Mahdollinen troijalainen koneella ?

Anonyymi

Osaisikohan joku auttaa miestä mäessä. Joulupyhien aikaan verkossa surffaillessani eksyin vahingossa epämääräiselle sivulle ja vähän myöhemmin selain alkoi vilkuttaa tekaistuja virusvaroituksia (ja kehoituksen "puhdistaa kone klikkaamalla tästä"). Tiedän ilmoitusten olevan tekaistuja, koska toisissa väitettiin niiden olevan McAfeelta ja toisissa Nortonilta, mutta koneelle ei ole asennettu kumpaakaan. Olen varma, että klikkaamalla "puhdistus"nappia koneelle olisi ladattu haittaohjelmia.

Tutkimalla tehtävänhallinnassa koneella pyöriviä palveluita huomasin, että koneella on muutama epäilyttävä palvelu, joiden nimi muistutti muuten normaalien palveluiden nimeä, mutta nimen lopussa oli alaviiva ja jokin heksanumero. Sulkemalla kyseiset palvelut valheelliset ilmoitukset katosivat, mutta palvelut käynnistyvät myöhemmin uudelleen. Palveluiden asetuksissa näkyy kaksi automaattiseksi määriteltyä tuollaista epäilyttävän nimistä palvelua, toinen viivästetyksi määritelty. Melko varmasti nuo käynnistävät muut uudelleen ajan myötä. Eikä niitä pysty kytkemään pois päältä.

Kokeilin myös asentaa koneelle F-Securen, mutta se ei löydä haittaohjelmia.

Mikä eteen ? En uskalla tehdä koneella mitään verkkopankkiasioita ennen kuin olen varma, että mahdolliset troijalaiset on siivottu pois. Äärimmäisessä tapauksessa voisin muuten vaikka asentaa Windowsin uusiksi, mutta se oli koneelle esiasennettuna (peliläppäri), eikä minulla ole asennusmediaa.

Jatkossa kannattaisi ehkä tehdä kaikki selailu virtualboxin alle asennetulla käyttiksellä, niin voisi helposti pistää uusiksi ?

11

152

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kannattaisiko ajaa täydellinen putsaus superantispyware -ohjelmalla. Ilmaisen version voi ladata osoitteesta https://www.superantispyware.com/free-edition.html

      Lisäksi tyhjennä kaikki koneesi evästeet ja lopuksi käynnistä kone uudelleen virranhallinnasta.

    • Anonyymi

      Pienikin haitakelöytö voi merkitä hyvin saastunutta Windows laitetta.

    • Anonyymi

      Itelläni on kone puhdistunut ilmaisella Norton Eraser ohjelmalla, kokeileppa sitä.

    • Anonyymi

      Asenna ubuntu niin ei ole epämääräisiä sivustoja.

    • Anonyymi

      Jos järjestelmä on saastunut, mitään puhdistuksia ei tehdä vaan asennetaan käyttöjärjestelmä uusiksi. Windowsin asennusmedian saa Microsoftin sivulta.

    • Anonyymi

      Astralteeveestä ei kannata kysyä noidannuolesta kuinka se liittyy koronaan.

    • Anonyymi

      Vai vahingossa eksyit.

      • Anonyymi

        Porno kannataa katsoa netistä, eikä ladata haitaketta koneelleen!


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Koneelleni tuli viimeksi su.26.12 illalla alapalkkiin vilkkuva pyöreähkö symboli. Aikaisempi muutama viikko sitten.
      Intuitio kertoo minulle; katkaise hetkeksi virta koneesta, koska näillä hakkerit kalastelevat imuroimaan haittaohjelmia, mutta myös laukaisemaan bannimiina.

    Ketjusta on poistettu 12 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?

      Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      427
      5705
    2. Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen

      KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      191
      1984
    3. Pikkunaiselle terkkuja

      Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi
      Ikävä
      367
      1884
    4. Kuinka paljon on

      Merkitystä seksillä kun valitset kumppania?
      Ikävä
      123
      1100
    5. Kuvataiteilija Johanna Oras lataa mielipiteensä Miina Äkkijyrkästä Farmilla: "Miinahan oli..."

      Oho! Johanna Oras ottaa kantaa kollega-Äkkijyrkän Farmi-puuhiin. Farmi Suomi -realityssä koettiin v. 2024 todellinen yl
      Tv-sarjat
      5
      1024
    6. Kauniit naiset

      Ketkä ne on suomussalamen kauniimpie naisie?
      Suomussalmi
      28
      951
    7. Muutto ei ratkaise mitään.

      Sielläkin on naapurit. 😉 Nähdään?
      Ikävä
      76
      848
    8. Olet vieläkin täällä

      Tunnen energiasi. Tunnen että ajattelet minua. En aio koskaan enää ottaa sinuun yhteyttä. Voit ottaa minuun, jos itse h
      Ikävä
      60
      844
    9. Oishan se coolia

      Kun sais maistaa sun huulia 😘 Mukavaa päivää Hei, just sulle miehelle, josta haaveilen ❤️
      Ikävä
      55
      733
    10. Kuinka hyvin tunnet kaivattusi?

      kuinka hyvin tunnet kaivattusi?
      Ikävä
      37
      724
    Aihe