Eikö voisi saada tähän jonkinlaista mittaria kiinnitetyksi alkuun, jossa olisi päiväkohtainen erojen lukumäärä. Siinä voisi olla lisäksi jokaisen vuoden eromäärät, sekä viiden ja kymmenen kuluneen vuoden erojen määrät.
Luin että tänä vuonna on eronnut yli 50 000 ihmistä?
Luin että tänä vuonna on eronnut yli 50 000 ihmistä?
Vastaukset 12
Vanhimmat
Ei se ole tärkeää moniko eroaa vaan se että ihmiset eroavat enemmän kuin liittyy tai liitetään. Kirkkolaiva uppoaa, hitaasti mutta varmasti, ei äyskäröinti auta. Tulppa on poissa ja kadonnut. Se, että välillä virta paattiin on pienempi ei muuta virran suuntaa.
Missä+kohtaa+kirkkolaiva+lasketaan+upponeeksi?
Jäseniä
alle+50%
alle+30%
alle+10%
alle+5%
alle+1%
vai+0%
<<+Missä+kohtaa+kirkkolaiva+lasketaan+upponeeksi?+>>
Varmaankin+siinä+vaiheessa+kun+kirkon+erityisasema+Suomessa+puretaan+kokonaisuudessaan.+Siihen+tuskin+riittää+50+%+alitus,+mutta+33+%+alitus+voisi+olla+jo+lähellä,+että+kirkosta+tehdäänkin+vain+uskonnollinen+yhdistys+muiden+joukkoon.
Kirkon erityisasemaa ei pureta koskaan. Tämän tulette toteamaan tulevaisuudessa. Kirkolla on valta nyt ja iankaikkisesti, amen.
Tuo+33%+on+todella+kirkon+toivomusten+mukainen,+mutta+kyllä+sieltä+niin+paljon+realismia+jo+löytyy,+ettei+tuollaista+uskalleta+edes+toivoa.
Kirkon+erityisasema+tökkii+monen+silmään+jo+nyt+niin+pahasti,+että+jo+ensi+vuosikymmenen+alkuvuosina+ruvetaan+selvittämään+ihan+tosissaan+muutosta.+Koska+kirkon+jäsenosuus+tulee+laskemaan+reilusti+alle+50%+ensi+vuosikymmenen+aikana,+tulee+olemaan+hyvin+helppo+löytää+vahvoja+argumentteja+kirkon+aseman+purkamiselle.
Pitää+muistaa,+ettei+silloin+tule+olemaan+juuri+yhtään+50-luvun+jälkeen+syntynyttä+vaikuttavissa+asemissa.+
Heinäntekoa!
Onhan se toki mahdollista -- evlut kirkko saattaa myös säilyä söpönä jäännöksenä, vähän kuin vaikka Kallankarien itsehallinto jonka katsotaan olevan edelleen vuoden 1771 säädöksen nojalla voimassa.
Kaikki päättäjät ovat syntyneet 50-luvun jälkeen aivan varmasti.
Juu, pahus, olet onneksi oikeassa;-D
Tutahan minä tietenkin tarkoitin, mutta hattara....
<< Kirkon erityisasemaa ei pureta koskaan. Tämän tulette toteamaan tulevaisuudessa. Kirkolla on valta nyt ja iankaikkisesti, amen. >>
Jotenkin kun katselee tuota, miten ihmisten usko mielikuvitushahmoihin hiipuu yhteiskunnassa, niin siitä voisi aika perustellustikin veikata, ettei kirkon tuhatvuotinen valta saavuta esim. kahden tuhannen vuoden ikää.
Sinänsä tietysti on hivenen hämmästyttävää, että ilmeisesti suosit epäreilua kilpailuasetelmaa. Eikö ev.-lut.kirkko muka pärjäisi ihan vaan normaalina yhdistyksenä ? Miksi se tarvitsisi erityisaseman ?
<<+Kirkon+erityisasema+tökkii+monen+silmään+jo+nyt+niin+pahasti,+että+jo+ensi+vuosikymmenen+alkuvuosina+ruvetaan+selvittämään+ihan+tosissaan+muutosta.+Koska+kirkon+jäsenosuus+tulee+laskemaan+reilusti+alle+50%+ensi+vuosikymmenen+aikana,+tulee+olemaan+hyvin+helppo+löytää+vahvoja+argumentteja+kirkon+aseman+purkamiselle.+>>
Tietysti+tuollaista+purkamista+on+jo+tehtykin+-+ja+tuskin+tuollainen+purkaminen+kerralla+koskaan+käykään.+Eiköhän+sitä+hiljaksiinsa+nakerreta+aina+yksi+erityisjärjestely+kerralla.
Montako siis erosi kirkosta vuonna 2021?
Järkevät.