Lasku jatkuvasti myöhässä 30 päivää

Anonyymi

Kysymys on hiukan kinkkinen...

Eli siis minulla on lainaa paikasta x ja laskun eräpäivä on 3.1. Jos jätän laskun tammikuussa maksamatta ja maksan laskun helmikuussa 3.2 noin 30 päivää myöhässä. Tästä ei tule luottotietoihin merkintää.

Mutta jos jätän taas helmikuun laskun maksamatta ja maksan sen vasta maaliskuussa noin 30 päivää myöhässä, niin voiko tästä tulla merkintä luottotietoihin, koska velka on ollut yhtäjaksoisesti myöhässä 60 päivää?

3

319

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Maksa se tai ole yhteydessä luotonmyöntäjään ja pyydä maksuaikaa

    • Anonyymi

      Ymmärtääkseni - joskaan en ole varma - velka ei ole tuossa tapauksessa myöhässä kuin kuukauden. Asiaa voi tosin mutkistaa se, että kun maksu on päivänkin myöhässä, alkaa juosta viivästyskorko, joten se on syytä maksaa oma-aloitteisesti myös. Suurempi murhe voi olla se, että velan ehdoissa voi olla pykälä, että velka voi erääntyä maksettavaksi kokonaisuudessaan, jos maksut ovat toistuvasti myöhässä.

      Miksi ihmeessä teet asioista näin käsittämättömän vaikeaa? Miksi et voi soittaa velkojalle ja selittää tilannetta ja pyytää maksuaikaa?

      • Anonyymi

        kun oon niin hölmö....


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4308
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      137
      3021
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      45
      2342
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      45
      2254
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1873
    6. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      91
      1832
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1586
    8. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      22
      1539
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      148
      1384
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      32
      1200
    Aihe