Tässä kokemuksia Varma eläkevakuutusyhtiöstä:
Tänne saa yhteyden käytännössä vain siinä tapauksessa että aiot ottaa heiltä vakuutuksen. Sen jälkeen sinulle tipahtelee vain laskuja, mutta jos tulisi jotain tarvetta soittaa tai laittaa sähköpostia niin linjat ovat jatkuvasti täysin tukossa ja ruuhkautuneet. Näihin on todella vaikeaa saada mitään yhteyttä.
Jos laitat sähköpostin saat vastauksen ehkä kuukauden päästä. Puhelimella saat yhteyden jos jaksat jonottaa yli tunnin.
Ja tämä toistuu vuodesta ja päivästä toiseen eikä ole ajankohdasta riippuvaista. Olen nyt ollut asiakkaana 3 vuotta ja aina sama juttu. Muka "tilapäinen" ruuhka, pah!
hakusanoja: tyel yel vakuutukset tyel-vakuutus yel-vakuutus kokemuksia varma vakuutusyhtiö
Toivottavasti google löytää nämä hakusanat eikä kukaan erehdy tuonne asiakkaaksi.
Varma eläkevakuutusyhtiö
19
3983
Vastaukset
- Anonyymi
Itse jonotin jälleen kerran 35min linjoilla kunnes automaatti totesi että kukaan ei ole tavoitettavissa. Lähtee yhtiö vaihtoon.
- Anonyymi
Ei kai sinne kannata soitella. Kiittää mielessään ja maksaa laskun
- Anonyymi
Todella huono yhtiö. Pelkkää rahastusta. Surkea asiakaspalvelun tavoitettavuus jos tulee kysyttävää. Onneksi on olemassa hieman pienempiä ja parempia yhtiöitä joihin saa vaihdettua.
- Anonyymi
Mikä yhtiö on hyvä?
- Anonyymi
Johtaja haluaa tappaa köyhät Suomesta. Täyspaska firma. Vittu että tollaseen on joutunut maksamaan, mitään ei sieltä saa kun sairastuu.
- Anonyymi00019
Anonyymi kirjoitti:
Mikä yhtiö on hyvä?
Ei sellaista ole.
- Anonyymi
Täsmälleen samanlaisia kokemuksia, aion vaihtaa yhtiötä.
- Anonyymi
Saan Varmalta eläkkeeni ja tarvittaessa chatista saan aina kiinni asiakaspalvelijan.
- Anonyymi
Höpön höpön en muute usko. Tai sitte olet joku varman palkkaama sutkaus
- Anonyymi
Minä en soittele ,en laita s-postia yhtään mihinkään firman.Ihan posti kirjeen laitan ja saan kyselyyni vastaus postin kautta kaikkialta.Kun vaadin sen enkä lähde dikitaaliseen postiin missään vaihe minkään asian kanssa,mikään firma..Ihan saan terveystietonikin A-nelonen paperi terveyskeskus jos pyydän.Kun tietoinen valinta en oma kanta,en hankinut,en lahjana ottanut vastaan äly Puhelinta. Kaikki sujunut tähän asti ok.
- Anonyymi
Sama kokemus Varmasta, meni työeläkeyhtiö vaihtoon.
Silti on puoli vuotta selvitelty maksetuista laskuista lähetettyjä muistutuslaskuja, muitutuslaskuja jotka ovat tulleet ja eräytyneet ennen alkuperäisen laskun eräpäivää, perintään laitettu lasku jota ei koskaan oltu lähetetty minulle ja viimeisimpänä käänteenä (kun kaikki nämä edelliset oli selvitetty ja lopulta saatu korjatuksi ilman mitään pahoitteluja), vielä viivästyskorkolasku ajallaan maksetusta laskusta.
Ymmärrän, että virheitä voi sattua, mutta Varman laskutus ja asiakaspalvelu ovat aivan käsittämättömässä kaaoksessa, en voi suositella kenellekään. - Anonyymi
Ihan pa....ka laitos. Laskut ja päätökset saapuvat aina eräpäivänä tai sen jälkeen. Vaikka klikkaat sähköisessä palvelussa, että saat viestin kun palveluun tullut muutoksia, niin ei niistä kyllä mitään ilmoituksia tule. Todella huono paikka. Vaihtoon menee laitos.
- Anonyymi
uuuu
- Anonyymi
paska koko firma asiakaspalvelu hidasta mikään ei saada aikaiseksi kun yrittää soittaa viikko kulunut jo
- Anonyymi
Älkää vaan menkö ottamaan vakuutuksia Varmasta.
- Anonyymi
Ei tuolla varmalla ainakaa osata lukea, tai ei ymmärretä luettua, tai siellä on ekaluokkalainen töissä. Hakemuksia laittanu kpl. Eikä muka näy, ny ko ärähin että perkl eikö ne osaa lukea vai käyttää tietokonetta. Tuli että tarviivat hakemukseen B lausunnon. Noh olen laittanu hakemuksen liitteenä B lausunnon, ja lisäksi vielä torppasin viestillä muutaman samanlaisen B lausunnon mutta ei. Varman väki tivaa että tarviivat B lausunnon. Ainoa mikä tossa firmassa on varma että sieltä vaihto toiseen ja nopeasti. Johokki missä osaavat lukea, kirjoittaa, ja käyttää tietokonetta. Voi prkl!#&/&!!!!!!
- Anonyymi
Niillä on Suomen vittumaisimmat vakuutuslääkärit.
- Anonyymi
Asiakaspalvelussa antavat vastauksen asian vierestä eivätkä ymmärrä kysymystä vaikka sen kuinka selkeästi esittäisi. Asioiden hoitaminen todella hankalaa.
- Anonyymi
Elekää hyvät ihmiset menkö varmalle. Itte 3 raajaisena, ja hakenu kuntoutustukea. Niin kaskummaa varman lääkärit paranti mun raajan ja olen kuulemman täysin kunnossa. Noh paras ratkaisu ois ollu pimeät työt, ja rahaa sukan varteen talteen!!! Mitää työeläke maksuja ei yksinkertaisesti kannate maksaa ei ei ei. Sillä sitte kun tarviit niitä ei vastakaikua kuulu eikä näy. Nyt oisi varaa jos oisin aikoinaan keksiny tehhä vain pimeenä hommat
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille
Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest1217266Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä
Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden4965408Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1513335Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?
Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed2162641Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t492350Varsinainen vetonaula tämä Pyhäjärven keskustelupalsta
Lisää kummasti muuttohaluja, kun lukee tätä foorumia. Tosin väärään suuntaan. Marraskuuhun mennessä tämä vähäinenkin vä681288Pituuden mittaaminen
Ihmisen pituuden mittaaminen ja puolikkaat senttimetrit. Kuuluuko ne puolikkaatkin sentit tai millit teistä ilmoittaa m431282En tiedä enää
Pitäiskö mun koittaa vältellä sua vai mitä? Oon välillä ollut hieman mustasukkainen, myönnän. En ymmärrä miksi en saa su771252Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu111169- 1111143