Rakensivat Euroopan pisimmän luotijunaverkoston 30 vuodessa. Maksoi kymmeniä miljardeja. Arvaa ketkä rahoittivat Espanjan rataverkot, veturit ja ratainfran!
Suomalaisten kannalta Espanjan rataverkon ongelma on siinä että maan talous on ollut kuralla ajanlaskun alusta lähtien ja silti maassa tehdään helevetin kalliita investointeja. Rahat kupataan Brysselistä ja maksutalkoisiin joutuu jokainen suomalainen. Italiassa, Portugalissa ihan sama tilanne. Suomi on Euroopan köyhä ja sairas mies joka elää Venäjän hyökkäyksen ja perseilyiden pelossa ja maksaa kiltisti paitsi omat kulunsa, myös EU:n väkirikkaiden valtioiden kerskakulutuksen.
Suomessa kärvistellään maailman loppuun asti kun kun maasta puuttuu kaksoisraiteet Pohjoisesta Etelään. Käykääpä joskus "köyhässä" Espanjassa katsomassa kuinka maa on väärällään helevetin kalliita monikaistaisia teitä, tunneleita ja siltoja. Jokaisen hienomman rakenteen kyljessä on plakaatti joka ilmoittaa kuin EU on maksanut sillan, tunnelin yms.
Espanja teki sen taas!
Anonyymi
1
133
Vastaukset
- Anonyymi
Totta. Asuin Madridissaa ja se on upea ja toimiva yhteiskunta.
Matkustin myös luotijunalla Bacelonan ja Madridin väliä. Hieno kokemus lähteä upelta Atochan asemalta ja hetken päästä olet Santsissa.
Myös autoliikentteestä Suomella on opittavaa . Reilun kolmen miljoonan madridissa on esikuvallinen julkinen liikenne, mutta myös yksityisautoilu toimii hyvin.
Tiet ovat hyvässä kunnossa ja liikenne joustavaa.
Suomalaiselle on shokki että missään ei ole maksullisa parkkipaikkoja, mutta auton saa aina pysäköityä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista857455- 965394
- 2574595
- 444495
- 623257
- 492685
Olet oikeasti ollut
Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.222348- 492323
Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit
Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘292322- 412184