se oli muovattu ja elämän henki puhallettu siihen.

18 Herra Jumala sanoi: »Ei ole hyvä ihmisen olla yksinään. Minä teen hänelle kumppanin, joka sopii hänen avukseen.»

19Ja Herra Jumala muovasi maasta kaikki villieläimet ja kaikki taivaan linnut ja vei ne ihmisen luo nähdäkseen, minkä nimen hän kullekin antaisi. Ja jokainen elävä olento sai sen nimen, jolla ihminen sitä kutsui.

Tornipöllöt ovat pöllöjen ohella toinen pöllölintujen heimoista. Voidaan siis hyvällä syyllä olettaa, että Tornipöllö oli yksi Jahven savesta muotoilema eläin koska se on heimo eli varmaan vastaa baramiinia tai lajiryhmää. Se ei ole siis myöhemmin muuntelun kautta kehittynyt laji.

Kysymys kuuluukin, että miksi Aadam nimesi kyseisen pöllön Tornipöllöksi vaikka Paratiisissa ei olut torneja ja ensimmäinen torni oli tiettävästi Baabelin torni, joka oli Jahvelle iljetys.

8

116

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      "Miksi Aadam nimesi kyseisen pöllön Tornipöllöksi?"

      LOL. Ei Aatami kai nyt Suomen kieltä puhunut

    • Miten voit tietää sen, että Aatami nimesi kyseisen pöllölajin tornipöllöksi, sen sijaan, että joku myöhempi biologi on antanut sille sen nimen?

      Touché?

      • Moses_Zuckerkandl

        "Miten voit tietää sen, että Aatami nimesi kyseisen pöllölajin tornipöllöksi..."

        Ja jokainen elävä olento sai sen nimen, jolla ihminen [Adam] sitä kutsui.


    • Anonyymi

      Perusteellisen tyhmä kysymys:

      "Kysymys kuuluukin, että miksi Aadam nimesi kyseisen pöllön Tornipöllöksi..."

      Emme tiedä, nimesikö Adam noin tai ollenkaan; Raamatussa tuota nimeä ei mainita. Koko tuo osa luomistarinaa on selvästi epävarma.

    • Anonyymi

      jehovan todistajien vartiotorniin luotu 🤣

    • Anonyymi

      > Miksi Jumala loi tornipöllöt vaikka Paratiisissa ei ollut torneja?

      Ehkä silloin oli jo liikkeellä tornihuhu?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      76
      2993
    2. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      59
      2283
    3. Yksi kuoli nokkakolarissa

      Asiasta YLEn verkkosivuilla uutinen klo 23.02. Oliko itsemurha?
      Oulainen
      27
      2033
    4. Helvetistä ei ole paluuta

      Kun ihminen laskeutuu kuolleiden maailmaan, kauhujen valtakuntaan ja tuonelan ovet sulkeutuu kiinni, se on karu tunne ku
      Idän uskonnot
      385
      1480
    5. Mikä on kaivattusi ammatti

      entäpä sinun? 💶
      Ikävä
      66
      1393
    6. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      44
      1358
    7. Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi

      Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?
      Ikävä
      87
      1189
    8. Järjetön Topi-ilta

      Lisää tappiota konkurssipesälle. Miten voi olla mahdollidta , että annetaan järjestää tämä. Sorsakoski pyörii haudassaan
      Ähtäri
      23
      1154
    9. Terveisiä vanhemmalle

      J-miehelle. Ehkä nähdään vielä 😉
      Ikävä
      56
      1129
    10. Halutaan toisiamme

      Mutta se on Salaisuus❤️
      Intohimo
      47
      1010
    Aihe